הם רודפים גם בלוגרים

הבלוגר "אישתון", שנחקר במשטרה בתביעה לגלות מקור שמסר לו מסמכים צבאיים חושש מחשיפת זהותו. עו"ד סמדר בן נתן, מומחית למשפט פלילי וזכויות אדם: לבלוגר אין חובה לשמור על חומרים של הצבא, להפך

16/12/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» ThinkStock

המקרה המסתורי ומעורר היראה של "אישתון", הבלוגר שנמצא בחקירות מצ"ח ומשטרת ישראל בימים אלו בגלל פוסט שכתב בבלוג שלו על התאבדויות בצה"ל, צריך לאותת לבלוגוספירה - המציאות שלנו השתנתה. אנחנו פועלים בעולם שהאיזונים בו התערערו. אם לנקוט בלשונה הייחודית של פאינה קירשנבאום: "דמוקרטיה - אבל אחרת". אם אתם חוששים שנתפסתי לפאניקה, זה אינו מקרה יחיד: השנה נחקר גם הבלוגר יוסי גורביץ' בחשד להסתה בעקבות תלונת ארגון ימני, הבלוגר הלמו נחקר בשל חדירה למחשב בתי המשפט על מנת להתריע על פרצה, לדבריו, ובכלל עושה רושם שיד רשויות החוק קצרה במיוחד באיתור בלוגרים בנסיון להשתיק ולהפחיד אותם.

השתלשלות האירועים התפתחה בעקבות פוסט שפרסם באפריל האחרון, "גיבורים נולדים במותם" ובה חקר את הפער בין גרסת צה"ל למס' החללים השנתי שלו ונסיבות המוות האמיתיות שלהם. הפוסט עורר לא מעט תגובות, אבל רק ביום חמישי האחרון, יותר מחצי שנה אחרי הפרסום, העלה "אישתון", לבלוג שלו הודעה המדווחת כי הוא נמצא בחקירה משולבת של משטרת ישראל ומצ"ח, שמטרתה לדבריו להשתיק, לפגוע ולסחוט מידע מוגן בנסיון להפליל אותו ואחרים. הוא לא פירט את הסיבה למעצרו, אולם דיווח של ברק רביד ב"הארץ", חשף כי הסיבה לחקירה נעוצה בפוסט הזה: "מקורות הבקיאים בחקירה אמרו אמש ל"הארץ" כי הבלוגר זומן לחקירה על-ידי משטרת ישראל, לבקשת היחידה לחקירת הונאה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). לדבריהם, החקירה נגד הבלוגר נפתחה לאחר שהגיעו למצ"ח תלונות ממשפחות שכולות של חיילי צה"ל."

"מעבר לגרב שדחפו לי לפה"

אמש, במוצ"ש, נוכח געש ברשתות החברתיות בנושא הזה, שב ופרסם "אישתון" עדכון והבהרה בפייסבוק: "לפני מספר ימים שיניתי את תמונת הבלוג ובמקומה מופיע כעת טקסט המבהיר כי אני נמצא כרגע תחת חקירה של מצ"ח ומשטרת ישראל. ביומיים האחרונים נכתבו מספר פוסטים בבלוגוספירה ועתה גם בהארץ, עם ספוקולציות לגבי מצבי -

1. אני לא עצור. עוכבתי לחקירה, שבסופה היה ויכוח בין השוטרים לגבי האם לשחרר אותי. שוחררתי עם "הזמנה" לחקירה נוספת ו...

2. הוחתמתי על איסור לדבר על תוכן החקירה. אם אפר את הדרישה (הפסולה) הזאת, לרשימת הדברים שאני מואשם בהם כרגע, תתווסף עוד עבירה וכמו כן (מצויין בדף עליו חתמתי) המדינה תחלט ממני כסף\רכוש וזה דבר שכרגע אינני יכול להרשות לעצמי (זאת בנוסף על הנזק הכלכלי שכבר עכשיו נגרם לי וגם עליו אינני יכול לדבר).

אני מעוניין להתנצל אם דברי השאירו פתח גדול מידי לפרשנויות (מעבר לגרב שדחפו לי לפה). מעבר למספר השפלות, הפגיעה הפיננסית והלחץ, לא פגעו בי פיזית ואני לא במעצר כרגע. אני מודה לכולם על הדאגה ולשני העיתונאים, שסידרו לי יעוץ ראשוני חינם אצל ז'ק חן, לו אני מעוניין להודות על ההכוונה הראשונית הזאת (לעיתונאים - אין מה להציק לו. מדובר רק בייעוץ ראשוני והוא אינו מייצג אותי. מעבר לכך יש חסינות ומלבד זאת, הוא גם לא יודע למי הוא ייעץ).

האנונימיות שלי חשובה לי. בעבר היא היתה חשובה לי גם כדי להמנע ממה שאני עובר כרגע, אבל המדינה שלנו קלה על ההדק עם צוים והחברות המספקות לנו שירותים לא נלחמות בכדי להגן על המידע שלנו. אבל חוץ מהסיבה הזאת, שהיא נחלת העבר, יש עוד סיבות מדוע אני מעדיף להשאר אנונימי.

הבלוג נוטה להתעדכן כל כמה ימים. באם התעדכנות זו לא תופר, אבקש שלא תחקרו מעבר ולא תנסו להבין כרגע את מהות החקירה, כי אינני מעוניין שהמשטרה בזדון או במקרה, תנצל זאת להדליף\לחשוף את שמי - במיוחד שעוד לא הועמדתי לדין ולמעשה אין בכך עניין לציבור. אם וכאשר יתאפשר לי, אסביר בעצמי על מה החקירה. גם ככה, אם יש בדרישה שלהם להשתקה בסיס (ואנחנו בויכוח על כך כרגע), הרי שגם אם יחקרו על מה מדובר, לא יוכלו לכתוב על כך באמצעי התקשורת (ואם המשטרה תמצא לנכון לחשוף מידע, כאשר אותי משתיקים, אני אראה בכך סימן כי אין להשתקה בסיס והיא לא תישאר חד כיוונית).

המשטרה רוצה משהו. היא לא תקבל אותו ממני. חשיפה מוגזמת רק תקשה עלי לעשות זאת ומעבר לכך שתפגע בי (יותר עניין עניין בנושא עלול להפוך את הנביחות לנשיכות), היא תפגע (באופן מהותי) באחרים.

תודה שוב על העניין והדאגה, אך כוונתי היתה רק להעמיד פוליסת ביטוח למקרה שאעצר או האתר יושבת ולא לנסות, כבר עכשיו, לפתוח את הנושא. זה לא העיכוב הראשון של אישתון ועם חקירות, מלחיצות ככל שיהיו, אני יודע להסתדר.

אשתדל לחזור ולכתוב בבלוג כבר מחר."

עו"ד סמדר בן נתן, מומחית למשפט פלילי וזכויות אדם. מבהירה את מצבו המשפטי: "השאלה היא לאיזה מטרה חוקרים אותו, אם חוקרים אותו כעיתונאי וכחשוד בעבירה, זה מאוד מסוכן, זה הליכה אחרי התקדים המסוכן שנקבע במקרה אורי בלאו. החובה לשמור על חומרים חסויים היא של הצבא, לא של אנשים אחרים, לכן לבלוגר אין שום חובה לשמור על חומרים של הצבא, להפך, יש לו חובה לפרסם דברים שיש להם עניין לציבור. לכן אני חוששת שיש כאן עניין של ניסיון השתקה, אם הוא נחקר כחשוד.

נרמז בהודעתו שלוחצים עליו להסגיר את המקור, כמו שקרה במקרה ענת קם

יש לו זכות לא למסור את המקור, יש פסיקה מאוד ברורה בנושא הזה, שעיתונאי רשאי לא להסגיר את המקור שלו, אילולא זה העיתונות לא הייתה יכולה לעבוד, וזה חשוב לנו כחברה שוחרת דמוקרטיה.

חשוב לו לא להסגיר את שמו והוא חושש כי המשטרה תדליף זאת, האם יש לו זכות לשמור על חיסיון שמו?

השאלה היא אם הוא עשה עבודה עיתונאית או לא עשה עבודה עיתונאית - עיתונאי זה לא מקצוע שמצריך רישוי, תעודת העיתונאי של לשכת העיתונות היא לא תעודת רישוי וזה לא שאסור להיות עיתונאי אם אין לך את התעודה, אנחנו עדיין לא במצב שהממשלה מאשרת לנו את העיתונאים. אם מדובר במישהו שבאופן קבוע מפרסם בלוג שיש לו אופי עיתונאי, מדובר בעיתונאי לכל דבר ועניין.

אני לא חושבת שהוא חייב לחשוף את שמו, מה שחשוב זה האמינות של הטענות שלו, הוא בוחר כמה ואיך להיחשף, אם הוא חושב שהוא יכול להגן על הטענות שלו בבית המשפט מבלי להיחשף, אין שום סיבה שהמשטרה תחשוף את השם שלו.

האם העיתונות צריכה לגלות סולידריות עם בלוגר שנחקר בנסיבות כאלו?

אני חושבת שחובתה של העיתונות שמבינה את התפקיד של חשיפה כזו ואת האופי המשתנה של העיתונות בתקופה הזו, שבה יש אפשרות לעשות עבודה שבשליחות שלה היא עבודה עיתונאית, חובה להראות סולידריות ולתמוך בכל מי שעושה עבודה עיתונאית רצינית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה