השפלה בראיון עבודה

תופעת ההשפלה בראיון עבודה, קרה גם לכם? נירית גלר, יועצת למציאת עבודה מספרת על מקרה מקומם כזה ומפצירה בכם לא לוותר על כבודכם, גם אם העבודה נחשקת. יש מה לעשות

10/12/2012
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» ThinkStock

את מחפשת עבודה? גם אם החיפוש מפרך ומתסכל - אל תוותרי על כבודך. זה נכון, שהמשק היום שייך למעסיקים. זה נכון, שלרוב המשרות המוצעות ישנם מועמדים רבים, אך אין שום סיבה, שתתני למעסיקים לזלזל בך ולפגוע בכבודך. למה אני כותבת את כל זה? בגלל מייל שנחת אצלי, ובו נכתב "אני קוראת את המאמרים שלך ורציתי לשתף אותך במשהו שיכול להיות נושא לכתבה שעדיין לא עשו. אינני רוצה שיתפרסם בשמי אבל אשמח לשתפך.." ולזה צורף מספר הטלפון שלה.

כמובן שהתקשרתי אליה, והיא גוללה בפני סיפור שכזה – "אני לא ילדה..אני עשיתי תפקידים בכירים…הגעתי לראיון עבודה בדיוק כאשר היה את הפיגוע בתל אביב, והדרך התארכה הרבה מעבר למתוכנן. לקח לי 3 שעות להגיע! הודעתי על איחור בגין סגירת הכבישים, ואכן הגעתי באיחור של חצי שעה. מיד הכניסו אותי לחדר בו היו שני בעלי תפקידים בכירים בארגון ועוד לפני שישבני פגש את הכסא הומטרו עלי השאלות. לא שאלו אותי לשמי, לא שאלו אותי על הדרך, לא הציעו כוס מים…"למה את רוצה לעבוד כאן?" – נחתה עלי השאלה עוד לפני שבאמת נחתי לסיטואציה. כששאלתי בקשר לשאלות אחרות, אם הם יכולים להבהיר מעט, נתקלתי במבטים חסרי סבלנות ונטולי אמפטיה. הראיון נגמר מהר מאוד. יצאתי המומה. פגועה. כועסת. והחלטתי, אני לא רוצה לעבוד פה גם אם ירצו."

גם אני הרגשתי כעס גדול, כמו שתמיד אני מרגישה, כשמספרים לי על מצבים שכאלה.

"זו הפעם הראשונה שאת שומעת על סיפור כזה? "– היא שאלה אותי כששמעה את השתיקה שלי.

זו הייתה שתיקה רועמת. "לצערי, אני שומעת על יותר ויותר סיפורים כאלה"- עניתי לה.

אל תעברי על זה בשתיקה

החלטתי לכתוב על המקרה הזה כי חשוב לי שתזכרי – גם אם את מחפשת עבודה, זה לא אומר שעלייך לוותר על כבודך, ולאפשר למישהו בעולם הזה להתייחס אליך בצורה לא אנושית, פוגעת ולא מכבדת. שום משרה לא מצדיקה את ביטול כבודך! ויותר מזה – אל תעברי על זה בשתיקה. זה יכול להיות באמצע הפגישה או גם אחריה, לאחר שעיבדת את מה שהיה שם, והבנת שזה מאוד לא הוגן ומאוד לא אנושי. תגיבי. יש לך כוח להשפיע הרבה יותר ממה שאת חושבת.

למה נכון להגיב?


כדי לסגור מעגל- כי מצבים שכאלה מטרידים את הנשמה והמוח, וברגע שסוגרים מעגל קל יותר להניח לזה ולהמשיך הלאה.
כדי להרגיע את הנפש הפגועה להתקשר ולומר- "אני בוחרת לוותר על המשרה, בגלל היחס המשפיל שלכם".
כדי להזכיר למעסיק שלא רק הוא בוחר במועמד אלא גם המועמד בוחר בו.
כדי שאולי להבא יתנהג אחרת - כדי שישים לב למעשיו ואולי ישנה את דרכיו.
כדי שמחפשי עבודה לא יפגעו ממנו - זה יכול להתקיים אם ישנה את דרכיו, או אם תפרסם/י את התנהגותו כך שיצטרך לתת עליה הסבר לממונים מעליו, ואם הוא המנכ"ל או הבעלים שידע שזה פוגע בתדמית של החברה אותה הוא מייצג.
כדי שהתופעה המכוערת הזו תצטמצם ותכחד – זו לדעתי הסיבה הכי חשובה.

איך נכון להגיב במצב שכזה?

טלפון או מייל למראיין/ לממונים/ לבעל החברה.

כתיבת המקרה בדף הבית של העסק כמו שעשתה בחוכמה אופק, כשזכתה ליחס משפיל ב"קסטרו" והצליחה להרים גל תגובות ענק, שהגיע עד להנהלה הבכירה, ומהם זכתה לתגובה.

• דיווח על המקרה בפורומים של מחפשי עבודה, על מנת שידעו על החברה ויחסה למחפשי עבודה.

• כמובן שאפשר לחשוב על עוד דרכים יצירתיות.

סיכום דברים

חיפוש עבודה זו עבודה קשה,לעיתים מתישה ולא תמיד נעימה, אך חשוב לי שלא תתני לתהליך לפגוע בכבודך, אל תרשי לאף אחד לזלזל בך, ואם תתקלי ביחס שכזה נכון שתגיבי.

תודה לגילה, שבחרה לשתף אותי, ושבזכותה כתבתי על נושא חשוב זה.

את מוזמנת להתקשר אלי אם גם לך קרה מקרה, שחשוב לך לספר עליו או להתייעץ. באתר שלי מחכים לך כתבות רבות, סרטונים ומדריך למציאת עבודה, כל אלה מוצעים לך בחינם, את מוזמנת להעזר בכל אלה למציאת עבודה.

אני איתך לאורך כל הדרך ועד למציאת עבודה

נירית גלר ג'מילי (MA) – יועצת למציאת עבודה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • פשרה, זה לא רע | כסף וקריירה | סלונה 14/01/2013

    [...] שהתה בבית, בחלק הראשון של שהותה בבית היא ניסתה לרפא את פגיעתה הרגשית, ובחלק השני גידלה את בנה הבכור, עד שהחליטה שזה מספיק לה. [...]

בחזרה למעלה