רוצים שינוי? תחליפו מקצוע

כולם מחפשים כיצד ואיך לשנות את החיים, לעבוד פחות וליהנות יותר. בעידן שבו קביעות היא מילה גסה, וסיפוק והגשמה עצמית הן משאת הנפש, החלפת קריירה יכולה להיות התשובה

09/12/2012
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» רק 45% מרוצים מעבודתם (צילום: Thinkstock)

בשנות החמישים איחלה כל אם לבתה שתמצא לעצמה רופא או מהנדס, כחתן. גם נהג אגד, בעל קביעות והטבות, נחשב אז לקאץ' מצויין. יציבות וקביעות היו מילות המפתח, כי מי בכלל חשב, בדור ההוא, להחליף מקצוע באמצע החיים? דור ההורים שלנו שמח להגיע למשרד או למפעל במשך עשרים, שלושים וגם ארבעים שנה, ולהרגיש שמילא את ייעודו כמפרנס ראוי.

אבל בעידן הפס הרחב והמסלול המהיר, עם עליית תוחלת החיים והשיפור באיכותם, קביעות היא כמעט מילה גסה. הלקסיקון החדש רווי במילים כגון "סיפוק" ו"הגשמה עצמית" והחלפת קריירה - ואפילו יותר מאחת - היא כמעט מתבקשת. הדור שלנו עובר מקריירה אחת לשנייה, מדלג בין תחומים, שלעיתים הם אפילו מנוגדים וסותרים.

מי לא מכיר רופאים שפנו לרפואה משלימה, או אנשי הייטק ועסקים שבחרו במלאכת כפיים?

לא מסתפקים במה שיש

"בשנים האחרונות אפשר לראות שאנשים נוטים יותר להקשיב לרחשי לבם ולצרכים שלהם ולעתים בעקבות תהליכי שינוי מודעים שהם מחליטים על הסבה מקצועית או שינוי תחומי קריירה. אנשים חיים יותר שנים ורוצים להרגיש טוב בכל שלב ולא להסתפק במה שנתון", מסבירה ד"ר אורניה יפה ינאי, שותפה במרכז "לכל אדם יש שביל" לאבחון, יעוץ וטיפול בקריירות.

שאלה: למה אנשים מחליטים לשנות קריירה באמצע החיים?

"עם הזמן עולים צרכים חדשים ואחרים הופכים ללא רלוונטיים. יש כאלו שכבר מיצו את עצמם בתפקיד מסוים ומחפשים אופק חדש. הרבה פעמים יש השקה בין התחום הישן לחדש, יש כישרונות שקיבלנו עליהם כל כך הרבה פידבקים חיוביים ואנחנו פשוט חייבים לעשות איתם משהו. לעתים יש פצע מהעבר שרוצים לרפא בעזרת השינוי הזה. במקרים אחרים האדם שונא את המקצוע הנוכחי שלו ויודע מה הוא הוא כן אוהב. זה יכול להיות תחביב שהופך למקצוע, כמו מישהי שאפתה בבית והחליטה לפתוח קונדיטוריה, או פעילות התנדבותית שהופכת להיות עיסוק במשרה מלאה. יש גם הרבה שכירים שמחליטים להיות עצמאים ולהפך. המהפך הוא משמעותי, גם אם נשארים באותו תחום. לפעמים אפשר לקבל החלטה קלה: פשוט לעבוד פחות ולבלות יותר, שזה גם שינוי מבורך. יש גם שינויי יתר, אנשים שעוזבים מהר מדי וללא מחשבה מוקדמת ואז בדרך כלל מחפשים כל דרך לחזור למה שעזבו כי במקום לפצח את הקושי הם ברחו ממנו".

היערכות לשינוי

סקר כלל ארצי שנערך בשנת 2005 מצא כי רק 45%  מתוך 8,000 עובדים שנשאלו, היו מרוצים מעבודתם. במחקרים אחרים בארה"ב ענו מאות אלפי אמריקאים כי אינם מרוצים כלל מהאופן שבו הם מבלים את מרבית שעות הערות שלהם. למרות זאת, רבים מאיתנו מתמידים ביום העבודה השגרתי והמוכר ומהססים לפני שהם קופצים למים הקרים. כנראה כי שינוי, אחרי הכל, הוא דבר לא פשוט ולרוב גם תובעני למדי, רגשית ופיננסית.

שאלה: כיצד אפשר לעשות את השינוי ביתר קלות?

"שינוי הוא לא תמיד משהו דרסטי, זה יכול להתבטא בלקיחת עוד אחריות במסגרת התפקיד שאתה עושה. אולם נפשית מדובר בתהליך ארוך. זהו פרוייקט הדורש אימון והדרכה, לעתים קרובות, כדי שלאדם יהיה נוח בתפקיד או במקום החדש. צריך לבחון היטב את הפרופיל של המקצוע המדובר והאלמנטים הטבועים בו, צריך להבין את המשמעות של כל השלבים שאדם עומד לעבור בדרך לקריירה האלטרנטיבית. בשלבי המעבר יש גם צורך בצמצום כספי. אנחנו רואים לא מעט בעלי קריירות מצליחות שהפכו להיות קואצ'רים אך מטפלים ב-4 לקוחות בחודש בלבד. זה לא פשוט".

לא מעט אנשי הייטק או עורכי דין מבקשים ללמוד מקצוע שיאפשר להם לשלב בין חייהם המקצועיים לחיי משפחה, או יפנה זמן לעיסוק בתחביבים. שיספק גם את הנפש ולא רק את חשבון הבנק. וגם יהפוך את חייהם לקלים יותר, פחות מתוחים, פחות שעות בעבודה.

שאלה: יש מקצועות מועדפים כקריירה שנייה?

"כל תחומי ההכשרה, כמו רפואה משלימה ואימון מאד פופולאריים היום. מדובר בצורך סביבתי ולכן הרבה מחליטים לעסוק בכך אחרי שצברו ידע וניסיון בקריירות הקודמות שלהם, אבל יש תנועה רבה גם במקצועות אחרים".

שאלה: מה חשוב לדעת לפני שעושים שינוי כזה?

"מומלץ לבחון את יכולותיך ומה אתה מרגיש לגביהן וכיצד ניתן להפוך למקצוען בעזרתן. חשוב לוודא מה הנקודות החלשות ולפתור אותן, לא לחזור להרגלים ישנים וגרועים. ההצלחה הגדולה אפשרית כשמגיעים למצב בו לא מרגישים שעובדים".

אז כן, הדרך לסיפוק האמיתי אינה פשוטה כלל ועיקר אבל אחרי שמחליטים ומשנסים מותניים, מגייסים את מערך התמיכה המשפחתי והחברים שיהיה שם ברגעים הקשים, לוקחים הלוואה שתעניק אורך נשימה לחודשים הראשונים ושתעשה את החיים קלים יותר, זה אפשרי ואף מומלץ. העתיד פרוש בפניכם, טוב מתמיד.

----------------------------------------------------------------------------------------

רוצים לעשות שינויי מקצועי בחיים? חברת Cal עושה לכם את זה קל עם הלוואה ללקוחות כל הבנקים, שתאפשר לכם לצאת לדרך חדשה בראש שקט. לפרטים נוספים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה