פרטיות בפייסבוק, יש דברים כאלה

אורלי יקואל, חלוצה בתחום הרשתות החברתיות, יודעת שפרטיות ברשת היא אשליה, אבל היא מגישה לכם כמה טיפים יעילים להגן על התכנים והתמונות שאתם מפרסמים בפייסבוק

03/12/2012
אורלי יקואל קבלו עדכונים מאורלי יקואל
  • RSS
הרבה דובר בסוגיה של פרטיות ברשת בכלל, ובפייסבוק בפרט. אני אישית לא מאמינה שיש כזה דבר פרטיות כשזה מגיע לאינטרנט. יש כאלה שלא יסכימו איתי, אבל אחרי כל כך הרבה שנים של פתיחת חשבונות במאות שירותים, הגדרות רעועות בשירותים ישנים, מי יודע בכלל איפה התוכן שלי מסתובב? למי יש את המייל ושאר הפרטים שלי? ואיפה התמונות שלי מופיעות מלבד איפה ששמתי אותן. אם הייתי מוטרדת מזה, לא הייתי יכולה להמשיך להיות ברשת. הפתרון היחיד האמיתי זה לא לעלות ולא לכתוב שום דבר שאתם יודעים בוודאות שיש סיכוי שיום אחד תתחרטו עליו. ושאני אומרת יום אחד, אני מתכוונת גם לשנים קדימה. אבל כל עוד העלתם תמונות, מיקום, פרטים - עדיף לחיות עם זה בשלום.
אני לרוב אוהבת להתבונן מהצד ולראות איך משתמשים מתנהגים בכל מיני מקומות ברשת וכמובן בפייסבוק. לפני כמה שנים פגשתי אנשים שאמרו שאת התמונות של הילדים שלהם הם בחיים לא ישימו בפייסבוק וכמה שנים אחר כך התמונות של הילדים מככבות בפיד הראשי. זה נורמלי. זה תהליך חברתי שכזה, אתה רואה מה החברים מפרסמים ועושה גם. זה בסדר.. או שזה בסדר מבחינתי, הרי אני גם מפרסמת תמונות של אחיינים ומשפחה. איפה עובר הגבול צריכה להיות החלטה של מי שמפרסם, אך לפעמים נראה שלצד השני אין בעצם מושג איך להשתמש בהגדרות שדווקא כן מאפשרות פרטיות.
לדוגמא:
אתם יכולים לבחור לכל תמונה הגדרות תצוגה משל עצמה, או לבחור באופן קבוע תצוגה כוללת דרך הגדרות הפרטיות בחשבון שלכם.
במקרה של תמונה בודדת אפשר לבחור את האפשרויות המוצעות, או להיכנס פנימה יותר ולבחור אנשים ספציפיים שאתם רוצים לשתף איתם את התמונה (חייבת להודות שמעולם לא השתמשתי בזה, אבל נשמע לי אחלה לתמונות משפחתיות אך מביכות - למי אין כאלה שירים את יד). אפשר גם לבחור למי לא רוצים להציג את התמונה, שזו גם אפשרות מעניינת.
ומה קורה עם התגובות, לייקים, ושאר הדברים שאתם מפרסמים בפייסבוק? הו!
למי שנמצא כבר מעל לשלוש שנים בפייסבוק בטח זוכר שהיתה אפשרות לראות מה חברים מגיבים בפוסטים של אחרים. זאת אינפורמציה שהיתה בזמנו נמצאת בפרופיל האישי של כל אחד. אם הגבתי למישהו, יכלתם לראות את זה אצלי (או בפוסט של החבר). אני דווקא אהבתי את האפשרות הזאת כי היא משכה אותי לדיונים מעניינים. היום פייסבוק מראה את זה בצורה קצת שונה על הפיד הראשי ואם אתה נמצא שם בזמן, אתה יכול לראות שחבר כזה או אחר, הגיב בדיון של מישהו כזה או אחר. אבל יש עוד דרך לרכז את הכל בצורה שיכולה לעניין אתכם.
פשוט ליצור LIST מהאנשים שהיה מעניין לכם לקבל מהם את האינפורמציה הזאת.
(דרושה סבלנות רבה בהכנת רשימות בפייסבוק, זה דורש מאמץ וזמן)
אז רגע, את אומרת שכל אחד יכול לראות את כל מה שאנחנו מפרסמים מתי שבא לו? אני אומרת שדרך הרשימות אתם יכולים לראות אפילו יותר. אפילו אם תעלו תמונה ותסתירו אותה מהטיימליין, מי שעוקב אחריכם דרך רשימה, יכול לראות את זה. פרטיות אמרנו? פה זה לא קורה כי לכם (האדם שמפרסם) אין שליטה על זה כל עוד הוא לא נבחרה הגדרה נכונה מראש.
הנה עוד הגדרות בפייסבוק שאולי לא ידעתם עליהן כי הן מוחבאות הייטב.
לכל אחד יש אפשרות לבחור איזה תוכן להציג מחבר מסויים. זה מתבצע כך:
עמדו על שם החבר, כשבועת האינפרמציה תיפתח רחפו מעל המילה Friend, מהרשימה שנפתחת ליחצו על Settings
ומשם יפתח עולם שלם של אפשרויות.


מתוכם הכי קרצה לי השורה של Comments and Likes - התשובה לפרטיות של רשימה נמצאת כאן. אם אתם לא רוצים שאנשים ידעו למה עשיתם לייק ולמה הגבתם, אתם צריכים לבקש מהם לנטרל את זה בשבילכם. קצת אבסורד לא? בכל אופן, אני לא מוצאת סיבה ממשית למה שלא תרצו שאנשים יראו למה עשיתם לייק או הגבתם, אבל תדעו שהכל, פשוט הכל, יכול להיות גלוי לעיני כולם.
כאמור, לי אין בעיה עם פרטיות כי אני באמת משתדלת להגדיר דברים בצורה יעילה. יותר מזה, אם נושא הפרטיות "ינוצל" לטובתי, ואוכל לקבל תוכן שבאמת מעניין אותי לגבי הדברים שאישרתי לראות, אני אקדם זאת בברכה. אך אם פייסבוק יקחו את כל העניין הזה למקום פרוץ, כזה שכל מפרסם יוכל להציק לך כי לא טיפלת בהגדרות טוב יותר, זאת תהיה תחילתה של נסיגה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך