למה שלא תבחרי איך ללדת?

את יכולה לבחור: עם או בלי אפידורל, בלידה טבעית או בבית, וגם, אם תרצי, את יכולה לבחור ללדת בניתוח קיסרי. כל היתרונות וכל החסרונות שניתוח אלקטיבי, כלומר בניתוח קיסרי מבחירה

02/12/2012
infomed- פורטל הרפואה של ישראל קבלו עדכונים מinfomed- פורטל הרפואה של ישראל
  • RSS

כל אישה מדמיינת במהלך ההריון את הלידה עצמה, ורובנו יודעות איך אנחנו רוצות ללדת. עם אפידורל או באופן טבעי, במרכז לידה במים או בג'קוזי בבית החולים. ויש גם נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי. נראה כי בדומה לנושא לידת בית, גם סביב ניתוח קיסרי אלקטיבי יש לא מעט ביקורת ושיפוט על הבחירה שנחשבת בלתי קונבנציונלית. למה לדלג על חווית הלידה? למה ללכת לניתוח לא הכרחי?

ואולם למרות שנשים שבוחרות בכך נחשפות לתגובות לא אוהדות ואף ביקורתיות, נראה כי מגמת היולדות המבקשות ללדת בניתוח קיסרי ללא צורך רפואי נמצאת בעלייה - 4% מכלל הלידות בניתוח קיסרי (חמישית מהלידות בארץ) מבוצעות לבקשתה של האישה וללא צורך או המלצה רפואית. שיעור זה הכפיל את עצמו מאז 2009, אז עמד על כ-2% מהלידות הקיסריות. אז מה כל כך קוסם בניתוח קיסרי והאם הוא באמת כזה מסוכן? ומהם היתרונות והחסרונות של ניתוח קיסרי לעומת לידה רגילה?

ניתוח קיסרי מבחירה – סוג של התרסה?

מעבר לחסרונות הרפואיים, ישנה נטייה להסתכל על ניתוח קיסרי אלקטיבי כעל סוג של התרסה. הרי אם כבר הכל תקין– מדוע לבחור להקשות? אבל מצד שני, ניתוח קיסרי אינו בהכרח דרך קשה יותר ללדת. הוא קצר יותר וחוסר הוודאות שבו נמוכה יחסית ללידה רגילה. וכן, יש משהו מפתה בלחסוך את השעות הארוכות של צירים כואבים ותחושת חוסר האונים כאשר אין לך מושג מה עומד להתרחש, איך הצוות הרפואי יתייחס אלייך אחרי ימים ולילות ללא שינה ומתי כל זה יסתיים...

חשוב להתחיל מכך שללידה בניתוח קיסרי אלקטיבי (בו הניתוח מבוצע ללא צורך רפואי, אלא לרצונה של האישה) יש מבחינה רפואית חסרונות אך גם יתרונות.

בניגוד לטענה לפיה לידה רגילה היא כדרך הטבע, צריך לזכור כי לידה בבית חולים, הכוללת חומרי אלחוש וזירוז, אינה ממש טבעית, ובטח לא כך ילדה שרה אימנו... כמו כן, מחקרים לא מעטים הראו כבר כי חומרי האלחוש כמו אפידורל אף מאריכים את זמן הלידה, וכיום זמן לידה ממוצע ארוך במספר שעות ממה שהיה בשנות ה-50, למשל.

בנוסף, לא כל אישה רואה בלידה חוויה מרגשת. יש נשים שהליך הלידה עבורן הוא מקור לחרדה, לפעמים עקב טראומה מלידות קודמות, וניתוח קיסרי יכול להוות פתרון שיוריד את מפלס החרדה והמתח בזמן ההריון.

כל החסרונות:

החוויה – אי אפשר להתעלם מכך שלמרות הכאבים וחוסר הנוחות, רוב הנשים טוענות שלידה היא החוויה המשמעותית ביותר שחוו במהלך חייהן.

זמן ההחלמה – זמן ההחלמה מניתוח קיסרי ארוך יותר מאשר לאחר לידה וגינלית, וגורר עימו אשפוז ארוך יותר. בעוד יולדת לאחר לידה וגינלית תוכל להשתחרר מבית החולים לאחר כיומיים (במידה שהכל תקין), יולדת לאחר ניתוח קיסרי תאושפז לפחות ל-4 ימים.

הכאבים – בניגוד דעה הרווחות, ניתוח קיסרי לא ממש חוסך כאבים, אלא להיפך. אמנם מהלך הלידה יהיה נטול כאב, אך בתקופת ההתאוששות היולדת צפויה לכאבים חזקים יותר שיימשכו זמן רב יותר.

ההתאוששות – גם אחרי היציאה מבית החולים, אחרי ניתוח קיסרי ייתכנו קשיים בהפעלת שרירי הבטן, קושי לקום מהמיטה וקושי בהנקה.

אין דרך חזרה – אחרי שני ניתוחים קיסריים, אישה לא תוכל ללדת בלידה השלישית ואילך בלידה רגילה, שכן מדובר בסיכונים כגון שיליית פתח, עלייה בסיכון לקרע נדיר ברחם באיזור הצלקת מהלידה הקיסרית, והגבלות באפשרויות לזירוז הלידה.

הסיכון לתינוק – היות שניתוח קיסרי צריך להיות מבוצע לפני התאריך הצפוי ללידה, התינוק, שייוולד לפני הזמן, יהיה בסיכון רב יותר לסבול מבעיות נשימה, למרות שמרביתן חולפות תוך מספר ימים.

סיבוכי ניתוח – כמו בכל ניתוח, ישנם סיכונים החל מזיהומים ברחם או בדרכי השתן, דרך איבוד דם (פי 2 מבלידה וגינלית), ועד סיבוכים נדירים יותר המצריכים כריתת רחם ואפילו גורמים למוות.

כל היתרונות:

זמן הלידה קצר יותר – ניתוח קיסרי אורך בין 45-60 דקות, זמן קצר משמעותית מלידה רגילה.

הלידה פחות כואבת – אמנם עבור נשים מסוימות ההחלמה יכולה להיות כואבת, אך הלידה עצמה צפויה להיות נטולת כאבים וללא צירים ממושכים.

הוודאות - ניתן לדעת את התאריך בו ייוולד התינוק ולהיערך אליו. אין צורך לפחד שהמים יירדו בזמן או מקום לא אידאלים...

הקלה נפשית – לנשים החרדות מלידה, ניתוח קיסרי מפחית את מפלס החרדה והפחד, שהשלכותיהם הפיזיות יכולים להקשות מאוד על איכות החיים, כמו היעדר הנאה בקיום יחסי מין, דליפת שתן, צניחת איברים באגן והחלשות רצפת האגן בגילאים מאוחרים יותר.

מניעת סיבוכי הלידה - כאמור, גם לידה וגינלית רגילה אינה חפה מסיבוכים. ניתוח קיסרי מונע מצבים כמו לידה במנח רוחב או מצג עכוז, ובמצב מצוקה של העובר או של האם. בנוסף, לידה בניתוח קיסרי היא אופציה בטוחה יותר בעיקר אם הצוות אינו מיומן בלידות מסובכות.

ניתוח מתוכנן פחות מסוכן מחירום – יש גם לקחת בחשבון כי סיכונים רבים הינם תוצאה של מצבי חירום, כלומר שנאלצים לבצע קיסרי בעקבות בעיה מסוימת כמו מצוקה עוברית. אם הניתוח מתוכנן מראש ומתבצע באווירה רגועה ללא לחץ של זמן או מצוקה אימהית או עוברית, יש פחות סיכון שיווצרו סיבוכים המאפיינים ניתוח קיסרי בחירום.

בסופו של יום, הלידה צריכה להיות חוויה מרגשת וחיובית עבור האם, וחוויה שכזו יכולה להיות הן בלידה רגילה והן בניתוח קיסרי. כל עוד בדקת את כל האפשרויות ואת מודעת לכל הסיכונים הכרוכים בכל צורת לידה, ובחרת את המוסד הרפואי המתאים ביותר עבור רצונך, אין שום סיבה שלא תוכלי ללדת בכל דרך בה תראי לנכון. חשוב לזכור שהעיקר מגיע אחרי הלידה ...
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה