זהירות: זה לא טבעי, זה מזוייף ומסוכן

סובלים מאין-אונות? רוצים לרזות? לא בטוח שכדאי לכם לחפש פתרונות בחנויות הטבע. בשבוע האחרון תפס משרד הבריאות מוצרים שהוצגו כטבעיים, אבל הכילו למעשה תרופות מזוייפות

29/11/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» טבעי? רק לכאורה (צילום: Thinkstock)

שוב ושוב זה קורה: משרד הבריאות מתריע מפני זיופים, ותופס אצל סוחרים תכשירים קוסמטיים ומוצרים לכאורה טבעיים, שלמעשה מכילים תרופות מרשם שיכולות לסכן את חייכם. משרד הבריאות שב ומזהיר כי שימוש בחומרים מסויימים עלול לגרום לנזק לבריאות.

תרופות מזויפות בחנות הטבע

בשבוע החולף התקבלו ממשרד הבריאות 3 הודעות מטרידות. הראשונה עסקה בתרופות מזוייפות שנתפסו בחנות טבע בעיר, בפעילות שבוצעה בנצרת על ידי היחידה למאבק בפשיעה פרמצבטית.

​במהלך ביקורת שנערכה בחנות על ידי היחידה למאבק בפשיעה פרמצבטית נמצאו בה תכשירים רבים מזויפים אשר מיועדים בעיקר לאין-אונות ולהרזיה, הכולליםת תרופות מרשם כמו ויאגרה וסיאליס, תכשירים סיניים מזויפים טייגר קינג (Tiger King), כדורי שרקסנס (Sharkessence). תכשיר נוסף שנתפס הכיל כדורים בשם מן אמינופנול (Man-Aminophenol)  שוהכילו ריכוזים גבוהים ומסוכנים של החומרים הפעילים (סילדנפיל וטאדאלפיל) בתרופות האין-אונות ויאגרה וסיאליס.

מה שעוד תפסו אנשי משרד הבריאות: כדורי הרזיה מזויפים בשם "אמנה קאר" (Amana Care)  המכילים את החומר הפעיל סיבוטראמין. זה חומר שנאסר לשימוש על ידי משרד הבריאות, בגלל שנמצא כי הוא גורם תופעות לוואי קשות הכוללות התקפי לב, פסיכוזות ומקרי מוות.

תמרוקים וקרמים טבעיים? ממש לא

בנצרת  נתפסו גם קרמים רבים ותמרוקים שאינם מאושרים לשימוש על ידי  משרד הבריאות.

תכשירים נוספים שאינם מאושרים שווקו במרפאת רופא ירושלמי מגבעת שאול. בהודעת משרד הבריאות נמסר, כי התכשירים הופקו מחומרים שמקורם אינו ידוע. גם על התכשירים הללו נכתב כי הם מכילים  "רכיבים טבעיים בלבד", אבל חלקם הכילו חומרים תרופתיים פעילים.

בביקורות שנערכו על ידי צוות היחידה למניעת פשיעה פרמצבטית וראש האגף לרפואה כללית במשרד הבריאות, ד"ר מיכאל דור, במרפאה העוסקת גם בהומיאופתיה התגלו תרופות ומוצרים שמקורם אינו ידוע ושאינם מאושרים לשימוש על ידי משרד  הבריאות. בין המוצרים נמצאו גם תרופות שנרקחו כהכנות רוקחיות אשר לא אושרו על ידי משרד הבריאות ואשר בבדיקות מעבדה התגלו כמכילים חומרים תרופתיים פעילים, וכן כיתוב "רכיבים טבעיים בלבד" אשר מכילים בפועל חומרים פעילים תרופתיים, וכן תכשירים וזריקות הומיאופתיות שאינן מאושרות על ידי משרד הבריאות ושחלק מהם היו פגי תוקף.

תוסף תזונה "טבעי" שמכיל תרופה

בהמשך השבוע הזהיר משרד הבריאות גם מפני שימוש בתוסף תזונה "EZBETIC". זאת בעקבות מידע שהתקבל באגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, כי קיים חשד שתוסף תזונה ה"טבעי", שמיועד נגד סוכרת, מכיל חומר פעיל תרופתי. המוצר נאסף, נשלח לבדיקת מעבדה ואכן התגלתה בו נוכחות חומר פעיל תרופתי בשם  Glibornuride, השייך למשפחת התרופות sulphonylurea, המיועדות לטיפול בסוכרת.

ממשרד הבריאות נמסר: "חומר זה אינו טבעי ועלול לגרום לירידה מסוכנת של רמות הסוכר בדם (hypoglycemia) תוך זמן קצר, תופעות לוואי אחרות וסיבוכים קשים בעקבות כך. כמו כן, החומר מסוכן בשילוב עם תרופות מרשם שונות נגד סוכרת (כגון, גלובן, אינסולין, גלוקו-רייט, פרנדאז ועוד). מוצר זה נמכר בעיקר על ידי אנשי מכירות, מדלת לדלת ובאתרי האינטרנט ונפוץ בעיקר בצפון הארץ. למוצר EZbetic אין היתר יבוא ושיווק בישראל. שימוש בו עשוי לגרום לנזק לבריאות הציבור".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה