יאיר לפיד: "אני פמיניסט"

בכנס של "יש עתיד" הוצגה רשימה מרשימה מאוד של שמונה נשים, אבל כמו שאמר לפיד בעצמו, המהפכה רחוקה מלהסתיים. פוליטיקה היא עדיין זירה של גברים

28/11/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

"כשקטי שטרית עלתה על הבמה אני ממש הרגשתי שבא לי לבכות. קטי עצמה בכלל לא היתה בכיוון של לבכות, מה פתאום, אבל אני כל כך התרגשתי. סימנתי לה לא לעמוד בצד, אלא להיכנס למרכז הפריים שהיא תהיה בתמונה, אבל סימנה לי בחזרה, עזוב, לא נעים. היא אפילו לא לחצה את היד לראש הממשלה". הבחור הצעיר, בן ה-28, שמספר בגילוי לב על התרגשותו מהצלחתה של המועמדת קטי שטרית, הוא צוריאל שרון, חובש כיפה, תושב אפרת, ולשעבר עובד במשרדי השרים גדעון סער ויוסי פלד.

שרון, שהכיר את שטרית אישית בלשכתו של השר סער ואת ה"חינוך" הפוליטי שלו ספג בבית הגידול של סגנית השר גילה גמליאל, הרגיש ביום שני בערב הצלחה אישית. הצלחת שטרית, לזכות במקום ה-24, השמור לאישה, היתה הרגע שלו. גם עבור גמליאל הוא עבד קשה במהלך הפריימריז וקיווה שהיא תדורג אף גבוה יותר מן המקום ה-19, אליו הגיעה. אתמול הוא דילג מחיבוקים עם אחת לחיבוקים עם אחרת, ולא עם כולן ביחד באותו הפריים, כי גמליאל ושטרית קצת מסוכסכות ביניהן.

“להגיד לך שלא הייתי רוצה שיהיו יותר נשים בליכוד?”, הוא אמר לי השבוע, "רוצה, רוצה. הרשימה שנבחרה טובה מאוד, אבל אין ספק שהליכוד הוא מגרש המשחקים של פעילים גברים ליכודניקים. אפשר לראות זאת בוועידות”.

למה לדעתך חסרות נשים ברשימת הליכוד?

"כי הן מביאות איתן משהו אחר. יותר רגישות חברתית. אני לא יודע אם זה דווקא יעזור לליכוד בקלפיות, שיהיו יותר נשים ברשימה, אבל אין לי ספק שאם ברשימה היו יותר נשים, היינו נראים אחרת”.

העיסוק הזה, בשאלות למה אין נשים מנהיגות בליכוד, או איך זה שלא רואים במפלגה הזו צמיחת מנהיגות נשית, לפחות בהשוואה לשמאל והמרכז, מצומצם מאוד. בסלונה עוסקים בכך, גם במקומות אחרים, אבל זה לא ממש מטריד את ציבור הבוחרים של מפלגת השלטון. דווקא, בהפוך על הפוך, מקווים היום שישראל ביתנו תזרים לתוך הליכוד שיעור גבוה של נשים (יש להם שליש ח"כיות בכנסת היוצאת), ותציל את המצב.

* * *

והנה בא יאיר לפיד, פוליטיקאי חדש, חסר ניסיון ומקים מפלגה מאפס. אתמול בערב, בתל אביב, הוא ערך אירוע מרשים (שבטח גם עלה הון), באולם כנסים מפואר. ישבו בו כ-250 איש,להערכתי לפחות 90% מהן נשים. פעילות, מעורבות, אכפתיות. על הבמה הציג לפיד, אחת אחת, שמונה נשים, כל אחת עם קריירה מקצועית מרשימה. יעל גרמן ("הגברת הראשונה של יש עתיד”), עליזה לביארינה פרנקלרות קלדרוןיפעת קריבפנינה תמנו שאטהעדי קולקארין אלהרר.

לפיד גם ברר את מילותיו בקפידה ואמר כמה דברים נכונים: “הסכנה הגדולה שמאיימת על התנועה לשוויון האישה היא התחושה שהמאבק הסתיים. נשים חזקות ואינטליגנטיות ועצמאיות מסתכלות סביבן ואומרות ניצחנו, המהפכה הסתיימה ואנחנו יכולות ללכת לכל מקום, לכהן בכל תפקיד. אבל זו לא המציאות, כל עוד יש אישה אחת שבן זוגה מכה אותה ומאשים אותה שהיא גרמה לו לעשות זאת, כל עוד נשים מרוויחות פחות ב 30% על אותה משרה, המאבק לא הסתיים, כל עוד המעביד שואל אישה בראיון אם היא מתכוונת להיכנס להריון, כל עוד נרצחות נשים בידי בני זוגן, אביהן, אחיהן בגלל גרסה מעוותת של כבוד המשפחה".

והוא המשיך והוסיף, את המשפט, שנוגע בלבן של פמיניסטיות רבות: "כל עוד יש נשים שאומרות אני לא פמיניסטית, אז המאבק לא הסתיים. אני כן פמיניסט”.  כחצי שעה לאחר מכן, אמרה אחת מן הנשים שלפיד מציב ברשימתו, רינה פרנקל: "אני אף פעם לא הייתי פמיניסטית, אבל....”. אך נניח לפרנקל לרגע קט.

התובנה הראשונה שעלתה בראשי היא שהקבוצה הזו נראית כאילו עברה בדיקה ובחינה מוקפדת מאוד. מסננת מקצועית ואישית שלעתים עוברות רק נשים, כדי להוכיח לעולם עד כמה הן ראויות. על הבמה ישבו הקרם דה ל-הקרם של נשות ישראל, שחלילה לא יגיד מישהו שלפיד הביא סתם נשים עסקניות.

חבל ששלי יחימוביץ' לא עשתה רמת סינון כזו כשחיפשה את המועמד הבטחוני שלה. עוד יותר חבל, שלפיד עצמו לא סרק כך את הגברים שברשימה שלו.

בהמשך, שמתי לב, וסליחה פה על הטהרנות, שנשים מזרחיות או ערביות אינן כלולות בפאנל של לפיד. נזכרתי בהערות שקיבלתי מד"ר קציעה עלון, כשעבדנו פה בסלונה על פרויקט ממשלת הנשים, והביקורת שהטיחה בי ובמערכת סלונה, שבחרנו כמעט רק נשים אשכנזיות מוצלחות, בנות האליטות. בקרב גישות פמיניסטיות חדשות אסור להזניח את הקשב לפמיניזם המזרחי והערבי, ולנשים שאינן מגיעות מן האליטות של ישראל. ואם יאיר לפיד צודק והוא באמת פמיניסט, אולי הוא יקשיב גם לביקורות האלה.

באתי לברך ויצאתי מקללת, תגידו עלי – ובצדק מסוים – הנה, בליכוד עדיין עוסקים בבסיס השאלה, למה אין נשים? למה, גם כאשר השטח בליכוד מסמן שהוא מוכן לקבל זאת, אין שם נשים. ולא נראה שתצמח שם מנהיגות אישית בעתיד הקרוב. אצל לפיד, לעומת זאת, יש ריבוי נשים ועדיין הביקורת לא עוצרת. התשובה כמובן, בדבריו של לפיד עצמו: המהפכה הפמינסטית רחוקה עדיין מאוד מהגשמה.

תיקונים: בצוות לפיד טוענים בתוקף שנסחפתי עם הקטע של האשכנזיות. קלדרון, אלהרר וחצי קריב, הם טוענים, בכלל לא אשכנזיות. חטאתי עצמי בחטא הסטגימות (אחחח… זה עסק קשה). ההערות של ד"ר עלון פשוט מנקרות לי מאז ששוחחתי איתה והתחייבתי לעצמי לשים לב גם לכך. והאמת, זה לעתים מביך ולא נעים להתחיל לשאול כל אחד ואחד על מוצאו. ההתרשמות הכללית מן הנשים (הבאמת מרשימות) היא שהן אליטות. אבל הנה, זה התיקון. לא דייקתי.

את הפוסטים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בפלוג, הבלוג הפוליטי

צילומים: טל שניידר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך