5 טיפים להריון ללא צרבת, עייפות ועצירות

הריון הוא לא מחלה, אבל בואו נודה על האמת: הוא יכול להציק. עייפות, צרבת, בחילה, עצירות, דליפת שתן. לגמרי לא נעים. פרופ' אייל שיינר מסביר וממליץ כיצד להתמודד

28/11/2012
פרופ' אייל שיינר קבלו עדכונים מפרופ' אייל שיינר
  • RSS

במהלך ההריון עובר הגוף שינויים הורמונליים רבים ונחוות תופעות שונות אשר חלקן מטרידות ומציקות בעוד תופעות אחרות עלולות לטמון בחובן סיכונים לאם ולעובר. איכות החיים של האם במהלך ההריון חשובה מאוד להתפתחותו התקינה של העובר. שינה טובה, רוגע, תזונה נכונה ופעילות מתאימה הם רק חלק מהגורמים המשפיעים על איכות חייה של האם.

אז איך מתמודדים נכון עם מאפיינים נפוצים של הריון? אלה המלצותיי

פרופ' אייל שיינר (צילום: יח"צ)

1. צרבת

צרבת בהריון מתרחשת עקב שינויים הורמונליים שגורמים להרפיה של הסוגר השרירי בין הושט והקיבה. כשחומצה מהקיבה עולה למעלה, הדבר הגורם לתחושה של צריבה וכאב בבית החזה ולתחושה שהאוכל "מטפס" כלפי מעלה, מהקיבה לכיוון הפה.

מתי זה קורה?

התופעה שכיחה בעיקר בתחילת ההריון אבל גם בשליש השלישי כשהרחם מתרחב ומתחיל ללחוץ.

מניעה וטיפול

למניעת צרבת מומלץ להימנע ממזונות מתובלים ומטוגנים ומאלכוהול (שלא כדאי לצרוך בגלל המון סיבות אחרות) ולהימנע משכיבה מיד אחרי הארוחה. לאחר הארוחה ניתן לצרוך מזונות סותרי חומצה כמו יוגורט או תה קמומיל הידועים בהשפעתם על הרגעת צרבות.

ניתן לטפל בצרבת באמצעות תרופות סותרות חומצה ללא מרשם, טבליות להפחתת החומציות וטבליות טבעיות המכילות ג'ינג'ר. במקרים חמורים יותר ניתן לקבל תרופות מרשם שמרביתן בטוחות לשימוש גם בהריון, כאשר במקרה של ספק ניתן להתייעץ עם מרכזי הטרטולוגיה בבתי החולים.

2. בחילות

במקרים רבים בחילות מגיעות יחד עם צרבת, כשצריבה קשה מביאה לבחילה והקאה. בדומה לצרבת, גם מקור הבחילות הוא בשינויים הורמונליים. בחילות מהוות במקרים רבים הסימן הראשון להריון, 60%-80% מהנשים תסבולנה מהתופעה במהלך ההריון. במרבית המקרים האישה ההרה לא תגיע למצב של הקאות בעקבות הבחילה. במידה שהבחילה גורמת להקאה חשוב להחזיר לגוף נוזלים ולהקפיד על אכילת מזונות קלים. במקרים בהם יש הקאות מרובות שגורמות לאבדן משקל ולהתייבשות יש לפנות לבירור רפואי. למרות שבחילות הן תופעה נפוצה, אם כי היא מטרידה מאוד בהריון,  ניתן להתנחם בעובדה כי בחילות מלמדות במקרים רבים על נוכחות גבוה של הורמון ההריון (HCG) ועל התפתחותו של הריון תקין.

מתי זה קורה?

בחילות אמורות לחלוף עד סוף השליש הראשון להריון. במידה שיש תחושות בחילה לאחר השבוע ה-15 או שהבחילות חזרו לאחר שהפסיקו לתקופה ארוכה, מומלץ לערוך בירור כדי לוודא שאין מדובר במחלת רקע כלשהיא.

מניעה וטיפול

תזונה נכונה המבוססת על ארוחות קטנות ותכופות, שתייה מרובה והימנעות ממזונות מטוגנים, מתובלים ובעלי ריחות חזקים תסייע בהפחתת התדירות והעוצמה של תחושת הבחילה. בנוסף מומלץ להקפיד על שעות שינה מספקות, צריכה או נטילת תוסף של ויטמין B6. גם נטילת תכשירים עם ג'ינג'ר יכולים לעזור. אפשר להשיג בבתי המרקחת טבליות מציצה שמכילות רכיבים טבעיים , כגון מיצוי שורש הג'ינג'ר וויטמינים C ו B6. גם שתיית מים עם מיץ לימון או צריכת פירות וירקות דוגמת מלפפון, גזר, תפוחי עץ או ענבים גם כן עשויים לסייע.

3. רטיבות ודליפת שתן

דליפת שתן היא תופעה נפוצה מאוד בהריון. הלחץ של הרחם על שלפוחית השתן, בעיקר בשלבי ההריון המתקדמים, עלול להביא לדליפות שתן רבות. הרטיבות עלולה במקרים מסוימים להלחיץ ולגרום לבלבול בינה לבין התחלתה של ירידת מים או דליפת מי שפיר, תופעה העלולה לגרום למצב מסוכן של זיהום מי שפיר.

מתי זה קורה?

דליפות השתן כמו גם דליפת מי שפיר מאפיינות את השליש השלישי להריון, כאשר ככל שמועד הלידה מתקרב התופעה נפוצה יותר.

אבחון וטיפול

במקרים של דליפת שתן אין צורך לטפל רפואית. ניתן להבחין בין דליפת שתן לדליפת מי שפיר באמצעות ריח ומראה הנוזל המופרש: נוזל שקוף או צהבהב ובעל ריח חזק עלול להעיד על דליפת מי שפיר. דרך מדויקת יותר לבדוק את מהות הדליפה היא באמצעות פד דיאגנוסטי הנמצא בשימוש בבתי החולים וניתן לרכישה גם לשימוש ביתי ללא מרשם רופא בבית המרקחת. במקרה של דליפת מי שפיר מומלץ לפנות בדחיפות לבירור רפואי.

4. עצירות

זו תופעה שכיחה נוספת הקשורה לשינויים הורמונליים, כאשר השילוב של תוספי ברזל עלול לגרום להחרפת הבעיה. הורמון הפרוגסטרון המופרש בהריון גורם להרפיית שרירי המעיים מה שמביא לעצירות. מעבר לכך, בשלבי ההריון המתקדמים הרחם עלול ללחוץ על מערכת העיכול. התופעה עלולה לגרום לטחורים וכשהיא נמשכת לאורך זמן ומלווה בכאבי בטן נדרש לפנות לבירור.

מתי זה קורה?

התופעה נפוצה בעיקר במחצית השנייה של ההריון.

מניעה וטיפול

שתייה מרובה, מזון עתיר בסיבים תזונתיים, פירות דוגמת קיווי ואננס וכן סלק ופעילות גופנית מסייעים במניעת התופעה. בנוסף, מומלץ לבחון החלפת תוסף הברזל במידה שהתופעה נמשכת. במידת הצורך ניתן להשתמש בנרות או בטיפול תרופתי, למעט חומרים משלשלים שאסורים לשימוש בגלל סכנת התייבשות. מעבר לכך, מומלץ להימנע ממזונות המכילים קמח לבן ואורז שעלולים לעודד עצירות.

5. עייפות

עייפות היא תופעה שכיחה מאוד בהריון הנובעת אף היא משינויים הורמונליים בגוף האישה. סיבה נוספת לעייפות היא תופעות הקשורות בהזנה והתפתחות של העובר המביאות לעלייה בנפח הדם, עומס גדול על הלב ובעקבות זאת דרישה של הגוף לתזונה נכונה, מלאה ומאוזנת. במקרים של עייפות מתמשכת ומשמעותית מומלץ לבדוק שהאישה אינה סובלת מאנמיה.

מתי זה קורה?

העייפות מאפיינת את תחילת ההריון ובמרבית המקרים עוברת עד שבוע ה-14, אם כי היא עלולה להימשך ברמה מתונה יותר גם בהמשך ההריון.

מניעה

גם במקרה זה חשוב לשמור על תזונה מאוזנת ועל שתייה מרובה על מנת לאפשר לגוף להתמודד טוב יותר עם השינויים. פעילות גופנית, למרות שזה נשמע פרדוקסלי, היא עוד אחד מן הגורמים המסייעים לשפר את איכות השינה ולהתמודד עם עייפות. חשוב לא להילחם בגוף ולהוסיף שעה-שעתיים שינה בלילה, בהתאם לדרישת הגוף.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה