אני ואת נשנה את העולם

אחרי שעמוד הענן התנדף לו, אפשר לחזור ולראות נכוחה את מערכת הבחירות שמציבה שני מחנות, זה מול זה: הגברי והישן, אל מול הנשי והחדש. רונית הבר, העורכת הראשית של סלונה, על קטגוריית הבחירות החדשה שלנו, שתציף את כל השאלות החשובות

25/11/2012
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS
» לא נפספס את הכיף בבחירות. הבר (צילום: טל אטרקצי)

בשבוע שחלף, "עמוד ענן" השתלט  על סדר היום ודחק ממנו את מערכת הבחירות. על ערוצי התקשורת השתלטו גברים יודעי מלחמה והנשים נדחקו ליציע ההכלה. אלה הם לא הימים שבהן עמדתן ראויה להישמע. כך זה על פי המסורת. כל הנושאים שעמדו על סדר היום בשבוע שלפניו - תקציב, לאן הולך הכסף, יוקר המחייה - נושאים שאמורים היו לעמוד במרכזה של מערכת הבחירות המתרגשת ובאה, נארזו בעטיפה חובקת וחונקת של סולידריות מובנת מאליה והושלכו לקרן זווית. נחזור אליהם בשש אחרי המלחמה.

כשהטילים מתעופפים זה נחשב אצלנו לגסות רוח להתעסק בזוטות של "איך גומרים את החודש?". עכשיו, משהתפזר הענן, אנחנו חוזרים למערכת הבחירות בתחושה של "מה בעצם עשינו ולמה?". לצד דיון עמוק שנדרש כדי להשיב לשאלה זו, מן הראוי לעלות שוב לראש סדר היום את השאלות הקטנות והמנדנדות: יוקר המחיה, חינוך, איכות החיים. לא קיימת יותר האפשרות להדיח את השאלות האלה מסדר היום בשל מלחמות שלא ברורות מה היו יעדיהן ומה הן משיגות.

כשיצאה לדרך סומנה מערכת הבחירות המתקרבת כקוטבית ביותר מבין אלו שהתקיימו כאן מזה תקופה ארוכה.

בקוטב האחד מעמיד את עצמו לבחירה מחודשת "הסדר הקיים". המצע של מחנה "הסדר הקיים" הוא "זה מה יש". זה מחנה מוצק, מגובש, מלוכד, הומוגני, שולט, מנצח (לרוב). סדר היום שלו ברור, המסרים שלו חדים, העדפותיו חד משמעיות, אמונתו בצדקת דרכו מוחלטת. ראינו את נציגיו יום יום על המסך. מבחינתו יש מקום, אולי, לא בטוח, לתיקונים קטנים ולאור העלויות הפנומנליות של המערכה האחרונה אפשר כנראה לשכוח גם מהם. ובכל מצב, מבחינתו של מחנה זה אין מה לדבר על אלטרנטיבה, על סדר עדיפויות אחר, על כינונה של חברה אחרת, אזרחית במהותה. זה מחנה שסבור שהקיים צריך להמשיך ולהתקיים. הבטחון מעל לכול. המבנה החברתי-כלכלי הוא המבנה הנכון. יש שיטה כלכלית אחת, יש לה כללים, היא גוזרת עדיפויות ומכתיבה אפשרויות. בעיקר היא איננה סובלנית לבאגים שתוקעים את תפקודה התקין. הראיון שאבו מאזן נתן לאודי סגל בערוץ 2 מספר ימים לפני פריצתו של "עמוד ענן", זו דוגמה טובה לבאג מהסוג שהסדר הקיים מתקשה להכיל. כנראה שגם את נכונותו של ג'עברי להודנא - כפי שהתברר מיד אחרי חיסולו - הסדר הקיים לא יכול היה לעכל. 400 אלף בני אדם יוצאים לרחוב ומתלוננים שאינם יכולים עוד - זו עוד דוגמה להתרחשות ש"הסדר הקיים" איננו מסוגל להכיל.

בקוטב האחר של מערכת הבחירות המתקרבת נמצאים אלה ש"אינם יכולים עוד". זה מחנה אקלקטי, מבולבל, לא מגובש, נטול הנהגה, ללא סדר יום ברור ומובהק. זה המחנה שבקיץ ההוא אמרו עליו שהוא רוצה "כל  מיני דברים". הקוטג' יקר לו, הוא צריך תחבורה ציבורית, לא מצליח להגיע לדירה, ואם הגיע לא בא לו לארח בה את אנשי מס רכוש אחרי שספגו פגיעה ישירה. למחנה הזה אין כסף לממן חינוך לילדיו, אין לו בטחון תעסוקתי, אין לו פנסיה מובטחת. נמנים עליו כל אלה שלא גומרים את החודש; טיפוסים שלא מבינים את השיטה, לא מסתדרים במסגרתה, חולמי חלומות, ותרנים, פשרנים, אופטימיים חסרי תקנה, אנשים לא מעשיים – בקיצור כל קבוצות המיעוט.

המחנה האחד, זה של ה"סדר הקיים" הוא גברי מטבעו. חשיבתו גברית, השקפת עולמו כזו, העדפותיו כאלה. מרכיבי היסוד של המחנה האחר הם נשיים, המזג שלו נשי, העדפותיו כאלה, סדר היום שלו נוגע בנימי החיים היומיומיים ומסריו נתפסים (על ידי המחנה השולט) כלא חשובים.

אז זה מה שעומד כאן לבחירה – תפיסת עולם גברית מול תפיסת עולם נשית. וזה גם מה שיכריע את הבחירות האלה ואת החיים שלנו כאן בשנים הקרובות. בסיטואציה הקוטבית הזו יש לנו הנשים הרבה מאד כוח, אולי יותר משאנחנו מעריכות ובוודאי יותר משהפוליטיקאים מעריכים ואת זה עלינו לשנות. זו לא רק שאלה של שוויון בייצוג נשי בכנסת ובממשלה, זו שאלה של המעורבות שלנו וההכרעה שלנו.

לפי סקר שערכנו (בשיתוף פאנלס פוליטיקס) ופרסמנו כאן לפני המלחמה, אם רק נשים היו מצביעות, גוש השמאל-מרכז היה מוביל. זהו הגוש שיכול להפוך את הסדר הקיים, את מגמת האדישות, דווקא בבחירות האלה. ולנו הנשים יש כוח אלקטוראלי (51%!).

הקול הנשי, לצד היספנים ומיעוטים נוספים הוא שניצח בגדול עבור אובמה את הבחירות האלה ובעצם נישל את תפיסת העולם הגברית-לבנה-שמרנית ממעמדה. הם הכריעו – הם בעד סדר חדש. גם אנחנו יכולות להכריע אם נהיה מעורבות.

בשבועות ובחודשים הקרובים נמשיך לתת כאן בסלונה ניתן ביטוי לכל מה שרלבנטי במערכת הבחירות הקרובה למה שאנחנו תופסות "כאספקט הנשי" כשהאג'נדה שלנו גורסת שבכוחנו לשנות סדרי עולם. נפרסם בלוגים של מתמודדות בפריימריז במפלגות השונות, הסקרים שנפרסם יבדקו את הלך הרוח הנשי, נזמין אתכם להשתתף בדיונים וויכוחים פוליטים, פשוט כי זה חלק מהכיף שבמערכת בחירות ולא נפספס את זה.

שלכן ושלכם,

רונית הבר

עורכת ראשית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך