"כל האמהות איומות, גם האבות"

הדס בשן צפתה ב"אמא ואבאז" והזדהתה עם דמויות שרוצות ילדים, אבל עד הרגע האחרון לא בטוחות אם ארזו למסע הגדול של חייהן, או רק לקפיצה לאיסוף אקססורי. הומואים, סטרייטיות, מה זה משנה - כולנו הורים איומים בפוטנציה, לא?

22/11/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

מה שאהבתי במיוחד בפרק הראשון של אמא ואבאז, מעבר לעובדה שלחצי שעה אתמול הרגשתי שאני חיה במדינה נורמלית, בה אפשר להתעסק במשפחה ולידה מיניות, במקום בטילים ופיגועים - מה שאהבתי במיוחד, הוא שהיא מסתמנת בינתיים כסדרה לא צפויה. מהרגע הראשון ששמעתי על סדרה של שני הומואים שעושים תינוק עם רווקה, הרגשתי שאני יודעת מה יהיה שם. הליהוק רק חיזק את הסטריאוטיפים שיושבים לי בראש:  הרווקה, להלן מיה דגן, תהיה עוקצנית, מרירה ותל אביבית מסגנון עדות דנה מודן בכל הסדרות שלה. ההומואים, להלן יפתח קליין ויהודה לוי, יהיו מהממים, נכונים ובעלי מזג נוח, סוג של יוסי וג'אגר אחרי שהשתחררו מהצבא. אחד מהם יהיה "סטרייט אקטינג", כלומר גבר-גבר, שרק במקרה אוהב לשכב עם בני מינו; והשני יהיה נשי וורדרד, והוא כנראה ישמש כהפוגה הקומית. הקונפליקטים, כך חשבתי, יתמקדו בעיקר בקושי של השלישייה הזו מול החברה, וכשיתנגשו אלה באלה, המאזן יהיה לטובת ההומואים.  בכל זאת, הם הזוג האוהב והסובל, היא סתם אחת שלא הצליחה למצוא בחור.

אבל כבר בסצנה השנייה של הפרק הראשון, הבנתי שמה שעומד להיות כאן הוא לא פוסטר למשפחה האלטרנטיבית, אלא משהו הרבה יותר אישי, כואב, מעמיק. גיבור הסדרה ארז (יפתח קליין) מספר לנו הצצה מיידית אל נפשו האפלה - הוא מקבל אסמס בהול מהאישה שלפני תשעה חודשים הזריקה את החומר הגנטי שלו לתוכה; אבל בוחר ללכת לטיפול האנליזה שלו, מאשר להתייצב מיד בבית החולים ולעזור לה. בסצנת הטיפול המשעשעת שלאחר מכן, הקו נע בין המרתק לגרוטסקי, כשקליין והמטפל (אלון נוימן) עסוקים בליקוק האגו אחד של השני, בנרקיסיזם מעורר תאווה, אבל בשאלה שאי אפשר שלא להמנע ממנה: האם באמת האנשים האלה לא רואים מעבר לפי הטבעת של עצמם? וב"אנשים האלה", אני כמובן לא מתכוונת להומואים, אלא למי שרוצים ילד אבל מפחדים להיות הורים. שיודעים שמדובר במסע גדול, אבל לא בטוחים שארזו ליותר מקפיצה מהירה לאיסוף אקססורי חדש. על מי אני עובדת, בעצם, גם אני "האנשים האלה". ואולי, בעצם, כולם מרגישים ככה? האם יש מישהו שבאמת יודע שהוא מוכן להיות הורה? היתכן שדווקא בתל אביב המנוכרת והמפוזרת לכאורה, רחוק מהמסגרת הזוגית הנורמטיבית, לבד על הספה, אפשר לעבד את החששות האלה בצורה הכנה ביותר?

אבל העובדה היא שטליה  בבית חולים וארז לא שם. בהמשך הפרק הוא גם ינסה ליזום סקס בבית החולים, יקפוץ לקבל מציצה אלמונית בתחנת הרכבת (חבל שהתסריט התעלם מאפליקציה שנועדה לסטוצים בין גברים, התוצאה הייתה פחות מיושנת), וינסה לרתום את קהילת הלהט"ב כולה למאבק על צמיד לבן זוגו לחדר התינוקות  - הכל, רק לא יהיה שם לצדה של אם ילדו. וזה מי שאמור להיות ההומו הגברי, היציב, האב הביולוגי. לא צפוי, כבר אמרנו? בינתיים מי שמתפקד נפלא הוא דווקא סמי, בן זוגו, שמנסה ללא הרף להיות שם בשביל דגן, והיא הודפת אותו ממנה. למה היא עושה זאת? אה, כי גם היא דפוקה. עוד לא ברור מה הסיפור של דגן בסדרה הזו. היא מעדיפה את נוכחותו של קליין על לוי, ואולי לא רק כי הוא האבא הביולוגי. היא לא יודעת לקבל אהבה מהמשפחה הקרובה שלה, אבל משתוקקת להיות אמא. היא מכירה הומואים ולא מתרגשת מנוכחותם, אבל היא לא בליינית או ברנז'אית - היא קצינה בצבא! ובעיקר, יש בה משהו מאוד אמיתי ונוגע ללב ובשלב זה נעים לא להבין אותה לחלוטין.

אז האמא והאבא הביולוגים מתמוטטים, והאוחצ'ה עוד תציל את היום עם השפיות שלה. יוצרי הסדרה, אבנר ברנהיימר ואורי סלעי, עשו כאן הרבה כבוד למושג ההומו הנשי, כזה שהתנהגות דרמטית וקריאות "כפרה" ו"מאמי" לא גורעות מהאמת והיופי שבו. לאון שיינדרובסקי כתב על זה כאן , אני רוצה להצטרף לאהבת האוחצ'ות, ושמחה על כל הצגה מכובדת שלו. יהודה לוי שכלל כאן את תפקידו מ"יוסי וג'אגר", כאן הוא שכלל אותה עם תנועות ידיים וראש אותנטיות, מבלי להגחיך את עצמו. גם דגן וקליין עושים עבודה מצויינת, אבל לוי מבחינתי הוא מצטיין הפרק.

מה יהיה? לא ברור. התמונה של שלושתם לפני הכניסה של מיה דגן לחדר ניתוח, מזיעים ומחובקים, מזהירה מראש: הסדרה הזו תלויה לגמרי בחיבור ביניהם, ממש כמו התינוק שעומד להגיע לעולם. לי יש אמון ב"אמא ואבאז", דווקא בשל חוסר השלמות במשולש הזה. יש מי שיראה בתמונה הזו איום על הבורגנות והסטרייטיות, אני ראיתי בה בעיקר הרבה אמת. החיים בתל אביב, הרחק מהמשפחה ה"נורמטיבית" של אמא, אבא ו-3 ילדים - הם לא מיצג של זוהר, וגם לא מפחידים ואיומים. הם חיים, עם הרבה גוונים של אפור והרבה ניחוחות של זיעה. הגיע הזמן לראות אותם כמו שהם באמת.

הוט3, חמישי 21:00
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה