חופשה במדבר, דווקא עכשיו

ירוחם ומצפה רמון לא היו בטווח הטילים, אבל כמו כל הדרום בתקופה זו: הן לא נהנו מיותר מדי מבקרים. שרית ישי לוי בפוסט שיחזיר לכם את החשק ללכת למדבר

22/11/2012
שרית ישי לוי קבלו עדכונים משרית
  • RSS

ירוחם ומצפה רמון יושבות ברמת הנגב, המדבר המגוון בעולם. ברוב המדבריות בעולם הנוף מונוטוני בעיקרו: דיונות ועוד דיונות ,חול ועוד חול ואילו כאן מתחלף הנוף ללא הרף: דיונות, מצוקים, מכתשים, מעיינות, שטחי סוואנה, ערבה, הרי גרניט, מרחבים פתוחים ותופעת המכתשים באזור מצפה רמון. מכל העולם מגיעים לכאן כדי לצפות בשכבות בנות 400 מיליוני שנים ובמאובנים מתקופות קדומות - רק לאחרונה התגלו כאן מאובנים מתקופת הדינוזאורים.

מצפה רמון שצמחה לא הרחק מהמכתש נוסדה ב1956 בידי קואופרטיב של 17 חברים שהתפרנס משרותי דרך לנוסעים לאילת. מאז ידע הישוב עליות ומורדות, עוני, אבטלה ועזיבה של התושבים. אלא שמאז חל מהפך בעיירה מתיישבים חדשים התחילו להגיע למצפה רמון שוחרי רוח, אמנים ותיירנים שהשתלבו היטב בתושבים הוותיקים ובאוכלוסיית העולים החדשים מברית המועצות שעשתה כאן מהפך דמוגרפי. העיירה העזובה הפכה למרכז תיירות מדברי, המושך אליו כיום אנשים מכל חלקי הארץ ותיירים מכל העולם.

ירוחם

אגם ירוחם

אגם ירוחם. צילום: שרית ישי לוי

עם יד על הלב כמה פעמים בדרככם למצפה רמון או לאילת עצרתם בירוחם? אם לא, אז הגיע הזמן ולו רק בזכות נווה המדבר אגם ירוחם. בשנות החמישים נבנה כאן סכר המאגן את שלושת הנחלים: ירוחם, רביבים ושועלים, מי השטפונות שנאגרו בתוך הבקעה המדברית והשוממת שלא היה בה אפילו עץ אחד לרפואה יצרו אגם. עם היווצרות האגם עבר לכאן  ענף המדגה של קיבוץ משאבי שדה, הקרן הקיימת נטעה יער  ומשכה חלק ממי האגם להשקיה. התוצאה: נווה מדבר ירוק המשתרע על שטח של 300 דונם. באגם שטחי דייג ומתחמי פיקניק עם מגרשי משחקים לילדים, שולחנות וספסלים בצל העצים ופועלת בו גם חברת "שועלי המדבר" המקיימת באזור פעילויות אתגריות של רכיבה על אופניים וסדנאות בישול בשטח.

מחיר: רכיבה בת שעתיים כולל אופניים וקסדה - 65 שקל לאדם. יש אפשרות לשכור אופני טנדום ונגררות לילדים בתוספת מחיר. סדנת בישול בשטח – מינימום 8 אנשים 120 שקל לאדם. לפרטים נוספים: 050-6571373

צפייה בציפורים

אגם ירוחם מהווה תחנת עצירה לציפורים בדרכם מאירופה לאפריקה. נווה המדבר הוא מקור לא אכזב לציפורי מים, ציפורים טורפות, ציפורי שיר וציפורים נדירות כמו עלוות החורף הנדירה שצבעה שוקולד. במקום מתקיימת פעילות של "דוכיפת", המרכז לצפרות ואקולוגיה. מחיר להשתתפות בפעילות המתקיימת בימי שישי בבוקר: 25 שקל. לתיאום:  054-4761761

אירוחם

מכל המקומות בנגב , העיירה בה לא ציפיתי למצוא צימר ראוי  היא  ירוחם - אבל מסתבר שלא רק אני, גם הנשיא שמעון פרס מצא את המקום לראוי, וחגג כאן את יום הולדתו ה 89. מדובר בצימר מאובזר עד לפרטי פרטים: אמבט מאובזרת, ג'קוזי, מיטה כפולה מצעים לבנים, תאורה נעימה, חדר הסבה ובו ספה הנפתחת למיטה עבור הילדים, שולחן אוכל, מטבחון מאובזר בפרטי פרטים כולל מכונת קפה ובחוץ גינה פורחת עם רהיטי גן. הצימר שייך למשפחת רובין, הם ושבעת ילדיהם מתגוררים בקומה העליונה,זוהי משפחה דתית שבה הילדים נוטלים חלק בעבודה והם עוזרים בהגשה ובניקיון.

מחיר: 450 שקל ללילה לזוג כולל ארוחת בוקר, תוספת 70 שקל לילד. ארוחת בוקר בהזמנה 80 שקל. להזמנות: 052-7204618.

נשים מבשלות

אחת הבעיות המרכזיות באזור ירוחם ומצפה רמון, היא העדר מסעדות. לכאן נכנסה יוזמה מבורכת של עמותת "עתיד במדבר" שבה מבשלות נשות ירוחם במטבחן הפרטי, ארוחות בסגנון עדות טריפולי,מרוקו וטוניס. האורחים מוזמנים לאכול סביב השולחן בחדר האוכל המשפחתי בבתיהן של המבשלות, והחוויה קולינרית מאפשרת גם להתיידד ולהכיר את המארחים.

אנחנו התארחנו בביתם של מזל וז'ו'זו  נגר, היא טוניסאית והוא טריפוליטאי. מזל לא התרגשה מהעובדה שהיינו קבוצה גדולה של אנשים, אחרי הכל מדי שישי היא פותחת שולחן לשלושים בני משפחה לפחות. לשולחן הגיעו  סוגים שונים של סלטים טריים וטעימים להפליא, אחר כך הגיע קוסקוס, "פק'ילה" שזו מנה המורכבת משעועית עלי מנגולד ובשר, מפרום, חזה עוף ממולא בפירות יבשים, "כעבורה קדיה" שהיא קציצת בשר עשויה קמח תבלינים ועשבים, מוסקה, אורז ושעועית ואילו למנה אחרונה עוגה מסורתית בשם ספרה, עוגיות מקרון ופירות קפה ותה עם נענע. לשולחן הוגשו גם משקאות קלים ותוך כדי הסעודה התוודענו למארחים ושמענו סיפורים על המשפחה ועל החיים בירוחם.

100 שקל לסועד בהזמנה מראש. להזמנות: 050-7227062

מצפה רמון

טיול ג'יפים למכתש

אוהד, מדריך הג'יפים שלנו הגיע  למצפה רמון אחרי שלוש עשרה שנים במנהטן. כל מה שהוא רצה אחרי העיר הכי מסעירה בעולם הוא לגור בישוב הכי מבודד במדינת ישראל, שהישוב הכי קרוב אליו הוא ברדיוס של 35 ק"מ. הג'יפ של אוהד הוא מסוג דיפנדר, נוח ומפנק ומיועד לעד שבעה נוסעים, אנחנו מתחילים את הטיול בירידה דרך מעלה העצמאות למכתש רמון, בתחילת הירידה אנחנו עוצרים במצוק גם כדי להשקיף על המכתש אך בעיקר כדי  להשתעשע מעט עם היעלים, הם מסתובבים כאן כמו כלבים וחתולים מרגישים בבית בחברת בני אדם, הם אוכלים מכף היד ולצערי לא תמיד את מה שמותר להם לאכול והכי נורא שהם אוכלים גם מהרצפה ולכן אסור בתכלית האיסור להשאיר אשפה או לכלוך בשטח.

ממשיכים בירידה ונכנסים למכתש מכיוון נחל רמון, משם ממשיכים לעלות לאורך ציר החשמל עד להר גוונים שם מצפה לנו תצפית פנורמית מסעירה של 360 מעלות על המכתש: ממזרח הר שולחן והר מרפק, מצפון הר ארדון ובקעת ארדון, מדרום גבעות הגעש והר ערוד, ממערב מצוקו הצפוני של המכתש ומצפה רמון. דרך גיא זוחלים אנחנו נוסעים לאורך נחל גוונים עד למעיין עין סהרונים הנובע בחורף עד חודש מאי,  בסמוך אליו נמצא חאן סהרונים הנבטי היושב על דרך הבשמים הנבטית שקישרה בין פטרה לעזה. חוזרים למצפה רמון. בדרך אנחנו פוגשים יעלים וצבאים, מי שאתרע מזלו יכול לפגוש גם פראים וקרקל, צבועים, זאבים ושועלים החיים פה ואוהד מתעקש שאפילו נמרים. לאורך ערוצי הנחלים נפגש בצומח באביב יש פה פריחות יפות בשלל צבעים של סילון קוצני הפורח ככדור סגול, לאורך השנה נפגוש ברתמים ובצמח המפיק מתוכו נוזל דמוי סבון.

לפרטים: רמון תיירות מדבר (תתעקשו על אוהד אחד המדריכים הזורמים המעניינים והידענים שפגשתי וגם איש מקסים) 050-3833929. מחליר טיול ג'יפים בן שעתיים וחצי  760 שקל.

רובע דרך הבשמים

פלורה שושן, ראש העיר הדינמית של מצפה רמון, מאפשרת כאן ליזמים צעירים רובם מהגרים חדשים מהמרכז בעיקר מתל אביב, לפתוח עסקים תיירותיים ואמנותיים. כך למשל נמצאת ברובע דרכי הבשמים פרוייקט "אדמה" של צמד הרקדנים ליאת דרור וניר בן גל, מלון האופניים "איי בייק",הפונדק המקסים "האופק המנחה" שבו חדרים, ספא, בריכת שחיה, מסעדה וטיולי ריינג'רים ותום קאר, של סטפן עולה חדש מצרפת שהשאיר בפאריז את חנויות האופנה שלו ובא למדבר, גם "שה אוז'ן" מלון בוטיק קטן עם מסעדת גורמה צמודה השייכת לעולה החדש ארנו. ב"תאנה מפגש אמנים" פגשנו את כנרת שהיא אמנית תכשיטים מחוננת המוכרת כאן את תכשיטיה ומעבירה סדנאות, ואת נחום טבסקין הקרמיקאי שעושה עבודות מקסימות ושימושיות בקרמיקה. אפשר לבקר להתרשם לרכוש וגם להשתתף בסדנאות.

תמצאו כאן גם את המאפיה "לשה" של הדס מאור, שהייתה בחייה הקודמים מנהלת פתוח עסקי בחברת תקשורת גדולה, עזבה את תל אביב והגיעה למצפה כדי לנשום ולהתחיל מהתחלה. היא התחילה לאפות לחם להנאתה, וכשהשכנות ביקשו לרכוש את הלחם שלה פתחה את המאפיה ברובע דרכי הבשמים. שם בתוך חנות קטנה ומטריפה הנמצאת בצמוד למאפיה היא מוכרת את לחמי המחמצת השיפון ושיבולת השועל הטעימים שלה, לצד עוגות, עוגיות, בירות, יין  (נסו את היין המשובח של כרם נענע), גבינות, פסטו, גבינות ושוקולד הכל תוצרת מקומית של הישובים השכנים. בתיאום מראש מקיימת הדס גם סדנאות אפיה, הפופולרית שבהן היא סדנת בת מצווה עם טקס הפרשת חלה ומחירה כ1500 שקל לעד 15 משתתפים. בין חמישי לשישי פתוחה המאפיה כל הלילה. לפרטים: 050-3611488

ואל תפספסו את חלום, מיזם מקסים (מומלץ להגיע בערב, או בלילה כדי לראות אותו מואר) , מוזיקה בוקעת מתוך רדיו החבוי בתוך מכונית ישנה מאוד מאוד המוארת כולה באורות חגיגיים. מסביב פינות ישיבה קסומות, גינון, מפלי מים, ושלט קטן המזמין את כל מי שמבקר להשיב את נפשו בתוך היצירה להתבונן להאזין ולהתפלל לאהבה.  לא אכביר מילים, רק אמליץ לכם להגיע למקום המיוחד והתמים הזה , המארח אילן לא מבקש תשלום גם לא תרומות, הוא מעניק מתנה לכל אחד ואחת והדבר היחיד שהוא מבקש הוא להתחבר ליצירה ולאהבה.

אכסניית התרמילאים גרין בק פקרס

אכסניית גרין פק

בתוך דירת שיכון צמודת גינה, המשקיפה על הר גמל,נמצאת אכסניית התרמילאים גרין בק פקרס, אם הייתי מוצאת אחת כזאת בטיולי במזרח ,או הרי הקצ'קר שבתורכיה, הייתי יודעת שהגעתי הביתה. אך בכל הטיולים שלי ובכל האכסניות שלנתי בהן ,לא מצאתי אכסניה כל כך נקייה, נעימה, מסבירת פנים ומאובזרת כמו זו שבמצפה רמון . באכסניה יש שני חדרים פרטיים עם מיטה כפולה, שני חדרי דורמטורי משותפים עם 6 מיטות  כשהשירותים והמקלחות משותפים. בחדר האורחים ספרי, מחשבים ועמדות אינטרנט, ומערכת מוזיקלית, ספות רביצה וטלוויזיה. המטבח מאובזר, אנשים יכולים לבשל כאן את ארוחותיהם , ארוחת הבוקר עולה 10 שקלים והיא כוללת לחם, ריבה, נוטלה, קפה תה וסוכר חופשיים לאורך כל היום. בגינה יש בר גבוה עם כסאות, שולחן עגול עם כסאות, ערסלים וגינת תבלינים ממנה יכולים האורחים לקטוף צמחי תבלין לתה. המקום מתאים מאוד מאוד למטיילים שמחפשים מקום מדליק לישון בו ולא מעוניינים להוציא כסף על מלון או על צימר. היות שהוא מומלץ ב"לונלי פלנט", זהו מקום אידיאלי לפגוש בו אנשים מכל העולם.

מחירים: 75 שקל ללילה ללינה בדורמטורי, 265 שקל ללילה לזוג בחדרים הפרטיים. להזמנות: 054-6907474

מלון בראשית

על מלון בראשית נכתבו כבר הררי מילים ואני שביקרתי בו בפעם השניה חייבת להגיד שכל מילה אמת בסלע. המלון הזה הוא פשוט פנינה ארכיטקטונית שיושבת על המצוק מול המכתש והמראה פשוט עוצר נשימה ומשפיע על האנרגיות ועל הנשמה.

צילום: יח"צ

בפעם שעברה לנתי בסוויטה (זה הייתה מתנה ליום הולדתי) שכללה חדר שינה מפואר וגדול אמבטיה שעמדה על רגליים ואובזרה בכל מה שאפשר להעלות על הדעת, חדר אורחים, מטבח, שתי טלוויזיות ואח בוערת וכמובן חצר מרהיבה עם בריכה פרטית התלויה מעל המצוק, היעלים באו להגיד בוקר טוב בבוקר וערב טוב בערב ואני ריחפתי בעולמות של אושר. הפעם התארחתי בחדר רגיל (יש גם חדרים עם בריכה פרטית צמודה) והחדר הרגיל היה כל מה שבן אדם מבקש לעצמו בחופשה מפנקת, רהיטים יוקרתיים, חדר גדול ומרווח, מרפסת הצופה למכתש ולמתקני המלון, אמבטיה מרהיבה עם מקלחת נפרדת ואביזרי אמבט משובחים, טלוויזיה גדולה עם שלל ערוצים תאורה רומנטית ותאורת קריאה המשתנה לפי הנוחיות, שולחן כתיבה ומיני בר ומיטה רחבה במיוחד עם מצעים נעימים שבא להתכרבל בהם כמה שיותר. אבל מי רוצה להתכרבל כשבחוץ יש כל כך הרבה מה לעשות החל מבריכה חיצונית דרך בריכה פנימית שאח עצומה מחממת אותה בחורף, דרך חדרי ספא עם טיפולים נפלאים (המטפלים במצפה רמון ידועים ברמתם הגבוהה) לובי שמכניס את המכתש פנימה דרך חלונותיו הגדולים, חדר אוכל המגיש ארוחת בוקר עשירה וארוחת ערב בסגנון גורמה ובמחיר יקר להחריד (250 שקל לאדם) ופעילויות כמו טיולי אופניים, טיולי ג'יפים, טיולי סגווי וטיולים ברגל שהמלון מארגן.

המלון שנפתח רק לפני שנה כבר נבחר להיות ב"הוט ליסט" רשימת בתי המלון הטובים בעולם של המגזין הנחשב "קונדה נסט". המחיר: החל מ-1300 שקל ללילה לזוג כולל ארוחת בוקר והוא לדעתי מחיר מציאה בעונה הזו של השנה. טלפון להזמנות: 1800-800-808.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה