חנן גולדבלט: בשבילנו תמיד תהיה אנס

אם חנן גולדבלט ישוחרר מהכלא אחרי ארבע שנות ריצוי מאסר בלבד, יהיה בכך מסר לנשים: אל תתלוננו על אונס, ובטח שאל תצפו ללקיחת אחריות מצד העבריין שפגע בכן

20/11/2012
ח"כ מיכל רוזין קבלו עדכונים מח''כ מיכל
  • RSS
» לא נסלח. גולדבלט (מתוך מאקו)

חנן גולדבלט הוא אנס. הוא ניצל את העובדה שהוא מוכר כדי לפגוע בנשים ובנערות. הן באו להגשים חלום, גולדבלט היה האיש שאמור היה לעזור להן להגשים אותו. אבל במקום חלום הוא העניק להן מציאות שתרדוף אותן עד סוף ימיהן. מרבית הפגיעות המיניות הן בבני נוער וילדים. הפוגעים, במרבית המקרים, הם אנשים המוכרים לקורבן, בן משפחה, שכן, חבר של ההורים. גם במקרה של גולדבלט הקורבנות הכירו אותו: הוא היה מפורסם. את הפרסום הוא ניצל באופן סיסטמתי, היה לו דפוס התנהגות ברור וידוע.

כן, חנן גולדבלט הוא עבריין מין סדרתי. כעת, משהוחלט על שחרורו ממאסר בניכוי שליש מעונשו, ועדת השחרורים טוענת שזאת העבירה הראשונה שלו, אבל גולדבלט פגע בנשים ובנערות באופן קבוע. היתה לו שיטה, היה לו קו, הוא תכנן את הפגיעה. כשהוא נתפס הוא השמיץ את המתלוננות וטען שהן מעלילות עליו ומשקרות. הוא, מעולם, לא התנצל בפני הנפגעות. את הפיצוי הכספי שהוא היה צריך להעביר להן הוא העביר רק שבוע לפני שוועדת השחרורים התכנסה לדון בעניינו. הוא לא הפנים את מהות הפגיעה ואין אצלו הכרה אמיתית והבנה של חומרת המעשה.

וזהו התנאי הראשון לשחרור אסיר לאחר שריצה רק שני שליש מעונשו. הבנה עמוקה של פשעו, חרטה מעומק הלב. לא סתם להגיד סליחה, לא אמירה מהשפה אל החוץ. תהליך ארוך, נוקב ואמיתי שבסופו האדם יכול להתייצב מול עצמו ולומר "חטאתי, פשעתי, אשמתי".

כשהציבור חושב על עבריין מין הוא טועה לחשוב שמדובר מול באדם לא נורמטיבי, חולה וסוטה. בטח לא מישהו שנראה ונשמע כמונו. עבריין מין, לתפיסתו, לא יכול להיות האיש המקסים מהתוכנית "בלי סודות", בטח שלא "גשש בלש". בלתי נתפס שהקיבעון המחשבתי הזה יהיה בבסיס עבודתה של ועדת השחרורים. זאת אינה רואה בגולדבלט פושע. היא מתייחסת אליו כאל אדם נורמטיבי שחרג מגבולות הנורמה, נתפס ונענש. אבל לעשות את מה שעשה גולדבלט בשיטתיות זה פשע. דינו כדין כל אדם שחזר פעם אחר פעם למקום הפשע ובכל פעם לקח משהו אחר. האיש הזה לקח מנשים ונערות את גופן, נפשן ועתידן. הוא הפקיע אותו לצרכיו תוך שהוא עושה שימוש ציני בחלומות שלהן ובאמון שהן נתנו בו. הן ראו בו מורה, הוא ראה בהן אובייקט. מבחינתו הן לא היו בני אדם עם זכויות ופנים ושמות ורגשות ותחושות אלא רק כלי לסיפוק יצריו.

בימים אלה אנחנו נכנסים למרחבים מוגנים. אבל נשים וילדים מסתובבים במהלך כל השנה במרחב לא מוגן. הגוף והנפש שלהם הפקר בידי האחר.  שישים אחוזים מתיקי עבריינות המין נסגרים לפני שבכלל הגיעו לבית המשפט. שמונים אחוזים מהתיקים שכבר מגיעים לבית המשפט נסגרים בעסקאות טיעון. מערכת הצדק לא נותנת מענה מספק לקורבנות. אולם לקורבן אין על מי לסמוך אלא על אותה מערכת.

ולכן חנן גולדבלט לא צריך להשתחרר אחרי ארבע שנים מהכלא. הוא חייב לרצות את מלוא שש שנות המאסר שנגזרו עליו. גם ככה המערכת לא נוקטת עמדה ברורה מול עברייני המין. עכשיו היא מאותת לקורבנות שגם אם תוגש תלונה וגם אם הפוגע יועמד לדין וגם אם הוא יורשע הרי שהוא יקבל פרס בדמות שחרור מוקדם.

כן, גולדבלט הוא אדם לא צעיר. והוא מוכר והוא הורשע ברעש גדול, הכל נכון. אבל לפני הכל חנן גולדבלט הוא אנס שאף פעם לא הביט על עצמו במראה וראה שם אנס. התפקיד של החברה בכלל ושל מערכת המשפט בכלל היא להציב מולו את המראה הזאת יום, יום, עד שירצה את מלוא העונש שנגזר עליו.

>> הכותבת כיהנה עד לאחרונה כמנכ"ל איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בישראל‎
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה