מטרות החמאס נגד מטרות הפלסטינים

המוקש שחוסם את הבנת המצב בעיני העולם מסביב, טמון בחוסר היכולת להפריד בין העם הפלסטיני לבין המנהיגים, ובמקרה זה - חמאס. העם הפלסטיני ברובו רוצה לחיות בשקט, אבל את מנהיגי החמאס מניע משהו לגמרי אחר

18/11/2012
לילך סיגן קבלו עדכונים מלילך
  • RSS
» סיגן. צילום: יורם אשהיים

החיסול של ראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד ג'עברי, קיבל הרבה תשומת לב. פתאום הואר זרקור על תהליך שהסלים עוד לפני כן, שממנו כולם משום מה העדיפו להתעלם. מועצת הביטחון של האו"ם מיהרה להתכנס, אבל למה היא לא מצאה כמה דקות פנויות להתכנס במהלך החודשים האחרונים, בשעה שמטרות אזרחיות בדרום הארץ הותקפו מדי יום? ואת המטרות של איזה גופים ההתנהלות הזאת משרתת, למעשה?

רבים מערבבים בין התמיכה שלהם במטרות של הפלסטינים כעם, לבין המטרות של החמאס, שהן לחלוטין אחרות. חמאס ירה 800 רקטות על ערים בישראל מאז תחילת השנה, ולאחרונה הגביר את קצב הירי, ללא שום סיבה. למה חמאס בחר לנהוג כך? בעיקר בגלל שמנהיגי החמאס האמינו שהם יכולים. הם הניחו שאין להם מה להפסיד - סיכוי טוב שישראל תבחר להבליג בגלל הבחירות הקרובות, ואם ישראל בכל זאת תגיב - הם כבר יגררו פנימה את מצרים וירוויחו קצת הון פוליטי וכוח נוסף באזור. כשחושבים על זה כך, אז בעצם למה לא?

המוקש שחוסם את הבנת המצב כפי שהוא נראה בעיני העולם מסביב, טמון בחוסר היכולת להפריד בין העם הפלסטיני לבין המנהיגים, ובמקרה זה - חמאס. העם הפלסטיני ברובו רוצה לחיות בשקט, אבל את מנהיגי החמאס מניע משהו לגמרי אחר. חמאס הוא ארגון טרור שכל מה שהוא באמת יודע לעשות זה ליצור שנאה ולשפוך דם. מתוך הידע הזה הוא גם שואב את הכוח שלו, לכן אין פלא שהמטרות שלו מאוד ברורות. לו הם היו רוצים, מנהיגי החמאס היו יכולים להשתמש במימון המאסיבי של אירן וקטאר כדי לפתח כלכלה משגשגת ברצועת האדמה הקטנה שלהם. אבל השימוש בכסף הזה הוא לרכש נשק וטילים, שאותם הם יורים באופן קבוע על ישראל כבר יותר מ-8 שנים.

החימוש והירי הם הסיבות היחידות לכך שעדיין קיים מצור ימי על עזה. אלמלא הירי והברחת הנשק, המצור היה נגמר. זהו המעגל האכזרי שבו אנחנו בעצם מצויים - כך שאם מתעלמים מהתנהלות החמאס ומתייחסים רק לתגובה הישראלית, לא רק שמפספסים את התמונה האמיתית, גם מאפשרים לחמאס למשוך את תושבי העולם באפם. המטרה של חמאס היא להתחבא מאחורי אזרחים והחמלה האנושית כלפיהם, כדי להשיג תמיכה שקטה במה שהם עושים. ומה שהם עושים אינו קשור כהוא זה במשהו שאפילו דומה לשלום. הדבר היחיד שהם עושים הוא טרור.

חמאס הצליחו למשוך גם את נשיא מצרים מורסי באף. הוא מאוד רוצה להיתפס כ"שונה ממובארק", וזו אחת הסיבות ליד המושטת שלו כלפי החמאס. חמאס מנצל את זה לרעה, כמובן, כי בעוד שלמורסי יש בעיות כלכליות שהוא צריך לפתור עבור העם המצרי, עכשיו הם בעצם הכריחו אותו להיכנס למשהו שנמצא במקום פחות גבוה אצלו בסדרי העדיפויות. הזנב מכשכש בכלב, במילים אחרות.

עם חמאס אין סיכוי אמיתי לשלום, משום שהם מחפשים מלחמה, שנאה, שפיכות דמים וטרור. זוהי הדרך היחידה שבה הם יכולים לשרוד. משם בא הכוח, משם באה ההכרה, משם בא הכסף, ולכן זוהי מטרתם היחידה.

בעניין הזה, בטווח הקצר ישראל תיאלץ להיות מאוד זהירה. מצד אחד, לא ניתן היה פשוט לעמוד שם ולא לעשות שום דבר נוכח הירי המתגבר. מצד שני, זה נגד האינטרס הישראלי להמשיך את הלוחמה הזו יותר מכמה ימים.

אבל בטווח הארוך יותר, הדרך היחידה לעצור את האלימות ולהשיג התקדמות אמיתית היא להפסיק לתמוך בחמאס. בין אם באופן מודע, כפי שמורסי נוהג, או באופן בלתי מודע, על ידי כך שלא מפרידים בין מטרות החמאס לבין מטרות הפלסטינים. רק אם חמאס ייחלש המעגל האכזרי הזה יישבר. חמאס חייב להבין שהעולם הבין את מסיבת התחפושות הצינית שלו. אין פתרון אחר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה