מה גורם לנו להשמין?

הצלחה נקשרת עם קניות ובזבזנות, מחד ומאידך – עם רזון ואיפוק. האם השמנה היא הדרך להתנגד לשיטה שנכנסת לנו גם לצלחת? האם זה הקפיטליזם שגורם לנו להשמין?

13/11/2012
נטע גולן - דיאטנית קלינית קבלו עדכונים מנטע גולן - דיאטנית קלינית
  • RSS
» נטע גולן, דיאטנית קלינית

כשאהיה רזה אהיה טייסת, כשאהיה רזה אתהלך זקופה, כולם יסתכלו עליי, ידעו שאני מצליחנית כזו. יאהבו אותי יותר, ברור שיאהבו אותי יותר. אנשים שמנים, פשוט לא רואים אותם, ככה זה. בגילי כבר לא מעליבים, פשוט לא רואים ובטח לא ממש מעריכים. אבל כשאהיה רזה כולם יראו אותי, בעיקר דודה צילה שהעליבה אותי לפני עשר שנים, וגם ירון, שיחנק לראות אותי כזו חתיכה. ברור שאני לא אשים עליו, הוא הרי לא ברמה שלי. אני רזה.  אני מאושרת. מצליחנית כזו.

העולם שייך לרזות

החיים דוהרים קדימה, עוד יום עובר. עבודה, בית, ילדים, ערב טלויזיה. בין ארבעה קירות. וכאילו שני עולמות קיימים בתוכך, העולם האפור של חייך והעולם ההוא הבוהק שיקרה כשתהיי רזה.

רגע לפני 40 את מתפכחת. יחד עם העולם, יחד עם המהפכה החברתית, יחד עם חשבון הבנק שלך שמוכיח לך את מה שכבר ידעת מזמן. שעוד כסף זה לא אומר יותר.

מה חסר לך בבית? שואל אותך הפלאייר של איקאה ולידו מציעים לך "להצטרף להצלחה": ריכשי דירה בפרוייקט היוקרה של אחוזת הגן הורדרד. תהי ממותגת, מתוקתקת, מאופרת, מפונפנת עם רכב חדיש, שנדלייר בסלון ואי במטבח.

ואת באמת משתדלת. מטופחת, רעיה למופת, אמא קשובה, מגדלת קריירה. אבל האוכל, הו האוכל. הוא לא נותן מנוח. חופר וחופר, מתי תאכלי, כמה תאכלי, איפה תאכלי, לא הגזמת כבר, תפסיקי לאכול, את רק משמינה, פרה, בהמה. ואת משמינה.

"הצטרפי להצלחה" - את מסתכלת על הברושור, פותחת את הטלויזיה, רואה שחקנים ממותגים, נאנחת וממשיכה לאכול.

מסלול ההצלחה. מהרגע שנולדנו צבעו לנו את החדר ואת החיים בורוד, הסבירו לנו לפעמים במילים ולפעמים במעשים שאם נרצה להצליח בחיים כדאי שנצטיין בלימודים, נמצא עבודה טובה עם קביעות ופנסיה, נתחתן ונקים משפחה. וגם שנהיה רזות, כי אחרת, איך הכל יקרה? העולם שייך לרזות. ואם בבית חסכו את זה מאיתנו, הגדילו לעשות חברות הענק שסיפרו לנו שאם נשתמש בתחתונית נעוף לשחקים, אם נקנה קולה נהיה מאושרות, שלא נדבר על מכונית נוצצת שתסדר לנו טרמפיסט חתיך וריגושים לכל החיים. לתוך פרסומות האושר שתלו לנו דוגמניות רזות שהחדירו לנו עמוק פנימה שרק ככה נצליח. ככה רזות, וכמה שיותר. כי כאן בזירת הקילוגרמים, כמה שפחות זה כמה שיותר.

ללכת לעוד קבוצת דיאטה

ובתוך המרוץ המותנה הזה אל ה"אושר" את אומרת לעצמך שהכל בגלל המשקל, את ממשיכה להלקות את עצמך, כי האשמה היא הדלק של השיטה, כי מי שלא בסדר זו את, אף אחד אחר לא לוקח את האחריות על הסיפור העקום שסיפרו לך, על הדרך שבה עיצבו את הנוירונים שלך, ובתוך השיטה, כל מה שנותר לך הוא להתפלל בנפשך להיות רזה, ללכת לעוד קבוצות דיאטה, לאכול סלט וגזר, לבשל כמעט בלי שמן ולעשות מנוי לחדר כושר שכנראה לא תנצלי. את יורדת 5 ק"ג, אולי 3 ועולה הכל חזרה, עם ריבית. בעודך טוחנת זרעי פשתן לתוך היוגורט.

את יכולה להמשיך ללכת לכמה קבוצות שאת רוצה, אבל התת מודע שלך, לא ישתף פעולה, הוא עוד יראה לנו איך חיים באמת.

זו ההתנגדות שלי, את אומרת, זו הדרך שלי למרוד. לא ככה חשבתי שהחיים שלי יראו, בכל יום אני מתרחקת מהחלומות שלי ואני לא יכולה אפילו להגיד כלום, הרי החייים שלי בסדר, הם בדיוק כמו שכתוב בספר. אבל הגרון רוצה לצרוח, ואת אוכלת, פשוט כדי להשתיק את הרצון הזה מבפנים, את הרצון לחיות כמו שאת רוצה באמת.

הנפש שלנו, תת המודע שלנו, מתנגד למקום הזה אליו הכנסנו את עצמנו כנשים, כחברה. צועק את דבריו, עד שנקשיב. התת מודע לא קונה את הקפיטליזם, את הביזבוז, את השקר. התת מודע לא משתף פעולה עם ההנחות המעוותות של העולם המודרני שבו אנו חיים. התת מודע לא מבין מספרים. לא משתף פעולה עם אשליית הרצון. הרצון אותו החדירו לנו מגיל שנתיים כשהלבישו אותנו בשמלת כלה וסיפרו לנו על שילגיה וסינדרלה ועל איך האביר על הסוס הלבן יציל אותנו מחיים שוממים ובודדים. הרצון הזה לא באמת שלנו. וגם אם אנחנו יודעות את זה, אנחנו פתאם מוצאות את עצמנו בדיוק שם במקום הזה, במשחק, מוחנו כבול בשיטה...

השמנה – מחלה שאפשר לראות

הקילוגרמים יערמו עד שנבין. עד שנתפכח, עד שנלמד מי אנחנו ומה הרצון האמיתי שלנו, לא הרצון הזה שאנחנו רואות בפרסומות ומתבלבלות. או זה שאנחנו עדיין קוראות בספרי שלגיה וסינדרלה, והפעם לבנות שלנו.

בשונה ממחלות אחרות המתפתחות וסמויות מן העין, את ההשמנה אפשר לראות, את ההרס שנעשה לגוף אפשר להרגיש תקוע היטב בגרון לאחר בולמוס אכילה.

במעמקי הנפש שלך נמצאת האמת, היא אינה קשורה לכסף ואינה קשורה למשקל, היא אינה קשורה לסימלי סטטוס. היא כן קשורה לקבלה, כי בדיוק כמו שאת - ככה זה טוב, אותנטית.

דרך ההשמנה התת מודע שלך מתנגד בתוקף לחיים מסתירי הרצון שאת חיה, וימשיך לנגוס ללא הכרה בתודעה שלך והתודעה... תמשיך להכניס לגוף שלך עוד ועוד נגיסות מיותרות, עד שתסתכלי לאמת שלך בעיניים.

עוברת עלי תקופה קשה של התפכחות, ההבנה עד כמה המוח שלי מותנה ומתוכנת על בסיס קפיטליסטי, גורמת לי לעצב. החל מהקפה בבוקר, הבגדים שאני לובשת והכורסא שקניתי לסלון. ההבנה כי כמעט כל בחירה שלי בשנים האחרונות תוכנתה והושפעה מקולות השוק, לא מקולות הוריי ומוריי, אלא מקולות השוק שהוכתבו דרך הון ושלטון.

ההבנה הזו משחררת מן קול קטן פנימי שמתרגש כל כך מההקשבה שלי אליו. הוא מלטף אותי בחמלה ומספר לי כי גם ההלקאה העצמית והאשמה הם חלק מהשיטה. מספר לי כי אשמה אינה רלוונטית, אלא עוד דרך להשאיר אותי רודפת אחרי חלום שהוא בכלל לא שלי, אלא חלום שהושתל לי ומשרת צרכים של אחרים.


להקשיב פנימה, מתוך קבלה ואהבה

אני מזמינה אותך לשחרר את האשמה. לשלוח חיוך פנימי לתוכך ולהתחיל לבדוק פנימה, מה את רוצה באמת. מה את רוצה מתחת לאינספור העטיפות  שעטפו לך את הרצון, עד שכל כך התרחקת מעצמך.

מבטיחה לך, כי ברגע שתתני מקום לרצון הזה, ברגע שתקשיבי לו מתוך קבלה, יפחת גם הצורך לאכול. כי הקשבה לרצון המדוייק שלך זה כל מה שליבך מבקש כרגע.

כשרצון לא מקבל מענה בחיים הוא נכנס לזירת המזון... ושם, את כל מה שאת רוצה את מקבלת.

התת מודע שלך לא רוצה שתהי שמנה. אבל הוא רוצה שתהי ממומשת, רגועה ומאושרת.

הקשיבי פנימה, מתוך קבלה ואהבה. כל התשובות שם.

מוקדש באהבה ובהערכה רבה לכל הבנות של יום ג'.

---------------------------------------------------------------

נטע גולן היא דיאטנית קלינית, לפוסט נוסף שלה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה