האם תהיי זהבה או אנסטסיה?

הרבה נשים חדשות וצעירות מתמודדות על מקומות בפריימריז, ורוצות להיות חברות כנסת - שרית ישי לוי מהרהרת בכנסת הנשית שאולי תהיה לנו, ולא שוכחת את הגבול בין פמיניזם לאפורטוניזם

11/11/2012
שרית ישי לוי קבלו עדכונים משרית
  • RSS

אני מסתכלת על רשימת השמות הארוכה של המתמודדות החדשות לרשימות המפלגות השונות לכנסת, רובן נשים ששמן לא אומר לי דבר, אפילו לא מצלצל מוכר. נשים רבות וצעירות מתמודדות כעת לפריימריז של מפלגת העבודה, רבות מהן במקומות ריאליים - והן אף עשו כנס מיוחד ביום שישי האחרון. בליכוד התלוננו על חוסר שריונים, ובכל זאת, עשרות נשים חדשות לזירה הפוליטית ינסו את מזלן. יאיר לפיד צרף לרשימתו את ד"ר עדי קול ויעל גרמן וקארין אלהרר, במקומות גבוהים. שלש נשים מתמודדות במסגרת ה"בית היהודי", והפתעת העונה - לראשונה בראש מפלגה ערבית עומדת אישה ערבית - אסמא אגבארייה-זחאלקה מדע"מ.

אני מסתכלת על השמות ועל התצלומים, רובן ככולן נשים צעירות עם רזומה כזה או אחר מחייהן שקדמו לבחירתן לקפוץ אל מימיה העכורים של הפוליטיקה ואני שואלת את עצמי מי מהן תעצב את חיי בשנים הקרובות, מי מהן תשפיע, מי תעלה הצעות חוק חשובות, מי תכריע בהצבעות הרות גורל, מי מהן תהיה שותפה לשינוי פניה של החברה הישראלית באמת ובאופן מעמיק ומי תהפוך לבדיחה גרועה כמו אנסטסיה מיכאלי, או לחברת כנסת מביכה כמו מירי רגב? מי תהיה הפתעת הקדנציה כמו חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס שנכנסה לכנסת על תקן דוגמנית לשעבר ובתו של וכנגד כל הציפיות הוכיחה את עצמה כפרלמנטרית מצוינת העושה ימים כלילות למען האזרח הקטן? מי תחוקק חוקים חברתיים ותילחם כלביאה למען זכויות מיעוטים כמו זהבה גלאון ומי תהיה נואמת משובחת וחברת כנסת פעלתנית כמו ציפי חוטובלי? הקריירה הפוליטית של מי תטוס כלפי מעלה כמו זו של שלי יחימוביץ' ומי תדהה ותתפייד כמו דליה איציק או רוחמה אברהם?

אני אוהבת את זה שכל כך הרבה נשים חדשות ולא מוכרות בחרו לעזוב את עיסוקיהן הקודמים ולנסות ולשנות. הרעיון שהכנסת הבאה תתברך בפנים חדשות ורעננות נותן לי תקווה, שבועדות תשבנה נשים עם מצברים מלאים ורצון אמיתי לעשייה מצית את דמיוני. אני מברכת על כל אחת ואחת מאלו שהחליטו להיכנס לפוליטיקה. אבל אני לא ילדה ואני לא טיפשה. בין רשימת השמות החדשים אני מזהה לפחות שתיים שהן לדעתי  אופורטוניסטיות וטרמפיסטיות. אני מזהה את זאת שמהרגע בו דרכה כף רגלה במאהל ברוטשילד, התאהבה בדמותה התקשורתית עשתה לביתה ופילסה בעזרת מרפקים את דרכה כמועמדת ברשימה לכנסת. אני לא מתקשה לזהות  גם את זו שהקריירה העיתונאית שלה מדשדשת  ואם כי אין לי ספק שנוכחותה באולם המליאה תוסיף לבית המחוקקים צבע ולא מעט שערוריות כשהיא תקדם בכל מחיר את  האג'נדה שלה, אני לא בטוחה שהיא מתאימה להיות חברת כנסת.

יחד עם זאת, עם כל הכבוד למתמודדות ויש כבוד, אני לא יכולה להתעלם מגורם נוסף, גורם שעם יד על הלב היה יכול להביא גם אותי  לשקול התמודדות במפלגה שאני אצביע בשבילה (למרות שסיכויה לזכות ביותר משלושה ארבעה מנדטים קלושים): גורם הפרנסה. כי הרי אין שאלה בכלל שהכנסת היא מקום העבודה הטוב ביותר במדינת ישראל. הכנסת מיטיבה עם עובדיה ודואגת לרווחתם יותר מכל מקום עבודה אחר. רק בחודש שעבר בזמן שלרובנו מקצצים בשכר לחברי הכנסת העלו את שכרם ב2,300 שקל.

שכרם  של חברי הכנסת נאה ובא לפתור אותם מבעיות הקיום ועומד על  36,000 שקל לחודש תוסיפו לכך את התנאים המפליגים כמו: רכב, טלפון, מזכירה, שני עוזרים, לשכה במשכן ולשכה חוץ פלמנטרית, מחשב, נסיעות לחו"ל על חשבון משלם המיסים. תוסיפו את העובדה שאף אחד מחברי הכנסת לא נדרש לדפוק שעון כשהוא בא או יוצא מהעבודה,שאיש מהם אינו מחויב להיות נוכח באולם המליאה ויכול להבריז מהועדות, ששבוע העבודה הרשמי של חברי הכנסת עומד על שלושה ימים בשבוע, שימי החופשה הם ארבעה חודשים בשנה ומשתווים כמעט לימי העבודה (בשנת 2009 למשל עבדו חברי הכנסת 80 ימים והרוויחו בחשבון פשוט כ-5,000 שקל ליום עבודה), שהפנסיה שלהם היא מהגבוהות במשק (2% משכרם בשנה) ומענק ההסתגלות שהם זכאים לו אחרי קדנציה אחת, עם פרישתם מהכנסת הוא 130,000 שקל  -  ותבינו למה כל כך הרבה אנשים ונשים רוצים לעבוד במקום העבודה הזה שקוראים לו כנסת ישראל .

כן, אני יודעת, זה לא רק הפרנסה. זה גם עמדת כח וכיבודים ומאבקי אגו ותקשורת, זה גם עשייה ואקשן, אבל אני לא הייתי מקלה ראש בגובה המשכורת. ולמרות זאת אני רוצה להאמין שהנשים המתמודדות באות להתמודדות הזו עם לב נקי, עם רצון אמיתי לעשות שינוי, אני מאוד מקווה שרובן המכריע של אלו שיבחרו וישבעו אמונים לכנסת הבאה הן נשים שיש להן מה לתרום, שיש להן רצון לקדם כאלו שיבואו לעשות לבית בגבעת רם ,יותר משיבואו לעשות לביתן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה