כואב בלב ובכיס

מנגנון הרווחים הסודי של רשתות השיווק, תחפושות זולות לילדים שכדאי להזמין כבר עכשיו, נדל"ן, ביטוח, קריירה ועוד חדשות כלכלה מהשבוע

08/11/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» ThinkStock

יוקר המחייה:

הכל מתייקר סביבנו והכותרות על עליות המחירים זועקות מכל עמוד ומכל אייטם במהדורות החדשות. זה מעודד כנראה את עורכי מדורי הכלכלה להתחיל טרנד תקשורתי חדש יחסית שמציף אותנו בכתבות על מאחורי הקלעים של תימחורי המוצרים הבעייתיים ברשתות השיווק. אז הנה דוגמא אחת מעצבנת מכלכליסט שמספרת על מנגנון הרווחים הסודי של רשתות השיווק לפיו הלקוח משלם על הצ'ופר של הספקים ודוגמא נוספת – מחרפנת למדי – מדה מרקר שמגלה איך רשתות השיווק חוגגות על חשבוננו וקונות, למשל, בננות ב-1.35 שקלים ומוכרות ב-8 שקלים. ולבסוף, כתבה מגלובס שמסבירה עד כמה המחירים עלו בגזרת מוצרי החלב למרות שבפועל הייקור היה צריך להיות קטן יותר. כואב גם בלב וגם בכיס.

עם ובלי קשר, אמנם אין הנחתום מעיד על עיסתו אבל בשבוע שעבר פרסמתי בכלכליסט כתבה שעסקה בתחפושות לילדים אפרופו חג ליל כל הקדושים. אז נכון, פורים עוד רחוק אבל לפי התחקיר הקטן שערכתי, כלכלית עדיף להזמין כבר עכשיו תחפושות איכותיות לילדים מחו"ל מאשר לחכות לשעת האפס ולתת למשווקים המקומיים להציע את התחפושות הפשוטות ביותר במאות שקלים. בכתבה תוכלו למצוא תחפושות מהממות במחירים של בין 20 ל 50 דולר גג באתרים המצוינים. שווה.

בנקאות:

בשבוע שעבר הצגתי כאן קישור לכתבה שעסקה בביקורת של רשות ני"ע ליועצי השקעות בבנק הפועלים שחשפה מתן המלצות סותרות, היעדר הסבר מקצועי ותיעוד לקוי. לצערנו, לא מדובר על היוצא מין הכלל שמעיד על הכלל והשבוע אנחנו נחשפים בעקבות פרסומים בעיתון דה מרקר לטיוטה ראשונית של דו"ח בנק ישראל שמגלה כי דירקטורים בבנק מזרחי העדיפו עניינים אישיים על פני טובת הבנק ובמילים אחרות – מקצועיות יותר - בראש סדר העדיפויות של נציגי הדירקטוריון בבנק עמדו השמירה על האינטרסים של משפחות הטייקונים עופר וורטהיים. מעניין אם אדון דביר היה חושב שכדאי לעבור בנק על רקע פרשיה שכזאת?

כדאי לדעת:

והנה כמה אייטמים שפורסמו השבוע במדורים הכלכליים וחבל לפספס אותם כי הם מכילים מידע שחשוב שכל אחד מאיתנו יידע בשוטף:

נדל"ן: האם כמו רבים וטובים גם אתם שוקלים לעבור להתגורר במגדל מגורים מרובה דיירים אך מפנק ומרשים בשירותים? כדאי לדעת שמחקרים אקדמאיים כמו חוות דעת של מומחים שונים מזהירים כי לצד יתרונות הנוף, האוויר והשקט, עלולים מגורים במגדלים לפגוע בסוגיות הרות גורל כמו התפתחות הילדים ועוד.

ביטוח:

האם כמו רבים וטובים גם אתם חשבתם שאם חדשתם את ביטוח הרכב שלכם באופן אוטומטי אתם מכוסים גם בהיבט של ביטוח חובה? אז הנה סיפור של מבוטח שהיה מעורב בתאונת דרכים  ובמעמד הקשה הזה גילה כי כבר שנה אין לו ביטוח חובה והצרות שלו רק מתחילות עכשיו.

כסף: לא כולם יודעים שהלוואות לא חייבים לקחת מהבנקים או מחברות כרטיסי האשראי וכתובות נוספות אפשריות הן קופת הגמל או קרן הפנסיה. על הצד החיובי – מדובר באפשרות מימון שהיא זולה יותר משתי האופציות הראשונות והפופולאריות אך עם זאת לאחרונה משרד האוצר  ערך שינויים בתקנות שהפכו את ההלוואה הזו ליותר נגישה, אך מצד שני הגבילו את סכום ההלוואה לחלק נכבד מהחוסכים. שווה להתעדכן בפרטים בכתבה שכאן.

עבודה:

אי אפשר לסיים בלי להזכיר את ניצחונו של הנשיא אובמה בבחירות בארה"ב כולל הציטוט הבלתי נשכח: "אם אתה מוכן לעבוד קשה, לא משנה מי אתה או מאיפה הגעת - אתה יכול להצליח בארה"ב". האם המחשבה הזאת נכונה בהכרח? הנה שני אייטמים מעוררי מחשבה שקוראים עליה תיגר.

הראשונה ששואלת למה בכלל אנחנו עובדים כל כך הרבה ומבהירה שהבעיה הקשה של הכלכלה המודרנית היא דווקא מלכודת העבודה המיותרת.

השנייה, היא תקציר של ספר ציטוטים חדש של הכלכלן הידוע נאסים טאלב שגורס שעבודה היא ללוזרים והנה כמה ציטוטים שלו:

(*) שלושת הממכרים המסוכנים ביותר הם הרואין, פחמימות ומשכורת חודשית.

(*) רק בעידן הזה גאים אנשים לומר "אני עובד קשה". עד לא מכבר זו נחשבה הודאה בהעדר כישרון, בהעדר אלגנטית ובעיקר בהיעדר נונשלנטיות.

(*) עבודה הורסת את הנפש, שכן היא מסתננת אל המוח גם בשעות הפנאי; היו בררנים בבחירת מקצוע.

ואם כאלה תובנות, אין ספק שהאיש מצדיק את המוניטין שלו.

סופ"ש נעים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה