30 דברים שלמדתי על גיל 40

עוד לא קראת את אחת הרשימות היותר אהובות בסלונה, למה את מחכה? הבלוגרית אורנה חיכתה הרבה שנים עד שהייתה מוכנה לשבת ולרשום את העצות הישירות שלה לחיים

06/11/2012
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

היום בגיל 41 אחרי שני נישואים, 3 ילדים, שני תארים, קריירה יפה וכמה מיזמים; חיים בארץ וגם בחו"ל, המון חברים, המון קורסים, יותר מדי סדנאות, המון מורי דרך - חלקם חכמים חלקם פחות, אין סוף טיפולים מכל הסוגים, אני שמחה להעביר אליכן כמה מההבנות שקיבלתי מגברת 'בינה'.
אולי אלה ההורמונים שמשתחררים אולי זו הרחם שמתחילה להירגע. משהו קורה בנפש, שמזמין אותה אלי והיא מספרת לי איך הדברים עובדים וחושפת בפני סודות חיים. חלקם קשורים לגוף וחלקם לנפש. חלקם רלוונטיים רק לי וחלקם נחלת הכלל. חלקם פשוטים ליישום ברגע שמבינים אותם וחלקם דורשים קצת מאמץ ואימון. הזקן אמר "לו רק הייתי צעיר אבל עם הידע שיש לי היום.." אז זהו שהזקן הזה מתחיל להישמע כמוני או ההיפך.
//

ההבנות שקיבלתי. לו רק היה אפשר להעביר הכל כרוך בספרון הוראות קטן ויפה שעה אחת קודם.
.
1. משקל. (סליחה שהתחלתי בקשה מכל) 55 ק"ג של גיל  40 הם לא 55 ק"ג של גיל 30. הרבה יותר קשה עד בלתי אפשרי לשמור על המשקל. לא משנה כמה הוא, הוא תמיד בסימן עלייה. תיקראי לזה מסת שריר, או מסת גיל. מסה היא משקל וכדי להישאר 55 ק"ג, אין מנוס - צריך לחתוך בכמויות ולשרוף קלוריות. קחי מדריך טוב ותתחילי לשרוף.

2. הזמן טס והמון כבר מאחורינו. שימי לב כמה דברים עברו ולא יחזרו שוב. הנעורים, ההתאהבויות, התינוקות. זהו, לא יהיו יותר חיתולים, בקבוקים ועגלות. (אולי זה שווה טיפ נוסף - די עם זה. אם יש לך כבר  ילדים, תניחי לזה. לא חייבים עוד ילד בגיל 44! ) הכל עובר והרוב כבר עבר. אין טעם להתעכב על שטויות לפני שהבנת אותם. הן כבר מאחורייך. באמת, קחי את הדברים בקלות ואל תתרגשי מדברים טפלים. הביטי מסביבך, תהני, וחבקי את מה ששלך.

3. חרדות - חרדת טיסה, חרדה לשלוח את הילדה לטיול בצופים, חרדה לעתיד, חרדה להווה, חרדה ללבד, חרדה לביחד. פתאום דקה ארוכה של שקט או המתנה מביאה איתה קורטוב של זיעה קרה באיזור החזה, מהול בתחושת בחילה ואי נוחות. אל תבדקי. זה נורמלי. ציפרלקס, זנקס או רסקיו. העיקר תבלעי משהו.

4. חברות - אין על נשים בכלל ועל חברות טובות בפרט. יש שם אנרגיה חזקה של הבנה, שיחרור, צחוק וכיף של בנות! הן ישקפו לך את עצמך, יעירו אותך ויתמכו בך! לא לוותר לעולם על חברות טובות. תבלי איתן כמה שיותר. אם את נורא עסוקה ביום, אז בערב. אם בערב את חייבת להיות לצד בעלך, אז בבוקר. תדחפי אותן לחייך בכל הזדמנות. וברור שפעם בשנה לפחות תעשי זאת במרוכז וסעי איתן לחו"ל. אם לא הבנת את זה בדיוטי-פרי, עד הרגע הסרת האיפור בחדר במלון, כבר תביני.
//


//

5. חברים - אם לא עברת מדינה או משבר גדול אז כנראה יש לך יותר מידי חברים. כלומר יותר מידי מחויבויות - כלומר פחות מידי שקט פנימי. צמצמי. השאירי רק את אלה שבאמת אוהבים אותך, שהיו לצידך במשבר גדול דוגמת גירושין או שהיו שומרים איתך על קשר הדוק, אם היית עוברת מדינה. תשאירי לך גם את אלה שמעניינים או מצחיקים אותך. את כל השאר תנפי. זה לא קל. בהתחלה יעלבו, אחר כך יגידו שאת סנובית. אבל כנראה שאמרו עליך את זה בכל מיקרה. שקט פנימי מתחיל בשקט. נקודה.

6. פייסבוק - מקום מעולה לשמור על קשר פחות מחייב עם אלה מהסעיף הקודם.

7. חוטיני - אני מכירה כמה שממש לא יסכימו איתי אבל תאמינו לי, הן במיעוט. חוטיני היה נוח כשנוחיות לא היתה על הפרק. די! לא יכול להיות שחוט תקוע בחריץ, נעים לך! בסדר אם זה מבצבץ אז תסבלי בשקט. אבל כל עוד לא רואים, תורישי את כל  הזוגות הקטנטנים  שמגולגלים במגירה, לנערה עם טוסיק קטן ותעברי ל"סימלס בקיני". בלי תפרים ובלי גומי.  הם לא פחות סקסיים וניראים יותר טוב על ישבן בן 40.

8. הגבר שלך - עכשיו אהיה דביקה אבל מה לעשות, האמת היא גם דביקה. תביטי בו בבוקר כשהוא עדיין ישן ותגידי לו בלב (שלא יתעורר) "גם היום אני בוחרת בך". תאהבי את שלך, תאדירי אותו, תפארי את מעשיו ותשקיעי בו. את הסיבה ואת המסובב. ההשקעה שלך היא זאת שמייצרת את הזוגיות. גבר הוא כמו אישה. טוב לו כשהוא מרגיש נאהב וכשטוב לו הוא טוב.אלייך.

9. קינאה ורכושנות - אין להן מקום בגיל 40. פעם כשהכל היה מתוח ובשרני, קינאה היתה חיננית, שולטת משהו, ייצרית וסקסית. היום אין בה לא חן ובטח שלא סקסיות. היום היא אפורה ומיובשת. אם את רוצה לשמור את בעלך קרוב אלייך, זו עצתי אלייך, יפה: תשמרי את עצמך חיננית וסקסית. תיראי טוב, מטופחת, ניחוחה וקצת זחוחה. דמייני שאת רווקה, פנויה ומעוניינת לכבוש את ליבו. לא תזיק לך קצת פארנויה. תחשבי שיש מישהי ברקע ותתחרי בה.

10. תשקיעי - אם את עדיין מוטרדת, תשקיעי עוד קצת כשאתם לבד. תראי לו מה את יודעת. תשתדלי שזה יהיה פעם ביום בבוקר לפני שיוצא לעבודה, נתפשר על פעמיים בשבוע ומקומך מובטח לעד.
//

11. עוד על זוגיות ומשפחה - ההבנה הבאה הגיעה אלי עם לידת ביתי הבכורה והיום אני חותמת עליה ומגישה אותה לוועדה לקבלת הדיבר האחד עשר. כך זה עובד קצר ולעניין, עד שאפשר להוציא לזה סטיקר: אתה תדאג לי ואני אדאג לילדים. הדגש הוא כמובן על ה-אתה תדאג לי. הרי בואי נודה את והוא לא שווים. כשהילד קודח הוא רוצה וצריך את אמא. כשהמורה מתקשרת היא בצדק מתקשרת אלייך. סבתא היתה אומרת שאי אפשר לרחוץ ילד אחד בארבע ידיים. מה שאומר שרק שתי הידיים שלך עובדות. היא גם אמרה שכל אחד יעשה את מה שהוא טוב בו. חכמה סבתא. ומכאן המשוואה המנצחת - אני אטפל בילדים, אבל אתה אל תשב בחוסר מעש- טפל בי. עשה שאהיה נינוחה, נאהבת ופנויה לטפל בהם. תאמינו לי אם היו יורדים לסוף דעתי בעניין, לפחות 10 אחוז מהמתגרשים היו שורדים.

12. ילדים - יש המון מה לדבר על הילדים אבל דבר אחד שהבנתי בגיל ארבעים -. לא משנה בני כמה הם, דברי איתם בגובה העיניים, ותקשיבי למה שהם אומרים ברצינות. תני זמן לשיחה איתם. המון דברים נאמרים שם. אני למדתי על עצמי המון רק ממה שהם אמרו לי והקשבתי. דרך אגב הדבר הראשון שלמדתי זה שאני לא מקשיבה.

13. הנאות קטנות - אל תוותרי עליהן. חברה מזמינה איתך לצהריים ואת מלאת סידורים? לכי לצהריים. הסידורים יחכו . אל תאכלי מול המחשב. תדחי את הפגישה הבאה ברבע שעה ותקבעי בחוץ. אפילו ליד הים. את גמורה מעייפות הוא כבר מנקר על הספה, והבנות יצאו? תתלבשי ולכי. מחר תישני בצהריים או מאוד מוקדם בערב. בסוף החיים הם לקט של בילויים כמו באלבום תמונות. מה את רוצה לזכור - את הסידורים או את החופשות?
..
///

14. מישהו אמר תמונות באלבום - זה כבר לא יקרה. אם הכל במחשב, מצבך טוב. הנה טיפ: ליומולדת הבא של בן זוגך שיחיה, או של ביתך, תכיני מתנה: "סיכום השנה שעברה" ותאספי רק תמונות של השנה שעברה עליכם: חופשות,,ילדים, אירועים- סיפרון  אחד קטן בלופה. 200 ש' של זכרונות לטווח קצר. מכאן תדאגי לעשות זאת כל שנה. בסוף יהיו לכם סיפרונים מגיל ארבעים ואילך. כמו בחיים, צעד אחר צעד.

15. עוד מישהו אמר תמונות. תלמדי להצטלם. זה נישמע שיטחי אבל לכל אחת יש את החיוך, הזווית והמבט המנצח שיוצא טוב בכל תמונה. בסוף זוכרים את החיים רק דרך התמונות. שם נמצאת גם את. ובשום אופן אל תצטלמי אוכלת או מדברת.

16. סטיילינג - היום כל אחת יכולה להתלבש יפה, אופנתי ומחמיא במחיר שווה לכל נפש. זארה, אייץ' אנד אם, קסטרו, כולם מציעים מלתחה מצוינת ואיבזור אופנתי. ראי את קייט מידלטון. שרוב חייה לבשה זארה ואז התקדמה עם תיק של לואי ויטון ונעליים של לאנווין. וזה הטיפ: בגדים בזול, נעליים ותיק ביוקר!

17. איפור  - בנות תפנימו: לס איז מור! מייק אפ וצלליות זה מבגר. השתמשי בקונסילר, סומק וקצת הדגשה לעיניים, והכי חשוב גלוס! כמו נערה בתולית רעננה וטהורה. זו את!

18. עשי לך רב - או עדיף רבנית. אי אפשר להתמודד עם החיים לבד ועם כל הכבוד לחברות גם להן יש את הצרות שלהן. תמצאי מישהי: הילרית, פסיכולוגית, מטפלת בתדרים או באבנים. לא חשוב, העיקר שתפגשי מישהי אחת לשבועיים, שתעקוב אחרי מצבך ותוודא שאת אסופה ולא בתפזורת. מכאן את כבר תסתדרי לבד.

19. שימי לב לחלומות שלך. הם מפלט הנפש והיום יותר מתמיד. אם תביני את הסמלים שמופיעים שם, תוכלי לנתח אותם תוך כדי שינה. זוהי מיומנות נרכשת והיא מתרחשת לילה-לילה בתוך נפשך. בגדול זיכרי שכל הדמויות המופיעות בחלום הן את בעצמך. גם אם את מופיעה בחלום את מייצגת רק עוד אספקט שלך עצמך. חלום על ילד טובע בים לא אומר שאת פוחדת שילד שלך יטבע, אלא את בעצמך מוצפת ברגשות. מים= רגש. ילד= הילדה שבך.

20. הכירי את עצמך. ברבדים גבוהים יותר. בגיל ארבעים ראוי שתהיה לך ת.ז הכוללת גם את המפה האסטרולוגית שלך, ניתוח כף היד ואת הניתוח הנומרולוגי שלך. כדאי שתדעי מה מניע או מעכב אותך מידי שמיים.

21. תכתבי - הכתיבה משחררת את הנפש. תתחילי בסתם מילים, מחשבות והגיגים מבלי לחשוב, רק לכתוב. אף אחד לא יקרא את זה, גם לא את. חמש דקות ביום והנפש שלך מסודרת.

22. כף הרגל מסגירה המון. טפלי בה כאילו היא חלק מהפנים, מרחי קרם שומני כל יום לפני השינה. לכי על שטוח או על פלטפורמה. נעליים איכותיות כבר אמרנו?

23. זיקנה. שתיהיה לך קרן השתלמות אחת, שכל יעודה הוא טיפול וטיפוח. אם לא חסכת קצת לעצמך עד היום, אז מיד להתחיל. זה לא סיפור זול אבל 'הבינה' אומרת שעדיף הרבה טיפולים קטנים מגיל 40 עד 60 מאשר ניתוח אחד גדול של הרמת ומתיחת פנים. כשאמרתי פנים התכוונתי לבטן, ציצי, עיניים וכיוב'. תתחילי עם רסטילן, בוטוקס וחברים מגיל 42 ואולי בשישים, פילינג יספיק לך לעשור הבא. בכל מיקרה שכסף לא יהיה השיקול. וכמובן הוא לא צריך לדעת מכלום. יש דברים שהשתיקה יפה להם.

24. השכלה. אני מאמינה שהמוח שלנו מתנהג כמו שריר וככזה יש לו נטייה להתנוון. תלמדי משהו. לא חשוב מה העיקר שהשריר יעבוד. כל מה שכרוכה בו מידת מאמץ ,זיכרון, קריאה כתיבה, יעשה טוב למוח שלך. וכשהמוח עובד הוא עובד בכל מרחבי חייך. את ערה ועירנית לסביבתך. בחרי קורס אחד בשנה משהו שמעניין אותך. לא צריך להתמחות מספיק לדעת. אדלר, תזונה, פנג שואי, אסטרונומיה, גידול ירקות אורגנים - העיקר תלמדי.
//

25. ממוגרפיה. אין צורך להכביר מילים. זה לא צחוק תעשי וי ותגמרי עם זה אחת לשנה ודי!

26. תשפיעי. את כבר לא בת 25 והעתיד לא לפניך. אולי עוד קצת, אבל עיקרו כבר מאחורייך. מה שלא תעשי היום לא יקרה כבר. אם יש לך מה להגיד - תגידי.  אם ביכולתך  להשפיע לטובה על העולם, הסביבה או האוכלוסייה - עשי זאת ועכשיו. את לא צריכה להיות ז'אן דארק בשביל להשפיע. תתחילי בילדייך וחבריהם. אם באת ממקום נכון זה יחלחל למעגלים שונים ומעניינים.

27. יוגה. חמישים דקות, שלוש פעמים בשבוע ואת מסודרת. אשטנגה יוגה בריאה לנפש, שורפת קלוריות ומחטבת גוף שהלוואי והיה לי! אבל אני מכירה אחת שיש לה וזה רק מיוגה!

28. שקיעה וזריחה הם רגעים של בריאה ויצירה. אם תפרגני לעצמך אחד מהם פעם ביום תשתתפי ברגע הגדול הזה. אם תהיי בשקט דקה שלמה ותנשמי עמוק, תחווי בריאה ותרגישי בו באותו הרגע שמשהו חדש נולד בך. תנסי.

29. תתפללי. עשי לך רשימה ממוספרת של הדברים שהיית רוצה שיקרו לך השנה ותבקשי מהיקום שזה יקרה. בגיל 40 השמיים שלך פתוחים ויש שם למעלה כמה שמחכים כבר 40 שנה לשמוע מה את רוצה! תגידי כבר! ברור ובקול, וזה יקרה! זהירות תפילה. אם עוד לא הבנת את זה עד היום אז תדייקי בבקשות בתפילותייך כי את עלולה לקבל בדיוק את מה שקיבלת. ולעולם, לעולם אל תתפללי שמשהו רע יקרה למישהו. בוודאות תקבלי את זה - רק אצלך.

30. והכי חשוב- זו נשמעת קלישאה אבל זו התמצית- תאהבי את עצמך. זהו זה. זה מה יש. ארבעים שנה בדקת אם זו אכן את, סירבת לקבל תכונות ורגשות, רבת עם אנשים אך בעצם רבת עם עצמך. היום חבקי אותך עם כל היופי והדפקטים. את בשיאך, את בפריים-טיים של החיים שלך, כל העיניים משמיים נשואות אלייך. תחיי אותך ורק אותך כל רגע, כל יום, כי נותרו לך עוד 40 שנים לפחות!

שלך,

אורנה

//
לבלוג של אורנה - שיעורים מהחיים

צילומי אילוסטרציה: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה