ענת הראל ממשיכה לרוץ

בגלל הקלוריות, בגלל סיבולת לב ריאה, בגלל האתגר, בגלל השקט, בגלל שזה חינם, בגלל שכל אחת יכולה. ענת הראל מונה סיבות למה היא אוהבת ולמה כדאי להתחיל לרוץ

29/10/2012
ענת הראל קבלו עדכונים מענת
  • RSS
» כל אחת יכולה לרוץ (צילום: קוקו)

"למה את רצה כל כך הרבה?", אני נשאלת. או בגירסה המתריסה: למה לך לרוץ אם אפשר ללכת? ...

אני מניחה שזר לא יבין זאת אבל זה בערך כמו שתשאלו את שומאכר, למה לנסוע 300 קמ"ש כשאפשר לנסוע 90 קמ"ש כמו בן אדם נורמלי או שתשאלו את הפסיכי שקפץ השבוע מגבול האטמוספירה קפיצה חופשית, למה הוא לא קופץ קצת בחבל כדי להירגע?
אז יתכן כי מעט נסחפתי עם מערכת ההשוואות הזו אבל התשובה היא אחת: אין לזה אותו אפקט ! לא ברמת הפיזית ולא ברמה הנפשית.

אז למה כדאי לך לרוץ?

בגלל הקלוריות

איך שלא תהפכי את זה, בסוף ריצה שורפת יותר קלוריות.

משום שרובנו מוגבלות בזמן אותו יכולות להקדיש לאימון, ומשום שמספר הקלוריות הנשרפות הינו בסופו של דבר פונקציה של מספר הקלומטרים אותו את עוברת באימון- המסקנה הברורה היא כי בפרק זמן קצוב תעברי מרחק גדול יותר אם תרוצי מאשר המרחק אותו את תעברי לו תבחרי בהליכה. חשבון פשוט.

בגלל הסיבולת

גם בהליכה אפשר לשפר מדדי סיבולת לב ריאה, אבל באופן הגיוני ככל שנאתגר יותר את הלב והריאות - כך יהפוך תפקודם ליעיל יותר(הכל בגבולות הסביר ובהתאם למצבנו הבריאותי). כמו כל שריר בגוף, אשר מתחזק ומשפר את יכולותיו כאשר אנחנו מעלים עליו עומס , כך יתחזק וישתפר התפקוד של הלב שלך אם תעברי מהליכה לריצה.

מישהי שאלה אותי לא מזמן אם הריצה גם מתקנת לבבות שבורים? .... אני מניחה שלא אבל זה מגביר הפרשת חומרים במוח שמשפרים את מצב הרוח, אז אולי יש בכך נחמה כלשהיא...

בגלל השקט

זו ללא ספק בין הפעילויות הבודדות שנותנות לנו לגיטימציה מלאה להתנתק מהעולם ולו לשעה קלה. בעידן בו גם לשרותים אנחנו הולכות עם הסמרטפון, כדי לא לפספס בטעות משהו שהתרחש באותו רגע בעולם הוירטואלי, לעיתים יש צורך למצוא פינה שמאפשרת לנו להתנתק מהרשת ולהתחבר אל עצמנו.

אני רואה לא מעט אנשים באמצע אימון הליכה מהירה, משוחחים בנייד בו זמנית. למה? כי אפשר.

מעט מאוד משוחחים בנייד בעת ריצה. למה? כי אין אוויר וכי לא נעים להתנשף לבן שיחתכם בטלפון באופן שעלול לעורר אצלו/ה את השאלה: מדוע אתם עונים לטלפון באמצע סקס?

הריצה מאפשרת לך לתת לראש רגע לנוח. באמת לנוח. לשעה קלה לנהל שיחה עם עצמך בלי 10 טלפונים, 20 אס.אמ.אסים או 3 ילדים שקוראים לך למזוג להם מיץ.

הריצה מאפשרת לך לגלגל בראש מחשבות ותהיות שאת לא מאפשרת לעצמך להתפנות אליהן כי באמצע יום עמוס זה נראה כמו מותרות. הריצה יכולה לאפשר לך גם לא לחשוב על כלום ורק להתמסר למוסיקה שבחרת לרוץ איתה ושעושה לך טוב על הנשמה.

בגלל שזה חינם

טוב, לא לגמרי בחינם. בכל זאת כדאי שיהיו לפחות זוג אחד של נעלי ריצה איכותיות, אבל מעבר לזה זו פעילות שאת יכולה לעשות אותה בכל מקום בעולם ללא עלות ועם אפשרות גיוון כמעט אינסופית. הגיוון יכול להגיע מכיוון בחירת המסלולים השונים והן משינויים באימון עצמו.

בגלל האתגר

הריצה עצמה הינה פעילות מונוטונית אבל האופציות לגיוון שהיא מגלמת בתוכה הינן איסופיות. החל מהעובדה שתמיד אפשר לגוון את מסלול הריצה בכל מקום בו נהיה בעולם וכלה בכך שאת האימון עצמו אפשר לשנות באינסוף דרכים וצורות שתמיד יאתגרו אותנו – אם ברמת הקושי או סתם ברמת העניין.

לרוץ עם ענת הראל (צילום: קוקו)

בכל פעילות בה עסקתי הגעתי לשובע כלשהוא, הריצה היא הפעילות היחידה שתמיד הצליחה לתפוס אותי לא מוכנה עם אתגר חדש או גבול חדש שהצלחתי לפרוץ. הגבולות אותם אני מנסה לפרוץ לא חייבים להיות בשמיים ...

זה יכול לבוא לידי בטוי בכך שאני רוצה לרוץ 10 ק"מ בדקה אחת מהר יותר מהפעם הקודמת או בכך שאני רוצה לרוץ קילומטר יותר מהמרחק הממוצע אותו רצתי בשבועות האחרונים. עבור מישהי שרק מתחילה את דרכה בעולם הריצה זה גם יכול להיות האתגר שבלרוץ מרחק מסויים בלי לעבור להליכה כשבכל פעם המרחק הזה עולה קצת, בכל פעם נזיז את הגבול בכמה מאות מטרים.

יהיו שיאמרו שגם בתחומי ספורט אחרים אפשר לייצר אתגרים שוב ושוב אבל אני חושבת שיש משהו בריצה שלוקח אותנו לקצה שלנו: קצה הנשימה, קצה היכולת של השריר , קצה הסיבולת לפעמים קצה הכאב וללא ספק גם קצה העונג.

יש משהו בתחושת הניצחון שלי את עצמי שמתוק יותר מכל ניצחון אחר משום שהוא אינו מלווה בצער התבוסה של השני.

בגלל שכל אחת יכולה

כל אחת מאיתנו שנמצאת במצב בריאותי תקין יכולה לרוץ.לא מתחילים ממרתון... אבל ריצה שנעה בין 45 דקות לשעה , בקצב סביר- יכול להיות אימון נפלא שמתאים לכל אחת ולא דורש שום דבר מיוחד חוץ מנעלי ריצה טובות והזזת הישבן שלנו לכיוון הדלת.

ריצה נעימה, ענת

לאתר של ענת הראל

פוסטים נוספים של ענת הראל:

שתיים, שלוש - זוז!

רעב אחרי אימון? תאכלו

כל ההתחלות קשות

להשתחרר מהסטרס ב-8 דרכים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה