מה חדש עם הכינים?

בשנת 2012 הן חיות, מטיילות ויותר מהכל מגרדות. הכינה - קווים לדמותה, טיפים לשיפור המאבק ביצור הדוחה וגם פתרונות חדשים

23/10/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS
» ThinkStock

כינים הן נושא שמעסיק את מערכת החינוך ואת ההורים כבר עשרות שנים. מאז ומתמיד הן פה מטיילות על ראשי הילדים ולא ניתן להתמודד איתם. התחושה היא שאף פעם לא היה גרוע כל כך והמאבק הוא אין סופי וסיזיפי. ההורה מנקה את הראש של הילד, בדרך כלל במאבקים לא פשוטים ובשימוש בחומרים שונים ולמחרת, הפלא ופלא, הילד הנקי חזר עם כינים. כשמדובר בבעלי שיער ארוך או ארוך ומתולתל בקושי גדול יותר והילד סובל בדרך כלל מהסרוק במסרק צפוף.

מה יש ביצור הקטן שמפחיד ומלחיץ אותנו? הכינים, המוכרות לנו, הן כיני ראש והן נמצאות וחיות רק על ראשי אנשים. האמונה שהן חיות גם על בעלי חיים ביתיים שגוייה. הכינה חיה כחודש ימים אבל יכולה להטיל בתקופת הזמן הזאת כ 150 ביצים. מדובר בחרק קטן מוצץ דם וחי מהדם. ללא דם הכינה לא שורדת ולכן אם היא נמצאם על בובות, שמיכות או בגדים, ללא חזרה לקרקפת היא פשוט תמות. האמירה שצריך לכבס את המצעים לאחר הדבקות נכונה כיוון שאם נשארה כינה על ציפית הכרית היא יכולה לאחר 12 שעות ואפילו כמעט 48 שעות לחזור לראש מאושרת וחיה. עדין לא נמצא ההורה שיחליף מצעים בכל יום מימי הטיפול בכינים. כן מומלץ להחליף את הציפית או להרחיק למספר ימים בובות שעירות שהיו במיטה.

הכינים אינן עפות

לכינים אין כנפיים, והן אינן מתעופפות או קופצות מהראש. העברתם אפשרית רק באמצעות מגע ראש בראש או בשימוש במסרק או החלפת כובעים וכו. זו אגב הסיבה לכך שבנות נדבקות יותר מבנים- לא רק אורך השיער משפיע, אלא גם המגע הקרוב במשחק, שנפוץ יותר אצל בנות.

התחושה של הורים שהמצב גרוע מבעבר, נכונה. סקרים שנעשו מעידים שכ- 75 אחוז מילדי ישראל נדבקו בכינים במהלך שהותם במסגרות חינוכיות, לפחות פעם אחת. בארה"ב מדובר על יותר מ-  120 מיליון ילדים שנדבקים מדי שנה בכינים. רוב הנדבקים הם ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים, אבל אף אחד לא חסין מהדבקות. נהוג לחשוב שבגיל מסוים, בגלל שינוי ריח הזיעה, הנטיה להידבק בכינים פוחתת. כנראה שמדובר בכך שמגיל מסוים המשחק כולל פחות מגע ולכן ישנן פחות הידבקויות.

אומרים שהדשא של השכן ירוק יותר, במקרה הזה באמת הדשא של השכן מגרד הרבה פחות: בבתי ספר באירופה ובאוסטרליה ילדים נשלחים הביתה אם התגלה בראשם כינים. ההורים החוששים מהסנקציות ומאיבוד ימי עבודה דואגים לשלוח ילדים עם ראשים נקיים, לאחר טיפול, לבית הספר ולגנים. למעשה ברגע שכולם מטפלים בכינים הסיכוי להידבק קטן עד לא קיים בכלל ואמהות בקבוצות פייסבוק שונות, הגרות בחו"ל, מעידות שהכיתות אצלם נקיות מכינים. באחד מבתי הספר בגרמניה, מספרת אמא לשלושה, "מדווח על לוח המודעות בכניסה לבית הספר, באילו כיתות היו כינים. הכל דיסקרטי ואין תזכורת של שמות ילדים או שמשפילים ילד. את לא באמת יודעת למה הילד בבית האם הוא חולב בשפעת או נדבק בכינים. בפועל מאז שהגענו לכאן, שנתיים, הילדים, שבארץ היו חוזרים עם כינים עשרות פעמים, נקיים לגמרי".

אמא נוספת לשתי בנות ובן באוסטרליה מספרת סיפור דומה: "מאז שהגענו אין כינים. בתי הספר מקפידים על בדיקה, המידע עובר להורה באופן אישי וסודי וכולם מתגייסים לטיפול. בארץ אני זוכרת את המורה מתחננת שיטפלו והורים שטענו שאין מה לעשות".

מערכת החינוך בארץ ויתרה על התמודדות

מערכת החינוך בארץ ויתרה על התמודדות עם הבעיה והשאירה את ראשי הילדים, גם אלו שהוריהם מקפידים לטפל בהם, מופקרים.  חוזר מנכ"ל חדש יצא לפני כחודש ולמעשה מרענן חוזר מנכ"ל ישן שנכתב בשנת  2012 , אוסר על הצוות החינוכי או על אחיות בית הספר לבדוק את ראשי הילדים ולנקוט צעדים נגד ילדים שיש להם כינים. אם בעבר ניתן היה לשלוח מכתבים להורי התלמידים שעל ראשם נמצאו כינים, כיום יש איסור גורף לבדוק או להעיר.

לכאורה חוזר מנכ"ל הגיוני ומגן על הילדים מפני השפלה. למעשה חוזר המנכל לא מאפשר למערכת החינוך להתמודד על המגפה ולנו ההורים אין מה לעשות מלבד ניקוי קבוע ודאגה לילד הפרטי שלנו, שכנראה ידבק במהירות שוב. סקרים שנעשו בארץ בשנים האחרונות מוכיחים כי הורים מעדיפים שילד יורחק מבית הספר אם התגלו על ראשו כינים ויותר מזה מעוניינים בבדיקת ראשים ובמבצעים מוגדרים מראש לניקוי ראשי הילדים. הורים אכפתיים שמטפלים חשים תסכול נוכח הורים אחרים שלא מתמודדים עם הבעיה ומבינים כי הטיפול בכינים מחייב טיפול של כל הקהילה.

מה אתם כן יכולים לעשות על מנת להקטין את ההדבקה?

מומלץ לאסוף שיער לילדים בעלי שיער ארוך ולתדרך אותם לא להחליף כובעים, מסרקים או לשחק בצורה צמודה.

סרוק יומיומי למרות שהוא קשה ולא תמיד נעים, דואג לראש נקי.

שימוש בחומרים דוחי כינים המבוססים על שמנים שונים.

איך מטפלים?

בשוק ניתן למצוא מספר תכשירים הממיתים את הכינים ופוגעים בדבק של ביצת הכינה לשיער.

תכשירים טבעיים, המבוססים על שמנים אתרים שונים וצמחים וכוללים גם שמפו לחפיפה יומיומית.

תכשירים סינטטיים, חלקם מכילים חומרי הדברה והם מוגבלים בשימוש שלהם למספר פעמים ולא מומלצים לשימוש יומיומי.

תרופות סבתא, המבוססות על חומרים שמנוניים כמו נפט או מרגרינה, שאולי עושות רע לכינים אבל כנראה גם לא כולן עושות טוב לקרקפת ויותר מזה לילד הסובל.

מה חדש?

מסרק חשמלי: אפילידי אמנם מתמחה בתכשירים להורדת שיער, אבל בין מוצריה גם מסרק חשמלי מיוחד שמשמיע קול כאשר כינה עוברת בין שיניו. המסרק לא מסוכן ולא מכאיב לילדים והוא אפקטיבי בהריגת הכינים כולן.

שאיבת כינים: שיטת טיפול חדשה הגיעה לארץ ועיקרה מכשיר המייבש את הכינים. מדובר בטיפול האורך כחצי שעה והוא לא כולל שימוש בחומרים כימיים. החברה מתחייבת לראש נקי

חברה המגיעה הביתה לטיפול בילדים נקראת ראש נקי והיא מאפשרת להורים להפסיק לריב עם הילדים על סרוק וניקוי הראש. אם לא תרצו שזה יעשה אצלכם בבית ניתן להגיע למספרה מיוחדת שתעשה את הטיפול אצלה ותנקה את ראשי הילדים. לסלון קוראים וויש אנד ווש והוא מאפשר להורים להירגע בזמן שראש הילדים מטופל במקצועיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה