ג'יין פונדה עושה רוח

במקום ג'וליה רוברטס ורומנטיקה: קבלו את ג'יין פונדה שמדברת על חכמה נשית. פסטיבל הסרטים הרוחניים שנפתח השבוע מציג סרטים שעוסקים בריפוי, מודעות סביבתית, בודהיזם והעצמה נשית

21/10/2012
שחר בן-פורת קבלו עדכונים משחר בן-פורת
  • RSS

ג'יין פונדה. צילום מסך יוטיוב מתוך הסרט "להיות אמיתית, נשים חכמות מדברות"

רוחניות היא מילה בעייתית. יש אנשים מסויימים שחושבים מיד על מושגים כמו צ'אקרות, יוגה וגורואים בהודו; אחרים יחשבו על בית כנסת, תפילות ולימודי קבלה; יש מי שיחשוב על שיפור מצבו של העולם בהקשר של מילה זו, אחרים לא יבינו בכלל מה רוצים מהם.

בקיצור, רוחניות היא מילה מתעתעת, חמקמקה, ממש כמו אהבה, ואין זה מקרי ששתיהן נושאות באותה האיכות. הרוחניות תופסת את האהבה ככוח המניע כל, כמהות האלוהות באשר היא, וכשם שהאהבה נוכחת בכל דבר בעולמנו כך גם הרוח נמצאת בכל מקום.

למעשה, אם נרצה להיות מדוקדקים, קטנוניים ממש, הרי שכל סרט בכל בית קולנוע הוא במהותו הנסתרת, העמוקה ביותר, רוחני; אך מה לעשות שסרטי פעולה ומתח אינם המתכון ללב פתוח וחוויה של התעלות. סרטים על מרפאים עתיקי יומין, לעומת זאת, כן.

ג'יין פונדה והתחממות כדור הארץ

זו הסיבה שבפסטיבל הבינלאומי לקולנוע רוחני, שייפתח ביום רביעי הקרוב, ה-24 לאוקטובר, לא תמצאו סרטים רומנטיים עם ג'וליה רוברטס. הפסטיבל, המתקיים זו השנה השישית, החל ביוזמתם של הרסיטה ואנמיקה אשל, ממקימי ארגון לב טהור ומי שהביאו לתל אביב בעשר השנים האחרונות את מיטב הסרטים בעולם העוסקים בעולם הרוח. במקום סרטים רומנטיים ומותחים תמצאו כאן 18 סרטים בשלושה נושאים עיקריים – מודעות סביבתית, מורים רוחניים והעצמה נשית.

"לרדוף אחר קרחונים" מציג את התחממות כדור הארץ מקרוב מאוד; ב"להיות אמיתית: נשים חכמות מדברות" מספרות נשים דוגמת ג'ין פונדה, ניקי ג'יאווני, דלה רייס ואחרות על החוכמה שצברו לאורך השנים ועל ניסיונן לשנות את העולם; ו"חוכמה מטורפת" מספר את סיפורו של צ'וגיאם טרונגפה, הילד הרע של הבודהיזם שהביא את הבודהיזם הטיבטי למערב.

אישית, אני רוצה להפנות את תשומת הלב שלכן ושלכם לשלושה סרטים שעניינו אותי במיוחד.

נס רפואי באמזונס

הראשון הוא "מדע מקודש". סרט המלווה את מסעם של 8 אנשים מערביים, החולים כל אחד במחלה קשה – סרטן השד, סרטן האשכים, מחל קרוהן, פרקינסון, סוכרת ועוד – היוצאים ליערות האמזונס בפרו. שם, במשך חודש ימים, הם יעברו טיפולים מיוחדים של אנשי רפואה מקומיים, המשתמשים במיטב צמחי ג'ונגל, טיפולי הילינג, תפילות וטקסים כדי לעזור להם להבריא.

השהות שלהם במקום מלווה בהשגחה רפואית ומלבד זאת, הם מנותקים לחלוטין מהציביליזציה המערבית. הם עוברים טקסים עם צמחי מרפא דוגמת סאן פדרו והיוואסקה, חווים טלטלות רגשיות לא פשוטות ומתמודדים עם אמיתות קשות לעיכול לעיתים. כפי שמספר תקציר הסרט, אחד מהשמונה לא חוזר, שניים חוזרים מאוכזבים ואילו חמישה חוזרים כשהם מהווים כל אחד נס רפואי של ממש.

חשיבותו של הסרט טמונה לא רק בתקווה שהוא מעניק, למי שמוכן לנסוע עד קצה העולם כדי לרפא את עצמו; הוא מלמד אותנו, המערביים יודעי הכל, שיעור חשוב מאוד בצניעות. ביערות לא מוכרים, בקרב אנשים שרק מתלבשים בדומה לנו, ישנה חוכמה העולה אלפי מונים על זו המוכרת לכולנו.

טריילר לסרט:

התזונה שהופכת אותנו שמנים וחולים

אם גם אתם עסוקים בנושאי משקל, תזונה ובריאות, הזמינו כבר עכשיו כרטיסים לסרט "רעבים לשינוי". במשך 89 דקות מדברים בו מיטב המומחים לנושאי תזונה במערב, רובם ככולם אנשים שהיו בעברם שמנים מאוד ו/או חולים מאוד, שעשו מהפיכה תזונתית, רגשית ואסתטית גם יחד. רובם ככולם לא יהיו מוכרים לצופים בישראל, אך המסר שלהם חשוב ביותר.

הסרט עוסק בתחלואי התזונה המודרנית, תוך התמקדות ברכיבים היומיומיים שאנו מכניסים לפה שלנו, ההופכים אותנו לשמנים יותר, חולים יותר ובאופן פרדקוסלי, רעבים יותר, גם אם הקיבה שלנו מלאה.

הסרט עלול לגרום לכם לצאת ממנו בייאוש גמור ביחס לחיים ובאותה המידה, לגרום לכם ללכת לחנות המזון האורגני הקרובה אליכם, ולהחליף אי אלו מוצרים בגרסתם הבריאה יותר. במילים אחרות, זה אחד מאותם הסרטים שיכולים להיות "זבנג במוח" עבור חלק מהצופים, שכן כולנו במידה כזו או אחרת צריכים להתעורר, לחולל שינוי עמוק באופן בו אנו אוכלים.

לשמחתי, הסרט מציע פתרונות לבעיות התזונתיות שלנו ולא שוכח להתייחס לאמת הפשוטה – בלי אהבה עצמית, כל שינוי תזונתי לא יהיה אפקטיבי.

טריילר לסרט:

היום בו העולם יחרב

הסרט האחרון הוא הסרט האקטואלי ביותר, למרות שבפועל הוא עוסק במשהו שהיה ואיננו עוד מזה אלפי שנים. "2012: ההתחלה" יוצא לחקור את מה שיקרה או לא יקרה בעולמנו ב-21.12.2012.

למי שלא מבין במה מדובר, הרי שבני המאיה מציינים באחד מלוחות השנה העתיקים שלהם, כי אנו חיים בעידן שצפוי להסתיים בתאריך זה, הנמצא במרחק חודשיים מאיתנו. מכאן נולדו שלל תאוריות האומרות כי למעשה העולם עומד להחרב תוך חודשיים מהיום, מה שיכול להסביר מדוע בני אדם רבים כל כך מתנהגים כאילו אין אלוהים ואין מחר.

הסרט לוקח את הצופים אל מעמקי הג'ונגלים בדרום אמריקה, לשיחות עם חוקרים מערביים ושמאנים מקומיים, במטרה לנסות להבין מה בעצם צפוי לקרות (זהירות, ספוילר מתקרב).

הספקנים שביניכם יצאו מהסרט מסופקים; בני המאיה לא טענו מעולם שהעולם עתיד להחרב. אך אל תמהרו להתנשא: ההתייחסות של בני המאיה לסופו של עידן אומרת שלפני שמשהו חדש מתחיל, הישן צריך להשתנות. כשמסתכלים על המתרחש בעולמנו אי אפשר שלא לחשוב שהם צודקים.

טריילר לסרט
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה