מדוע האפיר שיערו של אובמה?

ארבע שנים של תשישות או סתם גנטיקה? "סביר יותר שלחץ יגרום נשירה מוגברת ואובדן שיער, מאשר האפרת השיער או הלבנתו", אומרת להפינגטון פוסט מומחית לשיער ולקרקפת

05/11/2012
סימון קיצ'נס, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מסימון קיצ'נס,
  • RSS

רגע לפני הבחירות בארצות הברית,  נסוב דיון בשיערו האפור של הנשיא ברק אובמה, שעל פי דעות מסויימות, לא עומד בלחץ התפקיד והתוצאות על ראשו. אין בכך חדש - די במבט אחד בתמונות "לפני" ו"אחרי" של הנשיאים האמריקנים כדי להבין מה מעולל לשיער האנושי הג'וב המלחיץ ביותר בעולם. אם כי רק בודדים מאיתנו יחוו רמה כזאת של לחץ, קשה שלא להאשים את דאגות היומיום שלנו בשערה הלבנה החדשה שצצה פתאום. האם מתח ולחץ מוגזם הם באמת הסיבה? החלטנו לבדוק לעומק את סיפור הסבתא הזה, תרתי משמע.

פנינו אל אליזבת קיוניין פיליפס, טריקולוגית (מומחית לשיער ולקרקפת) במרפאת פיליפ קינגסלי בניו יורק, וכן לסנדרה גילמן, טריקולוגית ומנהלת תוכניות הלימוד במרכז אלן לטריקולוגיה באלבמה, כדי שיעזרו לנו לאשר או לנפץ את המיתוס הזה.

"סביר יותר שלחץ יגרום נשירה מוגברת ואובדן שיער, מאשר האפרת השיער או הלבנתו", אומרת קיוניין פיליפס. "שיער אפור מושפע בדרך כלל מהגנטיקה ומסדרה מורכבת של פעולות כימיות בתאים". עמיתתה גילמן מסכימה כי "רוב המקרים של שיער מאפיר הם גנטיים, אבל אם לאדם יש נטייה להאפרת שיער - המתח יגרום לשיער להאפיר מוקדם יותר".

גילמן מוסיפה כי ישנם מספר גורמים העלולים לפגום בפיגמנטציה של השיער. "כשהשערה צומחת מהזקיק, מתרחשים מספר תהליכים שמטרתם להפיק שערה בצבע הנכון (מבחינה גנטית). אחד התהליכים האלה כרוך בתאים מייצרי-מלנין, שתפקידם לספק צבע לשיער במהלך מחזור הצמיחה שלו. כל דבר המשבש את סדר הפעולות הזה עלול לגרום לשערה להיות נטולת צבע".

מה מהווה, אם כן, אירוע מלחיץ, ומדוע אנחנו מבחינים בשיער אפור בעקבות תקופות כאלה?

"האירועים המלחיצים יכולים להיות ניתוח, חבלה קשה בראש, מחסור בחומרי תזונה מסוימים כגון אבץ, או כל מתח שהגוף חווה כנטל", מסבירה גילמן. היא מבהירה שבהגדרה זו נכללים מצבי דחק פיזיים, מנטאליים ואמוציונליים.

"הדעות חלוקות לגבי היחס בין מחסור בוויטמין B ונוכחות שיער אפור"

קיוניין פיליפס מוסיפה: "הדעות חלוקות לגבי היחס בין מחסור בוויטמין B ונוכחות שיער אפור, ורמות נמוכות של ויטמין B יכולות להיגרם כתוצאה ממצבי דחק. אם כי זה במידה רבה נקבע מראש, תחילת תהליך האפרת השיער עולה בקנה אחד עם תהליך ההזדקנות הכרונולוגי. הגיל בו מופיעה השערה האפורה הראשונה כנראה נקבע מראש כתוצאה מתורשה".

האם הגיל, שנקבע מראש, הוא הסיבה לכך שלאנשים מסוימים מאפיר השיער לפני בני גילם האחרים? "ככל שהשיער של האדם כהה יותר, האפור בולט יותר", מסבירה קיוניין פיליפס.

אבל הבה נחזור אל ה"שיער המלבין לנגד עינינו" של נשיאי ארצות הברית - מה ההסבר לכך?

"יכול להיות שזה צירוף מקרים", אומרת קיוניין פיליפס. "למשל, כשאנחנו מבחינים בהלבנת השיער של הנשיאים, הם ממילא נמצאים בגיל המתאים, בלי קשר למשרה בה הם נושאים. אבל קשה לשלול לחלוטין את הקשר. כמו בהרבה תחומים, ייתכן שיש כאן מספר משתנים הפועלים בעת ובעונה אחת".

אשר לשאלה היכן נראה את אותן שערות אפורות סוררות מבצבצות - קיוניין פיליפס מציינת כי "ההלבנה מתחילה בדרך כלל בצדעיים ומתפשטת בהדרגה מקדימה לאחור". אבל לא הכל אבוד, גם לאחר שרואים את השערה האפורה הראשונה - יש סיכוי שזה רק במקרה, והשערה תצמח מחדש במלוא הדרה, עם צבעה הטבעי. "ישנם מצבים בהם תיתכן הלבנה ספונטנית, אבל סביר יותר שזה יקרה בשלבים המוקדמים של האפרת השיער".

מסקנה: דומה כי הלבנת השיער קשורה לגורמים קבועים מראש, בגלל הגנטיקה. מתח ולחץ בדרך כלל מתבטאים באובדן שיער ובנשירה, אם כי הם עלולים לגרום גם הלבנת שיער מוקדמת בקרב אנשים בעלי נטייה להאפיר מוקדם.

תרגום מאנגלית: שרית פרקול


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה