מה מסתירים ממך?

רשויות המדינה מונעות פרסום מידע בעל ערך על עצמן, אולי הם חושבים שלא נבין? כנס נשי ראשון של קואליציית הנשים יעסוק בחופש המידע ככלי לחיזוק מאבקים פמיניסטים. עו"ד אלונה וינוגרד דורשת שקיפות

16/10/2012
עו''ד אלונה וינוגרד קבלו עדכונים מעו''ד אלונה
  • RSS
» עו"ד אלונה וינוגרד

אמא של חברה טובה שלי חלתה בסרטן. אותה חברה, אישה בעלת תושייה, החליטה שהיא רוצה לקבל מידע רב ככל שניתן בכדי לבחור עבור אמה את קופת החולים הטובה ביותר ואת בית החולים הטוב ביותר עבורה. היא רצתה לקבל את הפרוטוקולים של וועדת סל התרופות, בכדי להבין בדיוק למה ואיך מתחלק שם הכסף, היא רצתה לקבל מידע על הרופא שמטפל באמה, על איכות האוכל במקום בו היא מטופלת. ומכיוון שמדובר בבחורה רצינית, ומכיוון שהיא הבינה שהיא בדרך להקים איזו עמותה שתעסוק בנושא, היא גם רצתה מידע השוואתי מביטוח לאומי על ביטוחים, תגמולים, השוואות בין סוגי הסרטן השונים. לבסוף היא גם רצתה לקבל מידע מהמשרד לשירותי דת על קבורה, על פיקוח על בתי עלמין. המסר ברור. נכנסה חברתי המלומדת לאינטרנט, שינסה מותניים וניסתה למצוא את כל סוגי המידע הללו. מה מצאה חברתי החרוצה? כמעט וכלום. טוב, נודה על האמת, כלום.

למה? כי הרשויות במדינה כמעט ואינן מפרסמות מידע, בעל ערך, לציבור הרחב. למה? אולי עקב חוסר הבנה לחשיבות שיתוף המידע. אולי, כדי להסתיר דיווחים מפוקפקים או מדאיגים. אולי, כי הם חושבים שהציבור לא יוכל להבין את המידע. הסיבה פחות חשובה. התוצאה היא, שהדרך היחידה להשיג מידע משמעותי, השוואתי ובעל ערך ציבורי היא על ידי בקשה מפורשת מהרשות של המידע המבוקש. הדרך לעשות זאת, היא באמצעות, בקשות חופש מידע.

למה דווקא שקיפות מגדרית?

שיתוף ציבור, זכות הציבור לדעת, שקיפות -  אלה מושגים שאינם באים לידי ביטוי בעבודת הרשויות השונות. הטענה הזו נכתבת בביטחון מלא, מאחר והתנועה לחופש המידע פועלת כבר 8 שנים ללקט מידע מהרשויות השונות ומדובר במשימה לא פשוטה, בלשון המעטה. מחסומים של בירוקרטיה, חוסר שיתוף פעולה וחוסר הבנה שבים ומזכירים למה רק גוף ציבורי חיצוני שילחץ על הרשויות יביא את מהפכת השקיפות.

בתחום של שקיפות מגדרית, הנושא כמעט ואינו קיים. ישנם כל כך הרבה נושאים בהם הציבור חסר מידע אז, למה דווקא שקיפות מגדרית? נכון, יש המון נושאים, אבל השנה התנועה בחרה להתמקד בהשגת מידע שעוסק ומשפיע, בדרך זו או אחרת, על נשים. על הפרויקט ועל הקשר בין שקיפות לזכויות נשים תערוך התנועה, ביום חמישי הקרוב את הכנס הראשון של קואליציית הנשים לחופש המידע. הכנס יעסוק בחופש המידע ככלי לחיזוק מאבקים חברתיים של ארגוני הנשים והארגונים הפמיניסטיים.

המילה הזו, "מידע". מה עומד מאחוריה? היא מגלמת מצבורים של ידע וכוח שיכולים לחזק כל מאבק חברתי, ובמקרה שלנו, מאבק פמיניסטי. נתונים על נושאים תקציביים, מינויים, פרוטוקולים של ישיבות, דוחות בקרה על גופים שונים. ישנן עשרות דוגמאות. ואם כל המידע הזה, הכוח הזה, היה פרוס לפנינו, באופן נגיש, מעודכן וידידותי למשתמשת, תארו לעצמכן את עוצמת השינוי. אם היינו יכולות לפקח ולעקוב אחר הבטחות הרשויות השונות, לראות לאן ואיך מנווט ומנוצל הכסף היינו יכולות לייעל את אנרגית המאבק שלנו למקומות החשובים באמת. בעצם, למה שלא נעשה זאת?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך