לא נצביע לכם בלי שתתמקדו בחינוך

קבוצת הורים החליטה לעשות מעשה ולדרוש מהפוליטיקאים המתמודדים בבחירות שורה של התחייבויות לשיפור דרמטי של המצב בחינוך, ולפתוח את הסכמי העבר הדינוזוארים עם המורים

14/10/2012
טלי בריל קבלו עדכונים מטלי בריל
  • RSS
» טלי בריל, מהיוזמות

נתחיל מהשורה תחתונה לטובת כל המקצרים – אנחנו הורים שבויים. וככאלו אנחנו נתונים לחסדי מערכת ששבויה בעצמה בהסכמי עבר וחוסר יכולת של שרי ממשלות ישראל לדורותיהם להצהיר - עד כאן, טובת הילדים קודמת. ואנחנו שותקים. או לפחות שתקנו, אבל לא עוד.

אני חלק מדור שבוי, דור שמצד אחד הממסד והחברה מעודדים אותו לעשות ילדים, ומצד שני אותו ממסד וחברה מגלים אפס סבלנות כלפי הורים בכלל ואמהות בפרט.

כאמא לשלושה ילדים  בקיץ שעבר צעדתי בראש כמה מאות אמהות בעיר מגוריי ראשון לציון וכן, דרשתי חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים.  אבל מודה, לא לילד הזה התפללתי . אני די בטוחה שאף אמא לא התפללה לזה.

לפני שמונה חודשים ילדתי את ילדי השלישי גם הפעם  חזרתי לעבודה בתום 14 שבועות בדיוק.  ואם אתם תוהים עכשיו ומעירים  כי חופשת הלידה היא 26 שבועות ולכן בעצם מרצוני קיצרתי אותה, אז זהו שלא. אלפי אמהות בישראל  ממש כמוני חוזרות לעבודה בתום 14 שבועות לא מבחירה חופשית שלהן אלא כי אין להם יכולת להישאר בבית עוד 12 שבועות על חשבונן, ללא משכורת כך שאין להם בעצם שום זכות בחירה.

עוד לא קם ראש ממשלה, שר חינוך מכל מפלגה שהיא שאמר עד כאן. הגיע הזמן שמערכת החינוך תדאג  קודם כל ל...חינוך. אם נעשו מהלכים הנוגעים לחינוך הם נעשו כמהלך פופוליסטי, כדי לענות ללחץ מיידי ולא תמיד עם חשיבה מאד מעמיקה. אנחנו הורים אבל אנחנו אזרחים במדינה והכי קל להדגיש בפנינו איומים ביטחוניים וקשיים אחרים ולא לטפל בחינוך.

למה לא הזהרתם?

רוצים דוגמאות? בבקשה: כשהכריז ראש הממשלה בחגיגיות כי הוא מוציא לפועל את חוק חינוך חינם מגיל 3, לא קם איש חינוך אחד ממשרד החינוך,מארגוני הגננות והמורים שאמר עצרו – טובת הילד קודם המערכת לא בנויה לקליטה של כמות כזו של ילדים, המערכת זה לא רק מבנים זה גם כוח אדם, ותוכנית לימודית . בישראל כמו בישראל, צריך היה לשלוף משהו להרגיע את ההמונים הכועסים, אז שלפו.

אני לא שמעתי אף נציג של ארגוני המורים והגננות שהתריע שהמהלך הולך לפגוע בילדים. הם נזכרו עכשיו, רק אחרי שברשת רץ מכתב של גננת אחת, שהעזה לתאר את המצב העגום אחרי היישום ואחרי שבפועל הם גילו ילדים בני 3 לא גמולים ולא עצמאיים.

קולם גם לא נשמע שאופק חדש יצא בתרועה חגיגית לדרך,  הסכמי השכר זה חשוב אבל זה שגני הילדים לא ערוכים לכך זה משהו משני? וגם היום שנה אחרי ומאות תלונות של הורים, וילדים שנפגעו -  אף אחד לא קם ואמר טובת הילדים קודם. אמהות קמו. זעקו. אבל איש מהמערכת לא טרח לעצור ולחשוב ההסבר הרשמי הוא "הסכמי עבר" מערכת החינוך שלנו היא דינוזאור עם יכולת הישרדות יוצרת דופן.

כל הורה בישראל יודע שחוק חינוך חינם הוא ה"חינם" היחידי שעולה לך אלפי שקלים בשנה (מהזנה והעשרה ועד נייר טואלט בשירותים) אבל עדיין הוא האלטרנטיבה היחידה לרוב המשפחות בישראל. אני יכולה להעיד שמרבית השיחות שאני עדה להן בין אמהות עוסקות בכך שהציפייה ממערכת החינוך היא – אפסית.

והייאוש הזה מתחיל כבר בגיל צעיר. וזה עצוב, כי אני יודעת שמרבית אנשי החינוך הם אנשים שבאמת באים מאהבה לילדים עם רצון ועם המון נתינה אבל המערכת כמערכת פשטה מזמן את הרגל. אז נכון שרווחת הילד חשובה כמעט לכל הורה בישראל, אבל המאות שקלים האלו הם להרבה הורים עובדים בישראל הקו הדק שמחזיק את הראש מעל המים.

הגיע השעה שלנו כהורים להפסיק לשתוק, להפסיק לקחת את מערכת החינוך הקיימת כמובן מאליו, ועוד יותר לא להסכים שחינוך ילדנו יהיה נמוך בסדר העדיפויות. הגיע הזמן שנבחרי הציבור יבינו שיש צורך אקוטי לשים את מערכת החינוך בראש, כי זה משפיע על כל אספקט בחיים שלנו, לא רק עתיד ההשכלה, אלא גם אובדן ימי עבודה, פגיעה בבריאות של כולנו ואף מילה על הביטחון האישי.

הגיע הזמן לשנות – לקרוא לכל אחד מהמתמודדים לכנסת , כל מתמודד ברשימה, כל מפלגה באשר היא שמי שלא ישים את החינוך בראש - אנחנו ההורים לא נצביע עבורו.

הגיע הזמן לעשות משהו, הגיע הזמן שהמועמדים מכל המפלגות יבינו כי קהילת ההורים בארץ לא מוכנה לשתוק יותר!

חפשו אותנו בפייסבוק או בקבוצה- שתדון בחינוך! ואל תשתקו יותר כי זה המקום שלנו לשנות, אחרת נצטרך להמתין עוד 4 שנים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה