המראה שישיג לך את הג'וב

כשאת מחליטה לוותר על הרגלי הטיפוח שלך כדי לקצץ בהוצאות, תחשבי שוב. מומחים טוענים שמראה חיצוני משפיע באופן מובהק על סיכויי הקבלה לעבודה ועל ההתקדמות המקצועית. אבל לא צריך לרוץ לבוטוקס - כך תיראי זוהרת גם כשהמצב הכלכלי לא מזהיר

11/10/2012
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS
» את מהממת, התקבלת! צילום: ThinkStock

השנים האחרונות בישראל ובעולם בכלל, העמידו אותנו בפני מציאות כלכלית של חוסר וודאות. המחירים עולים, המחייה מתייקרת, אבל אנחנו רוצות להמשיך ליהנות, לעבוד ולהתפתח. אז מהדקים קצת את החגורה. יש שמשוות מחירים בסופרמרקט, יש כאלה שמוותרות על רכישות אופנתיות מיותרות, ויש שמקצצות בהוצאות הטיפוח שלהן – מדלגות על הביקור אצל הקוסמטיקאית, דוחות את הצבע לשיער בעוד חודש, משתמשות בקרמים הישנים שלהן (זהירות, אולי זה פג תוקף!). בתחום האחרון נעוצה הבעיה, בטח ובטח אם את מחפשת עבודה.

זה עניין טריקי: מצד אחד את בלחץ כלכלי כי פרנסתך הקבועה נעדרת כרגע. מצד שני, עליך להיראות במיטבך כשאת מתרוצצת בין ראיונות עבודה, והדבר שמעסיקייך העתידיים מתרשמים ממנו, בין היתר, הוא המראה החיצוני שלך. האם משתלם להשקיע במראה מטופח? האם מראה מטופח יכול בכלל לסייע לך להשיג את היעד המבוקש – העבודה שאת רוצה?

אם לשפוט על פי סקר שערך מגזין "ניוזוויק" בשנת 2010 על ערכם של היופי והטיפוח בעולם העבודה - התשובה היא שבהחלט משתלם להשקיע בטיפוח המראה החיצוני. הסקר, שנערך בקרב 202 מנהלי כוח אדם בחברות שונות ו- 964 מחפשי עבודה, נתן אישור למה שרבים מרגישים ממילא – מראה חיצוני משנה, והוא משמעותי יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. למרות שהיינו מעדיפים לחשוב שאנחנו מתקבלים לעבודה ומצליחים בה אך ורק בזכות כישורינו, מהסקר עולה שמראה החיצוני חשוב למעסיקים יותר מאשר ההשכלה של המועמד, או חוש ההומור שלו, למשל. הנתון המעודד של הסקר הוא שהניסיון המקצועי בכל זאת מדורג מעל המראה החיצוני.

גם ההתקדמות בעבודה מושפעת מכך. האקדמיה האמריקאית לניתוחים פלסטיים פרסמה סקר דומה ב-2007, המחזק את הנתונים המובאים ב"ניוזוויק": 78% מהנשאלים (בסקר השתתפו 700 אנשים), אמרו שהמראה החיצוני משפיע במידה מסוימת עד רבה מאוד, על ההתקדמות בעבודה.

אין שני לרושם ראשוני

יעל פרימק, מנהלת תחום הדרכה והכנה לראיון עבודה ב"אולג'ובס", מאשרת שגם בארץ נתוני הסקרים רלבנטיים. "השאלה אם אישה מגיעה מטופחת לראיון עבודה, כמו גם גבר, אגב, משפיעה באופן חד משמעי על סיכויי קבלתה לעבודה", היא אומרת. "עד כמה שהמראיין יהיה אובייקטיבי, בסופו של דבר הרושם הראשוני קשור בתת מודע, וכשבן אדם מגיע לראיון כשהוא בעל מראה אסתטי זה משפיע לטובה, בדיוק כשם שמישהו לא אסתטי מעורר רגשות שליליים".

תגדירי מראה אסתטי.
"שיער מסודר, ציפורניים נקיות , ריח גוף נעים, הדברים הבסיסיים חשובים לא פחות - אם לא יותר - מאיפור או לבוש. ישנם מחקרים רבים שמצביעים על העובדה שמעסיקים, כמו בני אדם בכלל, נרתעים מריח גוף רע. חובה להעלות את זה למודעות ולהיערך בהתאם: את יודעת שיש לך ראיון עבודה ואת צריכה לנסוע רחוק או לחפש הרבה זמן חניה? תביאי איתך דאודורנט ומגבונים שבעזרתם תוכלי להסתדר לפני הראיון בשירותים. אני נתקלת בנשים שיש להן עודף משקל גדול שמבטאות חשש שזה יגרום להן לא להתקבל לעבודה. זה לא נכון, כי לא משנה מה המשקל שלך – בכל משקל את יכולה להיראות מטופחת וזה מה שחשוב".

המראה מעלה את הביטחון העצמי. צילום: ThinkStock

מצד שני, פרימק מדגישה, לא צריך להגזים. "הגזמה בלבוש ובטיפוח יוצרת אנטי. המטרה היא להשאיר רושם אסתטי, אך נייטרלי". במילים אחרות: אין צורך לחנוק את המראיינת בבושם דומיננטי כשם שלא מומלץ להגיע בחצאית מיני חושפנית. העניין הוא לא להיות הכי יפה – אלא להרגיש טוב ובנוח.

מניסיונך, האם המראה האסתטי תורם לביטחון העצמי של המועמדת ועל כן משפר את סיכויי הקבלה שלה לעבודה?

"בשיחות מקצועיות שניהלתי עם יועצות תדמית וסטייליסטיות, עולה שאישה שמרגישה שהיא נראית טוב, יוצאת מהבית עם יותר ביטחון, אפילו זקופה יותר. כשאת מרגישה לא נעים עם עצמך, את יכולה למצוא את עצמך יושבת בראיון עבודה כשאת מנסה להסתיר את הפגמים. את מושכת את החולצה שלא יושבת כמו שצריך, פוכרת את הידיים כי הציפורניים מלוכלכות או מנסה להסתיר את הגבות שלא סידרת. הרבה פעמים, נשים כלל לא מרגישות שהן עושות את זה, כי האסתטיקה היא לא במודעות הראשית שלהן. לכן, קודם כל יש להעלות את הנושא למודעות, ואלה שמודעות צריכות להזכיר לעצמן - לא לעגל פינות, כי את חוסר הנוחות ירגישו בשפת הגוף בראיון וזה יפגע בסיכויי ההצלחה".

חמש דרכים להישאר מהממת

אז איך עושים את זה? האם העובדה שאת צריכה להיראות אסתטית ומטופחת בראיון העבודה אומרת שאת צריכה לבקר בסלון היופי לפני כל ראיון או להשקיע במוצרים יקרים? ממש לא. אינך צריכה להגיע למצב קטטוני שבו תזקקי לשירותיה הדחופים של הקוסמטיקאית המקצועית. אימוץ שגרת טיפוח הדוקה יכולה לחסוך לך ממון רב, ויותר מכך: לשמור על העור שלך מפני נזקים עתידיים שתיקונם יעלה בהמשך עוד יותר כסף – וכבר שמענו על נשים שעושות בוטוקס כי הן חושבות שזה המפתח לקידום.

סתוית סבג, מנהלת תחום טיפוח פנים בקרליין, ממליצה על חמישה דברים בסיסייים שעליך להקפיד עליהם כדי להישאר מטופחת:

1. פנים נקיות – "הפנים צריכות תמיד להיראות נקיות, במיוחד אם את מתכוונת להניח עליהן מייק אפ ו/או פודרה. אמצי שגרת טיפוח שכוללת ניקוי פנים בוקר וערב בתכשיר ייעודי לפי סוג עורך". ובבקשה, אל תעגלי פינות - כתמי מייק אפ על הפנים או שאריות מסקרה מתחת לעיניים משווים לך מראה עייף ולא מטופל.

2. ריח גוף נעים – קרצוף הגוף בסבון עם הריח האהוב עליך ושימוש קבוע בקרם גוף או בספריי גוף ישמרו על עורך מלוחח כיאות, יתנו לך תחושה נעימה ויעניקו לך ביטחון. "מומלץ גם להתבשם קלות", מוסיפה סבג. "כדי שהריח יהיה קליל, התבשמי מאחורי האוזניים. ולאלה המעשנים, השתדלו להימנע מעישון רגע לפני הראיון".

3. גבות מסודרות – אלה יכולות לשפר את המראה שלך מאוד. אם יש לך ידיים שמאליות, חפשי מישהי טובה ולא יקרה (בין 20 ל-40 שקל לטיפול) ואז, הקפידי לתחזק את התוצאה מדי יום באמצעות פינצטה.

4. מסכה או פילינג אחת לשבוע – השקיעי בעצמך במיוחד אחת לשבוע כדי לחסוך את תכיפות הביקורים אצל הקוסמטיקאית. מסיכה טובה, פילינג גרגרים, בחרי את מה שעושה טוב לעור שלך, ומשאיר אותו נקי, זוהר ומוכן להנחת קרם הלחות.

5. קרם לחות בבוקר ובערב - את חייבת להקפיד (ואנחנו יודעות שזה קשה) על הנחת קרם פנים גם בבוקר וגם בערב, רק כך תשיגי עור מטופח. מומלץ להשתמש בקרם המכיל מקדם הגנה, כי את הנזקים של השמש ניתן לתקן רק ביוקר רב, ועדיף להשתמש בקרם לחות עם מרכיב אנטי אייג'ינג, כדי לדחות עד כמה שניתן את המחשבות שלך על בוטוקס.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה