פריצת דרך באבחון סרטן השד

אמנם ממוגרפיה היא הבדיקה החשובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן השד ולהצלת חיים, אבל יש לה גם חסרונות. טכנולוגיה מהפכנית וחדשה בישראל מזהה את מה שהממוגרפיה עלולה לפספס

11/10/2012
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS
» סלונה מבקשת: גשו להיבדק

מדי שנה, בחודש אוקטובר, מצוין בעולם חודש המודעות לסרטן השד. המודעות אכן גדלה והולכת ונשים רבות מקפידות על הבדיקות לגילוי מוקדם ומגיעות לסריקת ממוגרפיה אחת לשנתיים, מגיל 50 ואילך. אך למרות זאת: רק מעטות מודעות לכך כי למרות שהן מקיימות את ההמלצות הרפואיות הרשמיות, לא די בזה כדי לגלות את המחלה בשלביה הראשונים.

שיטה חדשה, לראשונה בישראל, מבטיחה לשנות את התמונה. טכנולוגיית ABVS היא בדיקת אולטרסאונד מהפכנית שמגלה את מה שהממוגרפיה עלולה לפספס ומכסה על נקודות התורפה של הטכנולוגיה הקיימת.

אולטרה-מדיקל הינו מרכז ייעודי ומתקדם לבריאות השד המאפשר לנשים בכל הגילאים לבצע בדיקות לאיתור מוקדם של סרטן השד באמצעות מערכת אולטרסאונד אוטומטית. אולטרה-מדיקל הינו חלוץ בתחום וכיום זהו המרכז היחיד שמאפשר בשלב זה את בשורת הגילוי המוקדם באמצעות הטכנולוגיה החדשנית.

הממוגרפיה לא תמיד מדייקת

גילוי מוקדם יעיל לא רק למניעת המחלה: הוא חיוני במיוחד להצלת חיים, במצבים בהם המחלה כבר פרצה. על פי הגישה הרווחת שנתמכת באינספור מחקרים ממוגרפיה היא הבדיקה החשובה והמשמעותית ביותר. ממוגרפיה היא זו שמקטינה את סיכויי התמותה מסרטן השד. על כן הבדיקה מומלצת לנשים מגיל 50 ומעלה, אחת לשנתיים, ללא תשלום, כחלק מהתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד. לנשים בקבוצת סיכון, כלומר נשים שבמשפחתן הקרובה קיימת היסטוריה של סרטן השד, הבדיקה מומלצת אחת לשנה, החל מגיל 40 ולעיתים מוקדם יותר, על פי המלצות הרופא.

אין ספק, שבדיקת הממוגרפיה היוותה פריצת דרך בהקטנת התחלואה והתמותה מהמחלה, אלא שעל אף יעילותה המוכחת, הממוגרפיה לא תמיד מדייקת, בעיקר כשמדובר בנשים מתחת לגיל 50. כ-80% מהנשים מתחת לגיל 50 נאלצות להשלים את הממוגרפיה בבדיקות הדמיה נוספות, משום שהבדיקה לא תמיד מספיקה.

חולות צעירות אינן מאובחנות במועד

בעיה נוספת, הולכת וגוברת, היא שבעשור האחרון עולה מספר הנשים המאובחנות כחולות בסרטן השד, מתחת גיל 50, ואפילו מתחת גיל 40. לא זו בלבד שנשים צעירות אינן נקראות לבצע בדיקות בצורה סדירה, כשהן כבר נשלחות לבצע ממוגרפיה - הבדיקה, כאמור, לא תמיד מספיקה. הסיבה לכך היא השכיחות הגבוהה של רקמת שד צפופה בגילאים צעירים. רקמת שד צפופה מתאפיינת כמות גדולה יותר של רקמות חיבור, בלוטות וצינוריות חלב בהשוואה לרקמת שד שומנית. בעוד שרקמת השד השומנית נראת בסריקת ממוגרפיה בגוונים כהים, הרקמה הצפופה מופיעה בגוונים לבנים – בדומה לגוון המאפיין גידול סרטני. לכן בדיקת ממוגרפיה בנשים בעלות רקמת שד צפופה עלולה להסתיר ולהסוות גידולים סרטניים שהתהוו. ובעיקר כשמדובר בגידולים זעירים, שלא ניתן לחוש בהם בבדיקת מישוש.

גידולים בשלביהם הראשוניים, שהם אלה שצריך לזהות ולגלות כדי להגיע לאבחון מוקדם ככל האפשר, להתחיל בטיפול ולהציל את חיי האישה.

והנה עוד בעיה שנותרה ללא מענה, עד עתה: כיום ההמלצה לנשים צעירות שאינן נכללות בתכנית האבחון הלאומית היא לבצע בדיקה עצמית של השד, לנסות לחוש בו שינויים ולהבחין בגושים שהתהוו. ואולם הבעיה העיקרית בהמלצה זו היא, שגושים שניתן לחוש בהם במישוש, הם גושים שגודלם מעל 2-3 ס"מ. במילים אחרות: אלה גושים גדולים שפירושם מחלה מתקדמת, ולא בשלביה הראשונים, כמתבקש.

פריצת דרך באבחון באמצעות אולטרסאונד

בשנים האחרונות פותחה מערכת האולטרסאונד ABVS - Automated Breast Volume Scanner במיוחד עבור סריקת השד. מערכת ABVS של חברת סימנס הגרמנית מאפשרת איבחון מוקדם של גידולים סרטניים זעירים בשלביהם הראשוניים. על כן היא מהווה פריצת דרך ומהפכה טכנולוגית בסל הבדיקות בתחום הרפואה המונעת, ומעלה את יכולת הזיהוי והגילוי של סרטן השד בשלבי המחלה הראשונים, ובמיוחד בקרב נשים שלא אובחנו בבדיקת מישוש רגילה. זאת משום ששהיא מאפשרת אבחון מדויק בתמונת תלת מימדית (D3) ויכולה לגלות נגעים סרטניים קטנים אפילו מ-1 ס"מ. וכאמור, גילוי מוקדם הוא המפתח להצלת חייהן של חולות סרטן השד.

ABVS נותנת מענה גם לנשים בעלות רקמת שד צפופה, שכן תמונת התלת מימד מספקת סקירה מדויקת וטובה יותר של השד מאשר הבדיקות האחרות הנפוצות היום בשוק, כולל ממוגרפיה.

כמו כן, הבדיקה באמצעות  ABVS היא בדיקה בטוחה, אין בה קרינת רנטגן (קרינה מייננת) כפי שיש בבדיקת ממוגרפיה, והיא מבוצעת ללא חשש לתופעות לוואי. בנוסף, הטכנולוגיה החדישה של מכשיר ה-ABVS חוסכת טעויות אנוש: הבדיקה מציגה תמונה אנטומית, אובייקטיבית ומפורטת של רקמת השד מבלי להסתמך אך ורק על הכישורים של המפעיל.

כיום, הבדיקה זמינה בישראל במרכז לבריאות השד אולטרה-מדיקל.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

פרטים נוספים וקביעת תורים:

אולטרה-מדיקל

טלפון: 2090*

[email protected]

www.ultramedical.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה