6 שאלות על נשים בבחירות הקרובות

האם נשים מצביעות לנשים? האם יהיו יותר נשים בכנסת הבאה? טל שניידר מציעה שבשבועות והחודשים הקרובים נעקוב אחרי השיח המגדרי, כדי שנתחיל לקבל גם תשובות

10/10/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

הבחירות לכנסת ה 19 בפתח ולציבור הבוחרות יש שאלות פתוחות רבות. לפני שיש לנו מושג מה לענות, חשוב לדעת מה לשאול. אכן, כי תשובות יהיה קשה מאוד לקבל בשבועות ובחודשים הקרובים.

1. האם באמת נשים מעדיפות להצביע לנשים?

בולטותן של יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', יו"ר מרצ זהבה גלאון והיסוסיה של ציפי לבני לגבי עתידה הפוליטי מחייבים את הדיון בנושא. בינואר 2009, כחודש לפני הבחירות מצא סקר של ערוץ 10 ש- 25% מבעלי זכות הבחירה טרם החליטו למי להצביע. רוב המתלבטים היו מתלבטות (הנתונים מתוך מאמר, 'הממד המגדרי בבחירות 2009', עינת גדליה, חנה הרצוג ומיכל שמיר, המכון הישראלי לדמוקרטיה). העובדה שציפי לבני היתה מועמדת לראשות הממשלה, והאופן שבו התייחסו אליה עמיתיה הגבריים (מזלזל, בוטה, מפחית) גרם לנשים רבות לרצות להצביע לה, למרות שלבני לא נתפסה כפמינסטית גדולה או כמי שקידמה זכויות נשים ופעלה עבורן. נחכה לראות האם בבחירות האלה תהיה לנו תשובה יותר ברורה לגבי הצבעה מגדרית.

2. האם יהיו יותר נשים בכנסת הבאה?

לא בטוח. בכנסת ה 18 יש 23 חברות כנסת. פחות מ 20%. מאחר וקדימה, המפלגה הגדולה ביותר בכנסת כיום, היתה דווקא זו ששמה דגש על מספר רב של נשים ברשימתה, התרסקותה כיום תשנה את התמונה. גם מפלגת העצמאות הקטנה, חמישה ח"כים בלבד, כוללת שתי נשים.הצטמקותן של שתי מפלגות אלה (האחרונה עשויה אף שלא להיכנס כלל) תפגע בח"כיות. בישראל ביתנו, שצפויה על פי הסקרים לשמור על כוחה (15 מנדטים), נכללו חמש ח"כיות בהרכב. האם אביגדור ליברמן, המוציא והמביא היחיד במפלגה הזו ישים דגש על הנשים גם בפעם הבאה? האם ישחרר אותנו מנוכחותה האלימה של ח"כ אנסטסיה מיכאלי, אך יקפיד להחליפה באישה? רק לו הפתרונים.

3. איפה עשויות להשתלב יותר נשים?

למרבה הצער, על המפלגות הדתיות אין מה לדבר. ככל שיעלה כוחן של המפלגות הדתיות, כך יצטמצם שיעור הנשים. בישראל, כנסת דתית,היא אנטי פמיניסטית. וזה לא שאין נשים ראויות ומתאימות בעולמות החרדיים.

4. למה חשוב שהנשים ישמיעו קול בוטה ובוטח כבר מעתה?

כי גם אם משתלבות מעט נשים (באופן יחסי) בקרב המפלגות הגדולות והליברליות, חשוב לחתור לכך שהרכב הממשלה הבאה יהיה יותר מאוזן. כיום יש רק 3 שרות, מתוך 29 שרי ממשלה ואף אישה אינה חברה בקבינט המדיני-בטחוני (השרה לימור לבנת משמשת כמשקיפה בלבד).

5. מי הן הפוליטיקאיות העשויות להיעלם מן הנוף הפוליטי?

כאמור, מדובר בהערכות בלבד, אך מבין חברות הכנסת של קדימה, יש לציין את חברות הכנסת אורית זוארץנינו אבסדזה ורחל אדטו, שהיו פרלמנטריות מצוינות, אך לא מקורבות ליו"ר קדימה הנוכחי, שאול מופז. מאחר ובקדימה שוקלים היום לבטל את הפריימריז ולהרכיב רשימה באמצעות ועדה מסדרת סיכוייהן של חברות הכנסת האלה להשתלב הלאה נמוכים. גם ח"כ עינת וילף, שלחמה נגד הריכוזיות ושירתה כיו"ר ועדת החינוך של הכנסת, עשויה למצוא עצמה בחוץ. ח"כ חנין זועבי, היא אחד הקולות החשובים והעצמאיים כיום במגזר הערבי. עצם הצלחתה,כאישה, להשתלב ברשימת בל"ד היתה הישג ב 2009. גם למי שלא מסכים עם כל דעותיה, חייב לשאוף שהיא ונשים נוספות כמותה, יצליחו להשתלב במפלגות הערביות.

6. השיח הפוליטי מבלבל, עמוס בפרטים וספינים, למה צריך לשים לב בשבועות והחודשים הקרבים בנוגע לשיח המגדרי?

זוכרות את התייחסותו של יו"ר העבודה לשעבר, אהוד ברק, ל"ציפורה", כשהוא הוסיף ואמר, שאינו משוכנע שב"נושאים בטחוניים חשובים וסוגי הנושאים שלא פעם ראש ממשלה בישראל צריך לתת עליהם תשובות, שרת החוץ ברקע שלה בנויה לתת את התשובות. לא בשלוש בלילה ולא בשלוש בצהריים"? זוכרות את הזלזול הזה? מודעות לקמפיין הליכוד של 2009 זה גדול עליה"כשברקע מבצע עופרת יצוקה בעזה והשיח הציבורי הוא ביטול מופגן של כושר המנהיגות של הנשים? המהלכים הפוליטיים האלה, ברק נגד לבני, ליכוד נגד לבני, הם שגרמו לנשים רבות להחליט להצביע עבורה. וכך יהיה גם ב 2013.

נשים, פקחו עיניים, חדדו את השמיעה שלכן ואל תתנו לשיח להפחית את מעמדן של הנשים הפוליטיקאיות בזירה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך