הדיאטנית מזהירה: אל תתפתו לדיאטת HCG

הדיאטנית נטע גולן בטוחה שמדובר בסוג של תרגיל עוקץ, לכאורה. ומלבד זאת, היא מזהירה: דיאטות דלות מאד בקלוריות מגבירות את הסיכון לתופעות לוואי

09/10/2012
נטע גולן - דיאטנית קלינית קבלו עדכונים מנטע גולן - דיאטנית קלינית
  • RSS
» נטע גולן, דיאטנית קלינית

לפני כמעט שנה קיבלתי הודעה חדשה לתיבת המייל שלי שהתחילה בשאלה הבאה : "האם כשאנשים מתים - הקברן שמח? אם אדם מתפרנס מאנשים שקשה להם לרדת במשקל איך יגיב לדרך קלה יותר לירידה במשקל?

לשאלה זו צורפה רמיזה והמלצה עבורי להיכנס לשוק ה-HCG.

אני דיאטנית קלינית כבר 12 שנה ומכירה את עולם הדיאטות הרבה יותר שנים. במהלך שנות הדיאטה שלי למדתי כי רק תהליך אשר מפריד אכילה מרגש, משנה את ההתייחסות לאוכל ואכילה ומנטרל התנגדויות פנימיות יבטיח שינוי לאורך זמן... יחד עם זאת, הפעם ההבטחה לרזון מהיר העירה בתוכי חלק ישן שגם הוא רצה,לרזות עוד ומהר.

מכירה את העוקץ הניגרי?

בגיל 16 עשיתי "מרזי מורית”. מדדתי כוסות מלפפונים, מרחתי משחה  להורדת צלוליטיס שמעתי קסטה של דן כנר וירדתי במשקל, ירדתי מהר במשקל, כל כך מהר עד שלא שמתי לב ויום אחד נעלמו לי הירכיים. מכירה את הרגע הזה בו את מבינה שאת מרזה, את רואה את מחוג המשקל זז או מתחילה לקבל מחמאות. ובדיוק שנייה אחר כך את רצה למקרר. אז כך זה היה, הבהלה מההרזיה, המחמאות והמבטים החזירו אותי חזרה למעלה במשקל. את הפחד מהמקום החדש שבו העולם רואה ומסתכל עלייך שום דיאטה ושום צורת אכילה לא תוכל לשנות. הפחד הזה הוא רק גורם אחד בתוך המשוואה המורכבת הזו של מערכת היחסים שלנו עם האוכל והמשקל.

אך  הפיתוי חזק, ההבטחה לרזון שמבטיח חיים יפים ומלאי ריגוש והצלחה מצליחה לסחוף כל פעם מחדש, כי הרי מה זה 1000 שח זה סכום פעוט לעומת חיים של רזון בוהק. ואיך כל פעם מחדש, ההבטחה הזו מפילה אותנו אל  עבר כישלון ידוע מראש.

מכירה את העוקץ הניגרי? זהו תרגיל הונאה ותיק. יתכן שמתישהו קיבלת מייל עם סיפור מופרך על שר אוצר מושחת שרוצה לחלוק  איתך את האוצר שלו או נסיך שנאלץ להימלט ורק את  יכולה להוציא את הכסף שלו וסיפורים דומים אחרים. הסיפורים מופרכים לגמרי, אך עדיין יש כל פעם אנשים שנופלים בפח. חוקרים בדקו את סיפור ההונאה הזה ולהערכתם הסיבות העיקריות המביאות את הקורבן להתייחס בכלל לפנייה משלבות תהליכים קוגניטיביים ורגשיים.הצד הקוגניטיבי מגיב לסמכותיות ולרשמיות שההצעה משדרת; נוסח ההצעה, מצד שני, מכוון אל המערכת הרגשית, האחראית בין השאר על תאוות הבצע, הסיפוקים המהירים והצורך בריגושים."

גם בדיאטת HCG  מסופר סיפור על רופא שתגליתו נקברה על מנת ששוק הדיאטות שמגלגל כספים רבים לא יפגע. הדיאטה עצמה מכוונת כמובן אל חלום הרזון וההבטחה לרזון מהיר מעוררת בנו כמיהה והתרגשות.

חסר רציני בויטמינים ודקירות בלב

בשבועות האחרונים מתחילות להגיע אליי לסדנאות נשים לאחר דיאטת ההורמון, עם פחות שיער ועם הרבה אכזבה לשק הכישלונות מדיאטות. "דנה מסכמת את "החוויה" במילים אלה: "האמת שבתהליך עצמו הירידה באמת מאוד מהירה ורואים תוצאות מהר מאוד. אבל עליתי את כל מה שירדתי בחזרה תוך פחות מחודשיים. כיום בעקבות הדיאטה יש לי חוסר רציני בויטמינים ודקירות בלב."

השמנה היא סימפטום, תוצר לוואי של אמונות שלנו לגבי עצמנו  ולגבי המזון, תוצאה של מסלול חיים  שבו הדבקנו רגשות לאכילה. ניתן לעשות שינוי בסוג המזון הנאכל או בכמות המזון לזמן מסויים, אך מהר מדי, האוטומטי הפנימי (ההרגלים) ישתלט מחדש ויריץ אותנו שוב למקרר...

דיאטות דלות מאד בקלוריות מגבירות את הסיכון לתופעות לוואי הכוללות בין היתר חסר באלקטרוליטים הפוגע בפעילות השרירים והעצבים, ובעיקר בפעילות ובקצב הלב ואף למוות. ללא השגחה רפואית, יתכן והמשתמשים בדיאטות מסוג זה לא יקבלו אספקה נאותה של רכיבי תזונה חיוניים :ויטמינים, מינרלים, יסודות קורט ורמות חלבון נאותות.

רק תהליך שבונה הרגלים חדשים דרך התייחסות אחרת אל האוכל יוכל לעשות שינוי לטווח הארוך. זו אולי העבודה הקשה ביותר שאפשר לעשות, אך בוודאי המשתלמת ביותר.

בתקווה שלא נתפתה לסיפור הבא  ונאמין תמיד ביכולתנו ובכוחו של שינוי לאורך זמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה