חטאי הקריירה שלך

שנה חדשה היא הזדמנות לחשבון נפש תעסוקתי, שכן העבודה היא מרכיב חשוב בסיפוק שלנו: מה חסר לך במקום העבודה, השלמת שכר או הגשמה, ואיך להשיג אותם בכל זאת?

23/09/2012
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» ThinkStock

החיים יקרים כל כך בזמן האחרון. הכל פשוט עולה הרבה יותר – הדלק, הקוטג' ומה לא? התרגלנו לחיות בעולם של שפע, שבו חשוב לנו להעניק למשפחתנו ולעצמנו כמה שיותר, וקשה לרדת ברמת החיים, כמעט בלתי ישים. כיצד ניתן לשפר את השכר ואת ההגשמה העצמית שלנו?

לפני שנדון בדרכים לשיפור חשוב שנבין מה השתנה פה בכלל. במה השתנו המשק ואנשים היום מתקופה קודמת.

הפחתה ברמת השכר – במשק ישנה הפחתה משמעותית של רמת השכר, וזה נכון לתפקידים רבים המוצעים היום. ארגונים רבים מתייעלים ומחליפים עובדים יקרים בזולים יותר. קשה למצוא עבודה ברמות השכר הקודמות, וקשה למצוא עבודה בכלל. במקביל, באופן מעורר חימה וקושי, כל אמצעי הקיום התייקרו פלאים.

חשש לעזוב עבודה טובה בגלל שכר - אנשים רבים עובדים במקום עבודה אשר מספק את עיקר צרכיהם – אתגר/ הערכה/ שייכות/ קירבה גיאוגרפית/ חברה יציבה ועוד. גם אם השכר אינו מספק את צרכיהם, אנשים חוששים לנטוש ארגון ותפקיד אשר מספקים צרכים רבים, ולצאת לשוק העבודה, שבו מה שקיים יתכן שלא יושג.

סיפוק אישי - לעיתים, בניגוד למה שמאמינים, הבעיה האמיתית היא לא שכר אלא משהו אחר, הרצון להיות מסופקים וחדורי שליחות ומשמעות לתפקיד. אנשים רבים מרגישים שהם לא מוגשמים, יש הקוראים למצב זה "קמלים" / "מתים מבפנים"/ "מייבשים את המוח והנשמה" ועוד. ובכל זאת, בגלל מצב המשק ובגלל הנתונים הנוספים הם מעדיפים להישאר באותו מקום עבודה. אך הרצון להיות מוגשם ומאושר ממשיך להדהד בלי סוף, והוא מכרסם בהם.

מה נכון לעשות?

לפעמים האופציה לשנות מקום עבודה או תפקיד זו האופציה הנכונה ביותר, אך לא תמיד.

לצורך שיפור שכר - כדי לשפר את השכר אפשר לאמץ אופציה של תעסוקה נוספת אשר תשלים את הפער הכלכלי. יש דרכים יצירתיות ורבות שבאמצעותם אנשים מגדילים את השכר החודשי שלהם.

להלן קומץ של דוגמאות (כאמור יש אינסוף רעיונות):

מתן הרצאות, כתיבת ספרים, הקמת אתרים אשר מיצרים פרנסה פסיבית, הקמת חנות ברשת באתרים כמו ebay, עבודה נוספת וחלקית לעיתים בערבים או בסופי שבוע, שמירה על ילדים בשעות הצהריים/ אחה"צ/ ערב, הוצאת כלבים, השכרת חלק מהבית, וכאמור, אין סוף לרעיונות.

אפשרויות אלה מאפשרים למחפשי עבודה רבים לקבל הצעות עבודה בשכר נמוך מכפי שהתרגלו, כשהם משלימים את השכר בדרך נוספת, וטובות גם לאנשים עובדים, שחשוב להם לשמור על מקום עבודה טוב, אשר בו אין בו אפשרות להגדיל את השכר.

עניין - אפשרות לתעסוקה נוספת אשר תשלים את העניין והסיפוק

אפשרות לעניין במקום עבודה: הרחבת תפקיד - את העניין וההגשמה ניתן לעיתים להגשים לעיתים במקום העבודה על ידי הרחבת התפקיד והגדלת תחומי האחריות או עיסוק נוסף במקום עבודה - לעיתים ניתן להוסיף אחריות בתחום שאינו מטופל בארגון או שמתבצע על ידי גורם אחר שישמח לעזרתך.

לחפש בחוץ

אבל את העניין וההגשמה בחיים אפשר להשיג גם מחוץ לכותלי העבודה. פעמים רבות תחביב משני הופך לעיסוק מרכזי, בשכר:

יצירה – לכל היצירתיים שבחבורה, אני ממליצה להקדיש יותר זמן ליצירה המהנה אותך– ציור, פיסול, עבודה בגינה, כתיבה וכדומה.

תרומה לקהילה – התנדבות בתחום אשר יביא לידי ביטוי את הדברים החזקים שלכם – נתינה, הקשבה, רתימה, עזרה לזולת, וגם כאן האפשרויות הן רבות ומגוונות.

שנה חדשה בפתח ויום כיפורים הם זמן נהדר לעצירה ובחינה – מה יש לך, מה אין לך, ואיך אפשר לעבור מרצוי למצוי.

לעיתים מדובר בשיפור כלכלי, לפעמים זה סיפור של הגשמה ולעיתים זה משהו אחר לגמרי.

אף פעם לא מאוחר מידי לחיות חיים מלאים ומאושרים יותר. לעבודה בחיינו השפעה גדולה על אושרנו הרגשי, לא תמיד צריך לעשות מהפך בחיים כדי לשנות אותם, לעיתים שינוי קטן יגרום לך ולמשפחתך לחיות טוב יותר. אם קשה לך לחשוב לבד, תמיד ניתן להגיע לפגישה אחת, שתעזור לך לעשות סדר, לתת את הדגשים הנכונים, לכוון למטרות אפשריות וקלות יותר להשגה, ולפעול נכון יותר להשגתן.

ניתן להתייעץ איתי בכל זמן בדף הפייסבוק לקידום אמהות במציאת עבודה.

אני איתך כדי שגם לך יהיו חיים מלאים ומאושרים יותר

נירית גלר ג'מילי (MA ) – יועצת תעסוקה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה