למה גברים תמיד צריכים לשלם?

יוני אלקן רוצה להיות גבר מתקדם וחדש, אבל גם הפמיניסטיות הגדולות ביותר מצפות שהוא ישלם עליהן בדייט. האם החברה שלנו בנויה לשיוויון אמיתי?

23/09/2012
יוני אלקן קבלו עדכונים מיוני
  • RSS
» עזבי, עלי. אלקן

מתוך הבלוג יוני@לינגם:

מעשה שהיה כך היה: ישבתי עם חבר וחברה ודיברנו על "מי צריך לשלם בדייט הראשון". אני, בתור חנון המאמין בהגיון ולוגיקה טענתי שאין שום סיבה הגיונית שמישהו ישלם על האחר ושהמעשה ההגיוני הוא ששניהם יתחלקו בתשלום או ישלמו על מה שהזמינו. החבר אמר שהוא תמיד משלם על הבחורה, והחברה טענה שאני אדיוט ושאני תמיד צריך להציע לשלם על הדייט שלי. הוחלט שכל אחד יעלה את השאלה לפייסבוק שלו, ונראה מה החברים שלו חושבים.

במקביל וללא קשר, יצרתי קשר עם מישהי, יפיפיה וחמודה, ואחרי התכתבות הלוך ושוב בפייסבוק, החלטנו לצאת לדייט. "לאן?", "סרט? יום רביעי?", "אוקיי. תזמין לנו כרטיסים?". כאן נפסקה השיחה, כי באותו הזמן בערך, עלה בפרופיל שלי "סקר: האם גבר צריך לשלם על האישה בדייט הראשון? תשובות מנשים וגברים בבקשה. (לשם הדיון - האם עליו לשלם עליה את הכרטיס לסרט?)".

היא הסירה אותי מפייסבוק.

בסוף דיברנו והשלמנו, והכל בסדר. דרך אגב, התשובה למה שכולכם שואלים את עצמכם עכשיו היא: כן, שילמתי עליה.

אז מה היו תוצאות הסקר? ובכן, ברור שאני אדיוט - הגבר צריך להציע לשלם!

(טוב, אין ספק שהסקר לא מקצועי ושהאוכלוסיה מוטה מכיוון שהם כולם חברים שלי או של חברים שלי, אבל עדיין יש מגמה דיי ברורה)

אז אם זה לא הגיוני, למה אנחנו עושים את זה? הסיבה דומה לדעתי לאותה הסיבה בגללה אנו משאירים טיפ למלצר/ית, או שליח/ה - הם מקבלים משכורת, כבר משלמים להם על העבודה שהם עושים, אז למה אנחנו צריכים לשלם להם עוד? ובכן, כי ככה החברה שלנו הכתיבה. לאורז/ת קניות בסופר מרקט משאירים טיפ? יש ויש. אבל לטלר בבנק או פקיד/ת הדואר? אף פעם לא. אין שום הגיון פה, זה רק קונבנציה חברתית.

אותו הדבר כאן - אין שום סיבה הגיונית שגבר ישלם על האישה, אבל זה מה שעושים. ואם הגבר משלם על האישה, אז למה לא גם להיפך? או כמובן להתחלק? טוב, כבר אמרנו - ככה החברה שלנו עובדת. אנחנו חיים בחברה פטריארכלית, שבה הגבר החזק, המפרנס צריך לדאוג לאישה המסכנה חסרת היכולת שזקוקה לתמיכה ושהגבר-גבר ידאג לכל צרכיה.

התשובות שקיבלתי לסקר וגם לאחריו, כללו הסברים כאלה ואחרים מדוע הגבר צריך לשלם: אנחנו משקיעות, מתגנדרות ומתפנפנות בעבורכם - זה החזר השקעה בעבורינו. נשים מרוויחות 30% פחות מגברים (נושא אכן כאוב, אבל באמת? את רוצה שנתחיל לחשב את החשבון ואשלם ב30% יותר ממך?). מה זאת אומרת, אתה רוצה שהיא תחשוב שאתה קמצן? (אני לא חושב שהיא קמצנית אם היא לא מציעה לשלם עלי).

בין היתר גם חזרה מידי פעם התשובה מנשים שאמרה "שהגבר לא צריך לשלם, אבל אני עדיין בעד שהוא יציע ושהיא תגיד לא." מה שאומר שזה עדיין התפקיד של הגבר, אבל אני רוצה להרגיש שאני עושה לו טובה אז נעשה את כללי הטקס בכדי שיבין שאני למעשה אישה ליברלית ובעדו.

השאלה המקורית מעלה שאלות אחרות: אם הגבר משלם בדייט הראשון, אז למה לא גם כל שאר החיים? זה לא חלק מהמטלה שלו? הוא הגבר, הוא צריך לשלם עליה! הוא אמור לספק את כל צרכיהּ, לשמור עליה ולהיות אחראי עליה.

אני היחיד שהפסקה הזאת מטרידה אותו? אני מאמין שאנחנו שומרים אחד על השני, וכל אחד מנסה לשמור על האינדיבידואליות שלו תוך כדי בניית זוגיות משותפת ומפרה. אז הנה שוב הסטנדרד הכפול של החברה שלנו, שבא לידי ביטוי לרוב בצד הנשי (עליכן להיות יפות, סקסיות ומושכות, אך עם זאת להיות בתוליות וחסודות), מראה כאן את עצמו בצד הגברי (אתה צריך לספק את כל צרכיה ועם זאת להיות גבר חדש, רגיש, מקבל). בגישה הזאת אנחנו משמרים על הסטראוטיפ שהנשים צריכות להיות כוסיות וצעירות, והגברים צריכים להיות עשירים ומשלמים. אני לא אוהב עולם כזה.

אך אין מה לעשות, ומאז אותו סקר אני תמיד תמיד משלם על בת הזוג שלי בדייטים. או לפחות מציע. זה לא משנה מה אני חושב לנכון או במה אני מאמין - בשביל להיות חלק מהחברה בה אני חי, בשביל שלא אפסל על הסף  -  אני חייב להתכופף לנורמות מסויימות. להגיד שזה גורם לי להרגיש טוב יותר? לא יודע. אבל זה שומר אותי במשחק, בזה אין ספק.

לעמוד הפייסבוק של יוני@לינגם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה