ספרות זולה

נונה ד. היא כנראה האישה היחידה שמסוגלת לכתוב ביקורת ספר עם יד אחת בתוך התחתונים, תוך כדי תחרות אורגזמות עם הגיבורה הראשית. אז מה היא חשבה על "50 גוונים של אפור"?

13/09/2012
נונה ד. קבלו עדכונים מנונה
  • RSS
» עטיפת הספר

השבוע הוזמנתי להשקת הספר "חמישים גוונים של אפור" - רומן ששובר שיאי מכירות מאת א.ל. ג'יימס, על יחסי שליטה (בדס"מ). למרות האאוטפיט שהרכבתי מקומבינזון שחור שהתמודד בקושי עם השדיים המתפרצים, מגפי סטרץ' מוויניל עם עקבים בגובה עזריאלי, וזוג עגילים מהם תלויים שלושה כדורים אנאליים גדולים – כבר בכניסה המכובדת זיהו שככל הנראה מדובר בסבתא בלויה וחסרת חשיבות – אחרת כיצד אפשר להסביר את המתנה העלובה שקיבלתי? בזמן שכל מיני ידוענים השוויצו בשוט ואזיקים, אני קיבלתי מחזיק מפתחות מנוצות (אולי כדי שאסיר אבק שהצטבר לי שם למטה?) – ועל כך נאמר: יש דרג ויש זרג.

אחחח... זרג.... באמת שהתגעגעתי לשוב ולראות מילים כאלו כתובות בספר, עוד מהימים בהם גנבתי ספרוני זימה ממגירת המצעים של הוריי, ספרונים בניחוח שפיך מלאי תיאורים על זיונים עם זרגים ודילדואים – חגיגה שנקטעה באיבה כשנתפסתי באמצע שיעור אנגלית קוראת באחד כזה ונקראתי להביא את אמא למנהל בית הספר.

50 גוונים של לחפור

מבחינה ספרותית מדובר בחבילת קלישאות פנטזיונריות שזקוקה לאזיקים כדי שיהיה לה הידוק כלשהו למציאות, וזה מתחיל כבר בבחירת השמות של הגיבורים: כריסטיאן גריי, שהוא בדיוק הגרסה הפורנוגרפית לדמותו של דוריאן גריי שהיה מאוהב בתמונה של עצמו. ואנסטסיה סטיל, שם עם ניחוח של נסיכה רוסיה אבודה, או בקיצור אנה – כנראה לרמז לנו שכמו אנה קרנינה, גם הגיבורה שלנו הולכת להתמכר לגבר – התמכרות שתהרוס את חייה.

עוד קלישאות? בבקשה: היא ענייה והוא כמובן עשיר כקורח (פרט שנועד להציף כל הזמן את תחושת הזנותיות שמפריעה לבעלת העקרונות המוסריים לקבל מהזיליארדר מתנות יקרות); הוא מנוסה מדי בעולמות מיניים אפלים, היא נאיבית ובתולה (כדי שאף אחד לא יאשים אותה בהתנהגות השרמוטית אליה היא נסחפת "בעל כורחה"); הוא חתיך הורס עתיר בגדי מעצבים והיא בעלת מראה בינוני עם שיער גרוע ואפס מודעות אופנתית (בארוררר.. בכל פינת רחוב תמצאו חתיכים הורסים שמתאהבים בכּוּנפוֹת מוזנחות).

ההבטחה לספר פורנו גורמת לראש להתחרמן מראש, כבר מתחילת הקריאה בספר, אבל לסופרת חשוב להסביר במהלך הרבע הראשון שהגיבורה שלה (ואולי היא עצמה) אינה סתם אישה פותה, אלא בעלת טעם אנין בסופרים ומשוררים אנגליים, ובכלל, למחברת יש צורך להבהיר שנפלה טעות בידינו המאוננת אם נחשוב חלילה שמדובר בעוד בלוגרית פופולרית עם רזומה זיונים מרשים. לכן היא שוזרת לכל אורך הספר ציטוטים מפוצצים של אותם סופרים / משוררים, מגדירה לנו צמחים, מביאה דימויים מהמיתולוגיה היוונית ושמות מפוצצים של יין / שמפניה מבצירים נחשבים.

קריאת רבע ספר של עמודי סרק בהמתנה לקטעים העסיסיים הזכירה לי סרטים כחולים שמרוב עלילה מיותרת עד האקשן הם נכנסים להגדרה של סרט תכלת-בייבי.

אנה גומרת (מאתיים פעמים) ברבע שעה

אחרי כל הבילד-אפ לחרמנות, בהגיעי לעמוד 132, עשיתי פאוזה להסדיר את נשימתי בעזרת ג'וינט, ומפוזיציית ישיבה לא נוחה התרווחתי פרקדן על מיטתי עם שמלת קיץ קטנטנה ללא תחתונים, כשיד אחת אוחזת בספר והשנייה בסטנד-ביי, רק כדי לקרוא על הזיון הראשון הכי לא אמין ביקום: היא בתולה, הוא ננעץ בה, מפמפם פעמיים-שלוש ומפקד עליה לגמור, וזו מביאה אותה באורגזמת זיקוקי דינור. וכל זה חוזר על עצמו לאורך הספר: כמה תנועות פמפום ברוטאליות מלוות בפקודות אדנותיות גורמות לגיבורה שלנו להרטיב ולהשפריץ מולטי אורגזמות שמרגישות מצוצות מהאצבע, וממש לא מהאצבעות המיומנות של מאסטר כריסטיאן גריי.

בכל זאת, בהיותי בעלת טור שעוסק בסקס ומורגלת בכתיבת תיאורים כמו "היא חפנה את אשכיו ושלקה אותם עמוק לגרונה" תוך כדי מטלות הבית האחרות וכשהילדים מסתובבים ברדיוס מטר מהמקלדת שמייצרת מילות זימה, אני חייבת להודות שעל אף שמדובר בספרות נמוכה כים המלח, א.ל. ג'יימס בהחלט יודעת לספק תיאורי סקס מחרמנים שגרמו לי לסלק את הטינאייג'רים מהבית באמתלות שונות, וכשאלו שמו קצוץ עליי הסתגרתי להתייחדות עם הספר בחדר האמבטיה – הכי קרוב שאפשר לזרם המענג.

לעומק שני שליש מהספר, עמד אומדן האורגזמות על התוצאה 7:1 לאנה, ובסופו נקבעה התוצאה על בערך מאתיים לאנה וכמעט שתיים לנונה - דפיקות המתבגרת על דלת האמבט הפריעו לרגע משמעותי שחמק ללא שוב.

חידה ושמה אישה

לסיכום, אני פונה דווקא אליכם גברברים יקרים שלי: "חמישים גוונים" הוא אמנם רומן משרתות כחלחל המיועד בעיקר לנשים אבל גם לכם יש בהחלט מה ללמוד ממנו - כי בסופה של כל אנסטסיה מסתתרת אישה עם פנטזיית אונס, לא בגלל האלימות אלא יותר בגלל איבוד השליטה ונתינת אמון מוחלט באלפא מייל אגדי; אישה שמקווה לגרור את אדון חמישים הגוונים שלה מן האופל אל האור, מהפלגמטיות הרגשית אל רגישות גברית אוטופית שמתקיימת לרוב רק באגדות; אישה שבסופו של יום חולמת להפגיש את הזיון שזה עתה פגשה עם ההורים שלה ולפגוש את שלו, אישה שמתרגשת מהליכה זוגית יד ביד, אישה שהרצון לרצות שולח אותה למחוזות רחוקים, אישה חזקה ועצמאית בעולם ניו-אייג'י שקצת מתגעגעת לעולם ישן בו תפקידו של הגבר היה מובהק וברור.

ועוד קטנה עבורכם זכרים חמים ולהוטים: מעל לכל הקשקושים הפסיכולוגיים להבנת נפש האישה הנ"ל, ולמי מכם שתוהה מה הוא עושה לא נכון כשהוא צולל בין רגליה של זוגתו להענקת טיפול אוראלי, ושואף להעניק לבנות המין הרגיש אחד כזה שלא מתסכל ת'דגדגן מומלץ לשנן את עמוד 158, מתישהו תידרשו למבחן בעל פה.

>> לכל הטורים של נונה ד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך