הבחירה שלנו: אישה שהיא מוזה

את לא חייבת להיות נשיאה או כוכבת כדי לתת לאחרים השראה. חיברנו נשים שהן מוזה לעולם הבשמים והיצירה. תכירו את תהילה, אמא לארבעה, שלא מפסיקה להתפתח

13/09/2012
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

המוזה היא כוח מניע אצל יוצרים רבים. במיתולוגיה היוונית נספרו תשע מוזות - אלות יצירה, אמנויות ומדעים, שתפקידן היה להעניק השראה ליוצרים. היום מדברים על ברק אובמה, אנג'לינה ג'ולי ובריטני ספירס למשל, כעל מוזות שנותנות השראה לסופרים, אמנים ומשוררים. (ראו כתבה מעניינת על ההשפעה של אובמה על יוצרים בארה"ב)...

לדעתנו לא חייבים להיות נשיא של יבשת או כוכבת המוכרת מיליוני דיסקים, כדי לשמש מוזה. לפעמים מספיק שאישה אחת פרטית, לא דמות ציבורית, תייצר אנרגיה שנותנת כוח לסביבתה, ותתמודד בצורה מרשימה, חיובית וחיונית, עם מטלות החיים היומיומיות, כדי לתת השראה לאחרים. חשבנו לחבר מוזות לבשמים שיצרו אמני ריחות עולמיים' ולבחור את הנשים המקומיות שמזכירות לנו ניחוחות גדולים.
המוזה הראשונה שבחרנו: מנהלת מרכז היוגה והמורה ליוגה : תמר עדי.
..
"מעריכה את מי שידעו לזהות את הצמיחה ולא קיבעו אותי בדרג נמוך יותר". צילומים: דפנה צ'ילאג כספי

המוזה השנייה - תהילה אלזס, 45 מרמת חן – רמת גן. תהילה מבחינתנו היא מוזה לבושם האיטלקי אקווה די ג'ויה של מעצב האופנה ג'ורגיו ארמני – שפירושו "מים של שמחה". הניחוח מורכב מריח סוכר חום, מנטה, יסמין, פרח הפיוני ועוד. המעצב סיפר שביקש להעביר בניחוח את שמחת החיים הים תיכונית, את מראות ים התיכון הכחול ואת תחושת האושר הפשוטה והאופטימית. מתחבר נהדר לתהילה שמשדרת חיוניות, קלילות והרבה יופי.

..
תהילה היא גרושה ואמא לארבעה שהיא המגדלת העיקרית שלהם. לאורך השנים לא הפסיקה ללמוד, לעבוד ולשמור על כהונות ארוכות במשרות נדיבות מבחינת אחריות ועשייה. מעל הכל היא שומרת על גישה חמה, נינוחה ופרופורציונלית לחיים. תכירו אותה.

מה את עושה היום?

"מנהלת תחום יישום שכר בחילן מזה כשמונה חודשים. חילן היא לשכת שירות שאחראית, בין היתר, להפקת המשכורות של אחוזים גבוהים במשק. תחום השכר הוא ליבת הפעילות של החברה, ואגף הישום אחראי על הקשר היומיומי עם הלקוחות. אני מנהלת את התחום, ואחראית על עשרות אנשים שעוסקים בכל ההיבטים של שירות הלקוח".
..
איך הגעת לתחום העיסוק שלך?
"למעשה הפכתי את הסדר הטבעי של הדברים: דווקא התחלתי בסדר הנכון - מייד אחרי הצבא נכנסתי ללימודי משפטים, אבל אחרי שנה עזבתי מחוסר עניין. בנקודה זו נולדו שני ילדי הגדולים, וכשנופר היתה בת שנה בערך חזרתי לאוניברסיטה. הפעם בחרתי בבלשנות אנגלית. סיימתי את התואר עם שלושה ילדים והרביעי בדרך. כשיצאתי לעבודה לראשונה בחיי, הייתי בת 31 וכבר היו לי ארבעה ילדים, שהגדול בהם עוד לא בן עשר והקטן בן שנה וחצי.
התגלגלתי לחברת התוכנה מג'יק למשרה אדמיניסטרטיבית, ואחרי שנה וחצי בתפקיד הבנתי שאם אני בחיל האוויר - אני רוצה להיות טייסת. התפטרתי, יצאתי לקורס הסבה לתוכנה, ולקראת סיום הקורס כבר קראו לי חזרה, הפעם לתפקיד טכני.
..
"צמחתי במחלקת התמיכה הבינלאומית, קיבלתי ניהול תחום וצוות, ובחמש השנים האחרונות שלי בארגון ניהלתי את התמיכה הבינלאומית. כשאני אומרת שאין תפקיד בתמיכה שלא עשיתי – אני עומדת מאחורי האמירה ב-100%, החל מאדמיניסטרטורית השירות וכלה בניהול. עד היום אני מלאת הערכה לחברה, שידעה לזהות את הצמיחה ולא קיבעה אותי בדרג נמוך יותר. זה בעיני לא מובן מאליו. לפני כשנה פנו אלי מחילן ולאחר התלבטויות החלטתי שהגיע הזמן לשינוי. התפקיד הציע קידום ניהולי משמעותי ותחום חדש לחלוטין, מה שמחייב יציאה מאיזור הנוחות ויוצר אתגר".

..
..
למה את אוהבת את מה שאת עושה?
"שירות הוא תחום שטבעי לי. אני אוהבת את האתגר שבנתינת שירות ברמה גבוהה, ואת הגישור בין הצרכים לאילוצים. תפקידים שעושים לי טוב הם כאלה שיש בהם הרבה דיאלוג עם אנשים, ופיתרון משברים. אדרנלין הוא כנראה הדלק שלי".
..
את מגדלת לבד ארבעה ילדים ועובדת במישרה מלאה. איך עושים את זה?

"כיום הילדים כבר גדולים ועצמאיים, אבל היו שנים מורכבות יותר. בהתחלת הקריירה  הייתי במירוץ אינסופי, מדוד על הדקה. גם ככה עמדתי לא פעם בסיטואציה המוכרת והלא-חביבה של האמא האחרונה שמגיעה לאסוף את הצאצא מהגן ומקבלת מבט נוזף מלווה בשתיקה רועמת מהגננת.

"עם השנים, כשהתחלתי גם להסתובב בעולם, האופרציה נעשתה יותר מורכבת. אני חייבת לפרגן לאקס שלי על השנים האלה - אחרי שנים שבהם תפקדתי כאם עובדת ולמעשה חד הורית במהלך השבוע (הוא עבד שעות ארוכות הרחק מאיזור המרכז), הוא נקרא לדגל ואפשר לי להתפתח מקצועית. גם הילדים למדו לחיות עם זה ולפרגן. עם השנים וההתבגרות שלהם זה הלך ונעשה פשוט יותר, גם אופרטיבית וגם רגשית. כשהתגרשנו הם כבר היו עצמאיים ומתורגלים, אבל גם אז אבא שלהם היה ברקע just in case".
..
ממה שאת רואה - לגדל ילדים ולעבוד במישרה מרכזית, לחד הורית בפרט - זה עניין שכיח ואפשרי?
"שכיחות היא עניין יחסי לציפייה. בעיני, מנסיון, זה בוודאי אפשרי. אני מכירה לא מעט נשים שנמצאות במשרות תובעניות ומצליחות גם להגשים אמהות טובה. אני גם מכירה לא מעט נשים שעושות שיקולים אחרים ומחליטות לוותר על אחד מהעולמות. גם אם קשה לי להזדהות עם בחירה כזו - אני יכולה להבין שיש מי שמעדיפה להתמקד. במקרה שלי – רק בשנים האחרונות הבנתי שאצלי לעבוד במקביל על כמה דברים זה ממש צורך, אולי זה קשור גם לזה".
..

..
ספרי על ההיסטוריה האישית שלך?
"גדלתי ברמת חן בבית דתי מהזרם של בני עקיבא  - ציונות דתית שפויה. יש לי אח אחד שנשאר דתי.  אני הייתי כרוניקה של מוות ידוע מראש וכבר בכיתה ח' הודעתי להורים שלי שאני לא בעניין. סיימתי תיכון דתי בעקבות לחץ של ההורים ואני לא מצטערת - יצאתי עם חברים מדהימים משם שאני בקשר אתם עד היום. רובם חזרו בשאלה עם השנים אבל לא כולם. אני בקשר מצויין עם ההורים ועם אחי, המשפחה שלנו סובלנית בהגדרה, וכל אחד מנהל את אורח החיים המתאים לו בלי לחנך אף אחד.

"התחתנתי בגיל 20, מיד אחרי הצבא. בגיל 21 כבר נולד רותם (היום בן 24), ואחריו נופר (בת 22), סתו (בת 19) ועילי (בן 16.5). התגרשנו אחרי כמעט עשרים שנה של נישואים ועד היום אנחנו בקשרים מצויינים. אחרי כמה שנים של נדודים בערים אחרות בגוש דן, אני שוב גרה היום בשכונת ילדותי. יש פה משהו באווירה שהוא מאוד קהילתי ולא אופייני לשכונה עירונית בימינו".
..
את אדם שונה בבית ובעבודה?
"אני חושבת שלא. אני לא מתוחכמת במקומות האלה, ואני מאמינה שהעמדת פנים לא עובדת. אני היא אני היא אני, גם אם זה אומר שלא יצא ממני פאסון של דיסטנס בעבודה, וגם אם זה אומר שהילדים יקבלו ממני ביקורת בונה גם אם היא כואבת. אני לא חושבת שזה בהכרח האידיאל, אבל ככה אני בנויה ועד היום זה עבד יפה"...

האם את מתמודדת עם לחץ בחייך ואם כן, איך?
"ברור - לכל אחד יש התמודדויות כאלה. היום אני בתקופה יותר שפויה אבל עברתי תקופה קשה לפני כארבע שנים. אני לא מאחלת לאף אחד לעמוד במשבר כזה, אבל למדתי שיש לי מעגל תומך חזק שלא נתן לי ליפול, וזה משהו שנותן המון כוח. שוב – זה לא משהו שאני ממליצה לנסות בבית, אבל סביב משברים גם התא המשפחתי מאוד מתחזק. הילדים שלי התבגרו כמעט בן יום והפכו למשענת ולשותפים לדרך. הם הפתיעו אותי בעוצמות שלהם".
..
על מה את מרגישה שאת מוותרת באורח החיים הנוכחי שלך, אם יש, ואיך את מרגישה עם זה?
"הייתי שמחה לגרור את עצמי לפעילות גופנית אבל אני מודה בפה מלא שחוסר זמן הוא רק תירוץ פה".
..
איזה דברים שומרים אותך יפה ושמחה?
"לא שומרת דברים בבטן, צוחקת הרבה מכל מה שאפשר וגם ממה שאסור, ורואה בדרך כלל את החצי המלא של הכוס. אני בדעה שמי שמחייך אל העולם - העולם מחייך אליו בחזרה. חוץ מזה מוזיקה עושה לי טוב, רגעים טובים עם הילדים וחברים, וכמובן - אהבה".
..
מה חשוב לך בבנזוג?
"אין לי רשימת מכולת מסודרת. קודם כל צריך להיות בו משהו שיזיז בי משהו, ואת זה קשה להגדיר, אבל ניסיתי בכל זאת לאסוף כמה תכונות חובה:
שיהיה חבר שלי ושותף לדרך. שיהיה אינטליגנטי, שיאתגר אותי ושידע לצחוק ולהצחיק אותי. שיהיה שוויוני. שיהיה הסלע שלי. אם אני מעזה להישען - זה אומר הרבה".
..
דברים שאת אוהבת לעשות?
"מצד אחד טיולים בעולם נותנים לי הרבה דלק. מצד שני ערב ביתי מכורבל עם האנשים שאני אוהבת, שיחה טובה ותשבץ הגיון הוא בילוי נפלא בעיני. בין לבין – גם קולנוע אני מאוד אוהבת, וגם את המטבח, בעיקר בסופי שבוע, כשיש יותר פניות"...

חלום שאולי תגשימי בעשור הבא?
"אולי סוף סוף אמצא לי איזה ספורט כי המצפון גומר אותי... אם לא זה, אולי אכתוב משהו. זה חלום ישן שתמיד היה שם"...

משפט טוב ששמעת לאחרונה
"משפט שדווקא מיוחס לברסלב, אבל כולו חכמה בעיני: אם אתה מאמין שאפשר לקלקל – תאמין שאפשר לתקן."..
..

.דמות שקיבלת ממנה השראה בשנים האחרונות ועל שום מה?
"דב לאוטמן - האיש הזה לא חדל להדהים אותי באופטימיות שלו לנוכח מחלה שהיא תזקיק של הפחדים שלי. חיובי, מחוייך, מתפקד בלי הנחות וללא שמץ של רחמים עצמיים. בעיני הוא מושא הערצה, לא פחות"...

כל מבצעי הבישום בסופר-פארם

..

צילומים: דפנה צ'ילאג-כספי
..
עריכה והפקה: דנה דרבינסקי
..
איפור: יפית דואק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה