כל אחת יכולה למצוא את עצמה בלי עבודה

גם את מצאת את עצמך ללא עבודה וללא מוצא? יכול לקרות לכל אחת, ונירית גלר ג'מילי מדריכה אותך איך לתכנן קדימה כדי שלא תגיעי לפינה הזו

09/09/2012
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» ThinkStock

שלושה אנשים הגיעו אלי השבוע, וסיפרו לי את סיפורם. סיפוריהם אולי נשמעים שונה, אך כולם הגיעו לאותה מסקנה. המסקנה היא, שלמצב הזה הם יכלו להגיע לגמרי אחרת, לו רק היו מתכננים את חייהם קדימה.

הראשונה סיפרה לי - "לא חשבתי שזה יקרה לי. זה נחת עלי כרעם ביום בהיר- פתאום התמזגה החברה שלי עם חברה אחרת ואני בחוץ".

הסיפור של השני - "הגיע בוס חדש והכול השתנה. מעובד מצטיין הפכתי להיות העובד, שהוא רצה לפטר, על מנת להביא מישהו משלו...".

מציאות חיים שלישית סופרה כך -"האמת היא, שאף פעם לא חיפשתי עבודה. חיי גלגלו אותי ממשרה למשרה. אף פעם לא עצרתי לחשוב או לתכנן את המחר. עכשיו אני בגיל 40 ומחוץ למעגל עבודה. לו רק חשבתי קדימה...".

אני פוגשת המון את התופעה הזו של ההלקאה העצמית. זה באמת מרגיז, להיות במצב שבדיעבד ניתן היה להימנע ממנו. הם כבר למדו את הלקח, וחשוב לי שאת תלמדי מהסיפור שלהם ולא תגיעי לאותו מקום. אז איך אפשר למנוע מצב כזה?

טיפים ליצירת עתיד תעסוקתי טוב יותר

לא לשקוט על השמרים – לדאוג להיות מעודכנת בתוכנות/ כלים / שיטות חדשות וכו'.

להתחכך בברנז'ה המקצועית – להגיע לכנסים/ הרצאות/ השתלמויות , להיות שייכת/ פעילה בפורומים הרלוונטיים, וזאת על מנת להיות מעודכנת, מוכרת ומרושתת.

לבחון מגמות בשוק – אני מציעה לך לקרוא מודעות דרושים בתחום העיסוק שלך, ולבחון מה הידע, הכישורים והניסיון הנדרשים והאם את נדרשת להשלמות על מנת להיות יותר אטרקטיבית.

הערכת תנאי העסקתך מול המוצע במשק – לדעת תמיד האם תנאי העסקתך (שכר/ שעות עבודה וכו') תואמים למה שמציע שוק העבודה, האם הם יותר טובים ממה שמוצע (סיבה להעריך יותר את מקום העבודה שלך) או פחות טובים מהמוצע (זו עשויה להיות סיבה להתחיל לפזול לצדדים). חשוב לזכור ששביעות ממקום העבודה לא נמדדת רק במונחים של תנאי העסקה אלא גם מערכים כגון - שייכות, הערכה, הגשמה ועוד.

הקשבה למחפשי עבודה – במיוחד כאלה שהם בתחום העיסוק שלך, שכן מאותם אנשים ניתן להשיג מידע רב שעשוי להיות שימושי ביום מן הימים, כגון – חברות השמה טובות בתחום/ ציידי ראשים, דרכים אפקטיביות למציאת עבודה, מיהן החברות שמציעות תפקיד שעשוי לעניין אותך, מהן תנאי ההעסקה הנוכחיים, כיצד הם חיפשו עבודה ומה היה הכי משמעותי בעיניהם שעזר להם למצוא עבודה. מחפשי עבודה שכעת מצאו עבודה ישמחו לחלוק איתך את המידע החשוב הזה.

בחינת האטרקטיביות שלך בשוק – אני מציעה לשלוח מידי קורות חיים ולבחון האם הם זוכים למענה, והאם את עוברת ראיונות ומבוקשת. כמובן, שיש לקחת בחשבון שמהלך שכזה עשוי להתגלות למעסיק ולפגוע בך לכן כדאי לשקול למי להעביר ולמי לא.

רישות הקשרים שלך – זה תמיד טוב ותמיד יכול להיות לך לעזר. נקודה. אמהות חוטאות בנושא זה יותר מכל אוכלוסיה, שכן רובן מאמינות שאם הן תהיינה מקצועיות זה תנאי מספק לכל דבר. הזמן שדורשת ההשקעה בקשרים נתפסת בעיני מנהלות אמהות כבזבוז זמן משווע, שבו הן מעדיפות "לתקתק עבודה" או לרוץ הביתה לילדים. מנהלות – אמהות רבות שמצאו את עצמן מחוץ למעגל העבודה גילו שאין מי שיעזור להם ושהן לא טרחו כלל לפתח את הקשרים שלהן. אל תגיעי למקום הזה! תחזקי קשרים עם כמה שיותר אנשים סביבכם – קולגות, מנהלים, לקוחות וחברים. אי אפשר לדעת ממי תצמח הישועה מחר.

סיכום

שוק העבודה השתנה, ואנשים רבים מוצאים את עצמם משנים תפקידים ומקומות עבודה בתדירויות גבוהות רבות מבעבר, בין אם ביוזמתם ובין אם לאו, ואמהות במיוחד.

לאמהות זה קורה יותר משאר האוכלוסיות הן מבחירה אישית- לחפש משרה שתאפשר איזון טוב יותר של בית עם קריירה, והן מהקושי של מעסיקים רבים להכיל את הצורך בגמישות של שעות עבודה ובחשיבות שניתנת לילדים ולבית.

הכיני את הקרקע לעתיד לבוא, תכנני את הקריירה שלך, תכיני את עצמך ליום שבו תחפשי עבודה, ואל תחשבי "לי זה לא יקרה", כי מי יודע מה ילד יום?

עשי כל שביכולתך לנווט את חייך בתבונה.

חשוב לי שתהיי מרוצה בעבודתך. את מוזמנת להתייעץ איתי בדף הפייסבוק שהקמתי לקידום אמהות במציאת עבודה.

אני משתדלת לענות במהרה ובהרחבה לכל שאלה שאני נשאלת.

נירית גלר ג'מילי (MA) – יועצת למציאת עבודה.

IN&OUT – קידום אמהות במציאת עבודה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה