שרת האוצר שלנו: גליה מאור

היא סרבה לאולמרט, אבל האם המנכ"ל המיתולוגית של בנק לאומי, תסכים יום אחד לקחת על עצמה את האתגרים של משרד האוצר בישראל? אנחנו מקוות שכן

12/09/2012
שלחו לחבר
 תגובות 
» קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS
» הנשים שולטות בהוצאות. מאור (צילום: בן לם)

הפעם הרעיון איננו רק שלנו. יהודה שרוני מ"מעריב", מספר שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הציע לגליה מאור את התפקיד כשהקים את ממשלתו, אולם היא סירבה. עד היום, שמה ממשיך להיזרק בפורומים הרלוונטים, והתרחיש כי תקבל את התפקיד יום אחד ובכך תהפוך לשרת האוצר הראשונה בישראל - הינו מציאותי לחלוטין.

מדובר באחת הנשים המשפיעות בכלכלה הישראלית. במשך 17 שנים כיהנה מאור כמנכ"ל בנק לאומי, הפכה למעין שם נרדף לבנק, הדמות המזוהה איתו יותר מכל פרזנטור שאי פעם כיכב בפרסומותיו. את דרכה לאחד התפקידים הבכירים ביותר בשוק ההון המקומי סללה מאור כשכיהנה במשך 4 שנים בתפקיד המשנה למנכ"ל הבנק וקודם לכן עבדה במגוון תפקידים בבנק ישראל, כיהנה כמפקחת על הבנקים (בין השאר בזמן משבר מניות הבנקים ב-1983) ושימשה כיועצת פרטית בפירמת רו"ח "סומך חייקין".

שרוני, הפרשן הכלכלי הוותיק שמכיר את מאור מזה שנים רבות, חושב שמאור היא בחירה מצוינת: "היא מתאימה מאוד לתפקיד", הוא קובע. "יש לה את הניסיון, יש לה את היכולת להתנהל מול אנשים בצורה חכמה ולתמרן בין הפוליטיקות הקטנות, מה שיאפשר לה להתגבר על המהמורות. היא הייתה במגזר העסקי ובמגזר הציבורי ובקיאה בחולשות ובחוזקות של כל אחד מהמגזרים האלה. לדעתי, היא בסך הכל תצליח בתפקיד".

מדינת ישראל בשלה לאישה כשרת אוצר?

"אני חושב שכיום יש בהחלט הרבה יותר פתיחות לאישה בתפקיד זה ואין שום יתרון או חיסרון למגדר של  נושא התפקיד. בלי שום קשר להיותה אישה, אין הרבה אנשים ברמת האיכות שלה".

ומה לגבי חוסר הניסיון בפוליטיקה המקומית?

"הרבה מאוד אנשים הגיעו לתפקידי שרים מחוץ לעולם הפוליטי ועשו עבודה מצוינת, למשל, דניאל פרידמן שכיהן כשר המשפטים בממשלת אולמרט או כל מיני אנשי צבא שקפצו לפוליטיקה. מעבר לכך, אני חושב שכדי לנהל בהצלחה פנומנלית בנק מוביל בישראל, צריך לא מעט כישורים פוליטיים, וגליה מאור עשתה זאת בגדול".

שרוני מעריך שמאור לא תסכים לקבל את התפקיד ומצר על כך. "מאז שעזבה את הבנק היא מכוונת לפן העסקי, שם נמצא היתרון היחסי שלה והיא מוצאת את עצמה יפה מאוד, כדירקטורית בטבע ובקרוב אצל חיים כצמן, מתברר שמבחינתה יש חיים אחרי הבנק. אני חושב שגליה מאור היא בחירה מצוינת לתפקיד שרת אוצר כיוון שהיא תקפיד לשים את הדגש לא רק על פתרון הבעיות השוטפות, אלא גם גם בבעיות העתידיות, באתגרים העתידיים, בתוכניות אסטרטגיות, קביעת סדרי עדיפויות וכדומה. אלה דברים שהיא תביא איתה מהמגזר העסקי".

רו"ח איריס שטרק, שותפה מנהלת בשטרק את שטרק רו"ח וסגנית נשיא לשכת רו"ח בישראל, מסכימה עם שרוני. "רוב ההחלטות הכלכליות במשקי הבית בישראל נעשות על ידי נשים", היא אומרת. "הגיע הזמן שתהיה כאן שרת אוצר". ומאור, לדעתה, היא בחירה ראויה ביותר: "גליה מאור היא דוגמה מצוינת למנהיגה כלכלית", אומרת רו"ח שטרק. "מאחר והיא כיהנה כמפקחת על הבנקים, היא מכירה את המגזר הציבורי, ועוד בתקופה קשה (משבר מניות הבנקים, ק.א), היא בעלת יכולות ביצועיות גבוהות מאוד, מה שיכול לסייע לה כדי להזיז דברים,  הישגיה הגבוהים בבנק לאומי מעידים כי היא מכירה היטב את עולם הכלכלה. הידע העצום שלה, היושרה, ההיכרות שלה עם המגזר הציבורי יכולים להפוך אותה לדוגמה מצוינת להנעת תהליכים כשרת אוצר".

פרופ' מינה וסטמן, ראש התוכנית להתנהגות ארגונית בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב אומרת שלכל תפקיד של שר מכהן בממשלת ישראל ניתן למצוא מקבילה נשית טובה לא פחות. "הבעיה אצל רוב הנשים היא חוסר הניסיון ואילו במקרה של גליה מאור, יש לה ניסיון, יש לה אינטליגנציה. כמו שהיא ניהלה את הבנק יוצאת מן הכלל היא יכולה להיות שרת אוצר של כל המדינה".

אירינה שלמור, יועצת תקשורת מובילה במגזר העסקי מגדילה ואומרת ש"מאור מתאימה להיות שרה בכל תפקיד, וגם ראש הממשלה. בכלל לא בגלל היותה אישה, פשוט כי יש לה את היכולת להנהיג, יש לה יכולת בינאישית גבוהה מאוד, היא לא מנוכרת, לא מתנשאת, יודעת תמיד להתייחס בגובה העיניים לאדם שנמצא מולה, ולזכור מה הוא אמר". שלמור אומרת שהיא לא צריכה לאחל לגליה מאור בהצלחה בתפקיד. "פשוט כי כל מה שהיא נוגעת בו הופך לזהב. היא מנהיגה עם תכונות אמיתיות: כשהיא נכנסת לחדר יש שקט, היא מתחילה לדבר וכולם מקשיבים לה. יש לה פשוט את הבייגלה על הראש, היא יכולה להיות כל דבר".
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה