שרת הבריאות שלנו: ד"ר אורנה בלונדהיים

היא האישה הראשונה שעמדה בראש בית חולים בישראל, היא מקדמת דו קיום בין ערבים ליהודים, משפרת את יחס המטפלים למטופלים - ומהווה מודל למערכת הבריאות כולה. האם היא תוכל להוביל את ישראל ליישום רפואה מגדרית?

12/09/2012
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS
» חדר תרופות כמודל. בלונדהיים (צילום: ישראל פרץ)

בתחילת 2003, מונתה אישה ראשונה בישראל למנהלת בית חולים: ד"ר אורנה בלונדהיים, בבית החולים "העמק" בעפולה. מאז זכתה לכינוי "האישה של העמק". ולא בכדי: בלונדהיים ובעלה, אף הוא רופא, הגיעו לצפון מתוך אידיאולוגיה. "כבר בזמן הלימודים הצבנו לעצמנו מטרה להגיע למקומות בהם יש מחסור ברופאים", היא אמרה בראיון לגלובס לפני שנים אחדות. רופאת הילדים, שגם התמחתה בטיפול בפגייה בארה"ב, מונתה לסגנית מנהל בית חולים "העמק" מוטי ליפשיץ ומילאה את התפקיד במשך שנים אחדות במקביל לעבודה בפועל בפגייה.

מאז סללה את דרכה לתפקיד המנכ"לית של בית החולים "העמק" והובילה אותו להישגים משמעותיים, בהם הקמת חדר תרופות (בשיתוף הטכניון), מודל שאומץ בהמשך בבתי חולים רבים אחרים בישראל, סוגיות הקשורות לבטיחות המטופל ואיכות הטיפול ועוד. ד"ר בלונדהיים הובילה שינויים בתחום איכות הטיפול והיחס למטופל, הקימה מחלקה לטיפול מיידי בגזע המוח ומנהלת מלחמות יומיומיות בקיפוח התקציבי, בשכר הרופאים ובמקצועיותם. בצד אלה, ד"ר בלונדהיים היא גם מודל לטולרנטיות ושוויון, ולא בלשון מליצה, אלא הלכה למעשה: מצד אחד היא ממקימי היישוב הדתי מצפה נטופה בגליל ומאמינה ביישוב יהודי של ארץ ישראל ובמקביל היא מקדמת את ערכי המוסד שהיא עומדת בראשו שמשמש מודל מוצלח לדו קיום בין יהודים לערבים.

ד"ר אהוד דודסון, סמנכ"ל וראש חטיבת בתי החולים של "הכללית" מתאר את בלונדהיים, בראש ובראשונה כ"אישה עם ערכים. אני מתכוון לזה שהיא מאוד ישראלית ואיכפת לה מהמדינה. העובדה שהיא ובעלה, זוג רופאים, עזבו את מרכז הארץ שם הרבה יותר קל לזוג צעיר להסתדר ועזבו לפריפריה, מראה שמה שהכי חשוב לה הם ערכים של אהבה למדינה, ישראליות וציוניות"

"יש לה הבנה מאוד עמוקה של מערכת הבריאות", ממשיך דודסון, "היא נותנת דגש לרפואה ציבורית, לשוויוניות, לחשיבות הרבה של סגירת פערים בפריפריה. נושא הפריפריה עולה פעם אחר פעם כדוגמה לאיזורים, צפון ודרום כאחד, בהם רמת הרפואה והיצע השירותים נמוך ביחס למרכז הארץ. אורנה מייצגת את איזור הצפון ופועלת רבות לשוויון. כך שאם חיפשתן באופן בסיסי אנשי מופת מבחינת ערכים ומבחינת הפרקטיקה האישית – אורנה היא בחירה מצוינת".

רו"ח איריס שטרק, חברת הנהלת עמותת כ"ן אומרת: "אורנה בלונדהיים היא  אישה מדהימה וגם צנועה ונעימה ועמדת הכוח וההשפעה לא עלתה לה לראש. היא דוגמה מאוד יפה איך להוביל בית חולים להתקדמות ולמעמד מאוד חזק. הרעיון למנות אותה לשרת בריאות הוא רעיון שהייתי תומכת בו בגדול". נאוה עינבר, יועצת תקשורת המתמחה בבריאות ורפואה אומרת כי: "הבחירה בד"ר אורנה בלונדהיים כשרת בריאות היא מופלאה ומיוחדת לדעתי שכן היא רופאה במקצועה העוסקת בטיפול באנשים ויש לה את היכולת להיות שרת בריאות מקצועית ביותר".

מה לגבי חוסר ניסיונה הפוליטי?

"סביר להניח שחוסר ניסיון פוליטי יהיה לרועץ, אבל צריך לזכור שאף אדם לא נולד פוליטיקאי, שמידת ההצלחה היא תמהיל של תבונה, כישרון ויכולת ללמוד מטעויות ולצבור ניסיון תוך כדי תנועה. ובל נשכח שד״ר בלונדהיים מגיעה מתוך המערכת, מכירה את חוליה ואת הנפשות הפועלות בה, ושיש לה ניסיון ניהולי שלא יסולא בפז בזכות היותה מנהלת בית חולים, גם אם לא נחשב גדול".

ד"ר אהוד דודסון: "על חוסר ניסיונה הפוליטי יכולה לחפות היותה מנהלת בכירה ומובילה, בעלת הישגים, וחשוב להדגיש שמערכת הבריאות היא מערכת ענקית ומסובכת שהיא גם מאוד רב גונית, לא פשוטה, עם קשיים לא פשוטים ודורשת יכולת קבלת החלטות, להקשיב, להתייעץ, לעמוד על עקרונות להיות גמיש אבל לא לוותר על עמוד השדרה ולהיאבק על מה שחשוב לך. ברור שחוסר הניסיון הפוליטי חסר במידה מסוימת והייתי אומר בציניות שדווקא היותה אשת עקרונות וערכים עלול להפריע לפוליטיקה, אבל כולנו רוצים פוליטיקה אחרת. המינוי שלה יכול מאוד להצליח כי ד"ר בלונדהיים מייצגת ערכים שכולנו מאמינים בהם".

מה לדעתך יעמוד בראש סדר העדיפויות שלה?

"למצוא דרך להביא עוד משאבים למערכת הבריאות על רקע העובדה שההשקעה בבריאות מתוך התוצר המקומי היא מהנמוכים במדינות ה ocd, סוגיות כגון הזקנה במסדרון, רמת השירותים ותשתיות בדגש על הפריפריה. יש צורך דחוף לחזק את המערכת הציבורית שנחלשה על חשבון המערכת הפרטית, אלה ההתמודדות המרכזיות של מערכת הבריאות בשנים הקרובות. מדובר בקרב מאוד קשה, כי גם בג"ץ הסכים באחרונה עם קופות החולים: מדינת ישראל משקיעה מעט מדי במערכת הבריאות הציבורית".

לכיהונה של אישה כשרת בריאות יש חשיבות מיוחדת במינה. העיתונאית בילי מוסקונה לרמן, מזכירה מונח חשוב בהקשר הזה: "רפואה מגדרית": "העתיד הוא ברפואה מגדרית שנותנת מענה על סמך ההבנה שאישה היא לא 'גבר קטן' כפי שהרפואה התייחסה לנשים בעשורים הקודמים. תחום הבריאות, כמו תחומים רבים אחרים, נמדד לפי קריטריונים גבריים בלבד. מחקרים רבים מראים איך כל הפרמטרים של קביעת טיפול בריאותי נמדדים לפי נתונים גבריים. התקפי לב, גודלי מכשירים, מינוני תרופות הכל לפי מפתחות שאינם קשורים למבנה נשי, לא גופני ולא מנטלי. וזאת סיבה מצוינת שאישה תיכנס למערכה, כדי לתקן את סטיית התקן הזאת ואין ספק שבנושא חלוקת המשאבים והניהול היא תעשה עבודה שוויונית לעין ערוך מכל גבר מצוי".

אילו דגשים יכולה אישה לתת בתחום הרפואי?

"אין לי ספק שרופאה אישה תדע להבחין בסדרי עדיפויות לטובת נשים, חד משמעית. נשים אינן רק כלי פריון, יש להן צרכים ייחודיים ושאינם קשורות לתחום ההפרייה והילודה. צורכיהן של נשים רבות מופלים באופן עקבי ושיטתי ואין לי ספק שאישה שהיא רופאה תדע לאזן את המצב".

רו"ח איריס שטרק, מוסיפה: "מחלות לב הן הגורם מספר אחת בתמותת נשים בישראל ואין בארץ מודעות לכך, או לסימנים שהם מאוד שונים מאצל גברים. אני חושבת ששרת בריאות אישה שהיא גם רופאה, תדע לשים את זה בראש סדר העדיפויות ולהעלות את הנושא למודעות".

לדברי עינבר, המקרה של רופא שהוא גם שר בריאות הינו די ייחודי: "מאז הקמת המדינה זכור לי רק מקרה אחד בו שר הבריאות היה רופא (ד"ר אפרים סנה) ויש לכך יתרונות גדולים. העובדה שהיא רופאה מעניקה לה יכולת לראות את הדברים בעין מקצועית ואנושית, להזדהות עם החולים ועם הרופאים שעובדים במערכת הבריאות בישראל. יתרה מכך, העובדה שהיא בעלת השכלה רפואית מעניקה לה נקודת מבט מדעית על הבעיות הרפואיות של מערכת הבריאות. כרופאה שעד כה עסקה בטיפול ובאיבחון של מחלות, כשרת בריאות תהיה לה היכולת להוביל מהלכים של מניעת מחלות שאין ביכולתה להוביל היום כרופאה אבל בעמדתה במשרד הבריאות היא כן תוכל".

אסנת עופר, כתבת בריאות ומחברת ספרים בנושאי בריאות, עורכת ערוץ גוף ונפש בסלונה, חושבת ש"אין הכרח ששר בריאות יהיה רופא, אבל יש הכרח שהשר יהיה מסור לתפקיד, יבין את גודל חשיבותו ולא יראה בו שלב בדרך לתפקיד בכיר יותר. כבר היו שרי בריאות כאלה וכאלה. למרות זאת, שר שבא מתוך מערכת הבריאות ומכיר אותה על כל גווניה הוא שר שידע למצוא פתרונות יצירתיים ואנושיים למערכת הבריאות המצוינת של מדינת ישראל, שסובלת בעשור האחרון מכמה מחלות כרוניות מעיקות אך ברות ריפוי".

עופר אומרת שהיתרון של ד"ר בלונדהיים נעוץ בכך שהיא כבר פרצה דרך בהיותה הרופאה והאישה הראשונה ששימשה כמנהלת בית חולים בישראל. "אני רוחשת לה כבוד. נשים, ובפרט במערכת הבריאות, נמנעות ואף מודרות מתפקידי ניהול. הייתי שמחה לראות נשים נוספות פרט לד״ר בלונדהיים וכן פרופ' רבקה כרמי בתפקידים ניהוליים בכירים. אני בטוחה שהחברה הישראלית בכלל ומערכת הבריאות בפרט רק ירוויחו מכך".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך