שרת הפנים שלנו: יעל גרמן

יותר הומניות, פחות שחיתות, יותר פרוגרסיביות, פחות קבעונות - זה מה שנדרש באחד המשרדים הכי מורכבים בישראל. אלה הסיבות מדוע ראש עיריית הרצליה היא האישה שלנו לעבודה

12/09/2012
שלחו לחבר
 תגובות 
» טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» די לשחיתות של ש"ס. גרמן (צילום: יוסי צבקר)

למעט תקופה של חודשיים, בשנת 1970, לא הוחזק משרד הפנים אי פעם על ידי אישה בישראל. אהוד ברק, חיים רמון, אליהו סוויסה, אריה דרעי, נתן שרנסקי, אלי ישי, אברהם פורז, אופיר פינס, רוני בר-און ומאיר שטרית, אלה הם האנשים שבאו, נכנסו ויצאו ממשרד הפנים. אחד המשרדים עם תחלופת השרים הגדולה ביותר במדינת ישראל. במחקר שערך פרופ' אמנון רובינשטיין על תכיפות חילופי השרים בישראל (בין השנים 2000-2009) הוא מצא שבמשרד זה כיהנו 11 אנשים שונים, כ 11 חודשים בממוצע כל אחד מהם.

יעל גרמן, ראש עירית הרצליה, מאז 1998 (14 שנה), היא היציבות, השקט הנפשי והחזון שמשרד הפנים זקוק לו. למודת מאבקים מקומיים עקרוניים גרמן אינה אחת שנבהלת בקלות. היא האחראית לחוק האנטנות הסלולריות (שחייב את חברות הסלולר לקבל אישורי ועדות תכנון ובניין מחוזיות). זהו מאבק פרי יוזמתה, שהחל בהרצליה והדביק את כל הארץ. היא ראש העיר הראשונה בישראל שהביעה סולידריות עם הקהילה ההומו-לסבית ומאבקה העקרוני, בחברה קדישא ובתהליך הוזלת שירותי הקבורה בהרצליה הוא מן החשובים בתחום.

תמר זנדברג, חברת מועצת עיריית תל אביב אומרת שההיכרות של גרמן עם מבנה השלטון המקומי הוא נכס גדול מאוד שלה. “היא תהיה שרה שבאה מן הצד השני, שתבין איך מנוהלות עיריות, את הסבך הבירוקרטי ואת המורכבות והפערים בין רשויות חזקות לחלשות. אין ספק שמן הבחינה הזו, היא מתאימה מאוד.”

מה עוד היא מביאה לתפקיד?

“שר או שרת הפנים אחראי גם על תחום מהגרי העבודה והפליטים ואני מאמינה שמעצם העובדה שבראש המערכת תעמוד אישה, הגישה לנושא הקשה הזה תהיה יותר פרוגרסיבית. זהו משרד שחייב לצאת מן הידיים של ש"ס, כי כל מה שצריך שם זו רגישות ולצאת מן ההיסטריה של הטראומה של רדיפות העם היהודי. מישהו שיפסיק לראות בזרים אויב ויחשוב באופן אזרחי ושפוי.”

גרמן היא פעילה כיום במטה הבחירות של יאיר לפיד. למרות שלפיד טרם הצהיר על הפוליטיקאים המתמודדים בצמוד איתו, גרמן מגיעה לחוגי בית שלו, ומלווה את מפלגתו מימיה הראשונים. “היא אמנם מנהיגה מקומית", הוא אומר, "אבל התעמתה לא מעט ולא תמיד היתה קלה לכל הגורמים המקומיים בהרצליה. ביעל יש יושר, שעמד במבחנים לא פשוטים. אפילו יריביה מודים שהיא סרגל. היא באה מסולם ערכים שמורכב ממילים שנשכחו כבר: סמכות מוסרית, יושרה, אחריות. מלבד זאת היא מנהלת מנוסה ומוכשרת שיודעת לגרום לאנשים לעבוד ביחד.”

מדברים על הצורך לשבץ נשים בתפקידים בכירים, אבל בפועל, מה בעצם מביאה אישה לתפקיד שלא מביא גבר?

"אני לא חושב שזה עניין של נשים או גברים. פגשתי נשים שהיו מנהיגות מוכשרות ומעולם לא ייחסתי את זה למגדר. אני חושב שיעל היא אדם ראוי, ושהעובדה שהיא אשה חשובה מפני שהיא תעודד עוד נשים כמוה להכנס לשירות הציבורי.”

העיתונאית לינוי בר גפן מוסיפה שאחת הסיבות החשובות שצריך נשים בתפקידי שרות, במיוחד במשרד כמו משרד הפנים, היא כי נשים נוטות פחות לשחיתות. "בכל מחקר שנעשה על גופים פרטיים או ציבוריים גילו שנשים הן פחות מושחתות. הסיבה לכך, היא רישות חברתי פחות משל הגברים ולכן, כשהן מקבלות מינוי, הן 'חייבות' לפחות אנשים. במשרד הפנים, זה ממש קריטי שתכנס אישה נקיה, שלא חייבת לאף אחד.”

מה יהיו האתגרים שלה?

“משרד הפנים אחראי על המועצות הדתיות ויש שם אי סדרים גדולים. הייתי שמחה לראות את שרת הפנים, יעל גרמן, מצליחה לפרק את המנגנון הזה ומנקה אותו. פותרת את הסבך שמקשה על אזרחים לקבור בסכום סביר או בקבורה אזרחית. כמו כן, אחד הנושאים הקריטיים כיום הוא העובדים הבלתי חוקיים, ומשרד הפנים זקוק לגישה קצת יותר הומנית מזו שיש כיום. דרושה אישה שרת פנים שרואה את בני האדם ולא רק את המקורבים, מישהי עם רגישות וענייניות.”
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה