טיפים טבעיים לריח פה נעים

שתיית חליטות צמחים, אכילת מלפפון בסוף הארוחה, צחצוח השיניים באדמת חוואר, ועוד המון שיטות טבעיות שאפשר לעשות בבית בקלות, שיפיגו ריחות רעים ויגרמו לפה שלכם להדיף ריח נעים

15/11/2014
שחר שילוח קבלו עדכונים משחר שילוח
 • RSS
» כל השיטות הטבעיות לריח פה נעים. צילום: Thinkstock

לריח פה רע יש שני חסרונות: הראשון הוא כמובן אי הנעימות שהוא גורם; השני, לא פחות בעייתי, הוא שלרוב אנחנו לא יכולים לדעת בעצמנו אם הפה שלנו מדיף ניחוח לא נעים. כדי לברר את הסוגיה אין מנוס אלא לבקש ממישהו שאנחנו מרגישים מספיק נוח איתו לתת לנו משוב, ועדיף בכנות.

החדשות הטובות הן שיש פתרונות וניתן להימנע מהבל פה רע בעיקר אם יודעים ממה הוא נגרם.

מה שיש לרפואה הסינית להציע

"לפי הרפואה הסינית, הגורם העיקרי לריח רע מהפה הוא חוסר איזון של מערכת העיכול בכלל, ושל הקיבה והטחול בפרט," מסבירה יעל סייג-דובזינסקי, מטפלת ברפואה סינית. "הטחול מביא את ה"אש" הדרושה לעיכול המזון לפי הרפואה הסינית."

סייג-דובזינסקי מפרטת שנים מהמצבים השכיחים הגורמים לבעיה ומציעה פתרונות: "הראשון הוא עודף חום בקיבה, שמביא לתסיסה של המזון ועלייה של גזים בעלי ריח חריף אל הפה. מצב שכיח נוסף הוא חוסר ביאנג של הטחול, שגורם לחולשה של מערכת העיכול, והרחבה של הסוגרים של הקיבה - דבר שמביא לעלייה של האדים ומיצי העיכול מהקיבה".

כמו כן, סייג-דובזינסקי מוסיפה שחשוב לשלול מצבים שקשורים לפה עצמו - דלקות שיניים וחניכיים יכולות לגרום לריח רע בפה, לכן רצוי להיות במעקב אצל רופא שיניים ושיננית וכמובן להקפיד על צחצוח שיניים יסודי. אם הלשון מכוסה בחיפוי עבה, יש להקפיד על ניקיון קבוע שלה.

מה כדאי לעשות?

 1. להפחית אכילת מזונות חריפים, מטוגנים, שומניים ומתובלים
 2. להמעיט בצריכת אלכוהול, משקאות מוגזים וקפה
 3. להקפיד על תזונה מבושלת וקלה לעיכול
 4. לוותר על עישון וכאמור, על שתיית קפה, שמייבשים את הפה. גם יובש מעודד ריח רע
 5. לשתות הרבה מאוד מים
 6. לשתות חליטות של צמחים טריים כגון נענע, לימונית ולואיזה, שיקררו את הקיבה וירעננו את הנשימה
 7. ללעוס עלי פטרוזיליה או נענע ולירוק אותם
 8. לאכול כמה פרוסות מלפפון בסוף הארוחה כדי לנקות את הפה ולספוח ריחות רעים
 9. מי שסובל גם מיובש בפה, יכול למצוץ מקל ציפורן, יש לו ריח נעים והוא מעודד יי ייצור רוק

למה שלא תנסו ארומתרפיה?

גליה רביץ-קרפול, ארומתרפיסטית בכירה ומרצה לארומתרפיה, מציינת שגם דלקת גרון או סינוסיטיס גורמים להבל פה רע, וכך גם תותבות, כתרים, עששת ואבנית בשיניים, כל אלה הם מצבים המתאפיינים בהצטברות חיידקים.

מה כדאי לעשות?

 1. לצחצח שיניים בתערובת של שמן ערער, שמן ציפורן ואדמת חוואר: מרטיבים את מברשת השיניים במים, טובלים באדמת החוואר ומטפטפים עליה טיפה אחת מתערובת של שני השמנים. מעולה גם למניעת אבנית ולטיפול בדלקת חניכיים. אפשר להשיג את המוצרים בבתי המרקחת והטבע.
 2. להכין מים לשטיפת הפה: משתמשים במים ארומתיים (הידרוסול) של ציפורן, שמכילים חומרים פעילים מהצמח. על כל חצי כוס של הידרוסול ציפורן מוסיפים שתי טיפות של שמן עץ התה. שוטפים ומגרגרים. משיגים את החומרים אצל ספקי שמנים אתריים.

ומה לגבי צמחי תבלין ומרפא?

אורית סגל, עשבונאית קלינית וחברה בארגון ההרבליסטים הישראלי, מוסיפה לגורמי ריח פה שאריות אוכל שריחו עז.

מה כדאי לעשות?

 1. להכין מים לשטיפת הפה: ממיסים כף של מלח ים אטלנטי בכוס מים חמים. מוסיפים שתי טיפות שמן מור, או טיפה אחת של שמן עץ התה וטיפה אחת של שמן מור. שוטפים ומגרגרים. אפשר לעסות את החניכיים.
 2. משפשפים את החניכיים עם האצבע שעליה טיפטפתם טיפה של שמן עץ התה.
 3. אוכלים ושותים, כי לפעמים ריח רע הוא סימן לרעב. אחרי האוכל כמובן מומלץ לצחצח שיניים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה