האם נמרוד הראל מסוכן?

במשרד הבריאות שוקלים לפתוח בחקירה כנגד אומן ההחושים נמרוד הראל, בטענה כי ייתכן שעבר על חוק ההיפנוזה וביצע עבירה פלילית. האם הראל סיכן את משתתפי התוכנית?

28/08/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

נמרוד הראל מגדיר את עצמו כאומן חושים. אבל פרק הפתיחה של תוכניתו החדשה "פסיכו" נפתח בקטע שנראה לכאורה כמו סשן של היפנוזה.

כך נפתחה התוכנית, ששודרה בערוץ 2 במוצאי שבת (25.8): הראל פוגש חבורת נערים שמשחקים כדורסל. הראל בוחר, לכאורה באקראי, באחד הנערים, "שים ידיים על הכדור", מורה הראל, "תראה משהו מעניין. הידיים מתחילות להידבק לכדור". תוך כדי, הראל נוגע באצבע המורה בידי הנער מספר פעמים. "נסה לפתוח את הידיים", ממשיך הראל בהוראות, אבל הנער לא מצליח. "לא ניתן לשחרר את זה", הוא אומר. הוא מנסה כמה פעמים לשחרר  אבל הכדור נשאר "דבוק" לכפות ידיו. כשהראל מבקש ממנו לקלוע  הכדור לסל הנער מועד מעוצמת התנופה, והראל ממהר לתמוך בו.

ואז מתרחש המהפך: "יש דרך אחת להוציא את זה ממך. זה לשחרר את זה בתוך הראש שלך. תסתכל עליי", אומר הראל ומקיש באצבעותיו.

הכדור נופל לרצפה והנער מגחך במבוכה.

האם מדובר במופע בידורי? ניתן להניח שכן. בכל זאת, מדובר בתוכנית בערוץ המסחרי שמשודרת ב"פריים טיים". אך מה גרם לנער "לשתף פעולה", לכאורה, עם ההנחיות של הראל? האם ייתכן שהנער תודרך מראש, או, מה שסביר יותר - אולי היה פה אקט היפנוטי?

משרד הבריאות: ייתכן שתוגש תלונה למשטרת ישראל

"ראיתי את החלק הזה של התוכנית, ויש כאן לכאורה שימוש בהיפנוזה. אנחנו מתכוונים לחקור את העניין לעומק, בצורה ראויה ועמיקה", אומר ד"ר אלכס אביב, פסיכיאטר ויו"ר הועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה.

גם תגובת דוברת משרד הבריאות אינה מותירה ספקות: "הועדה המייעצת לחוק ההיפנוזה תבדוק בקפידה את תוכן התוכנית ותחליט האם ישנו חשד סביר לשימוש בהיפנוזה, אזי מדובר על עבירה בחוק ההיפנוזה, שהרי אין להשתמש בהיפנוזה למטרות בידור.

הועדה תפעל בדרכים המקובלות, במידה ותגיע למסקנה שבוצעה עבירה על חוק ההיפנוזה, תוגש תלונה למשטרת ישראל".

הראל עצמו טען בראיון מקדים לתוכנית שאינו עוסק בהיפנוזה, ואולם חיפוש שמו של הראל בגוגל מעלה את השורות הבאות המעידות כי הראל עוסק ב"טלפתיה, סוגסטיה (השפעה), מנטליזם, טלקינזיס, קסמים, פסאודו-היפנוזה ודמיון מודרך".

תגובת "רשת": התוכנית "פסיכו" לא עושה שימוש בהיפנוזה אלא בטכניקות של פסאודו-היפנוזה אשר נראות היפנוטיות אך אינן נזקקות לטראנס היפנוטי ולקוחות, חלקן מעולם האשליות וחלקן מעולם הפסיכולוגיה.

נמרוד הראל הינו אמן חושים, בדרן וקוסם אשר הופיע בטלוויזיה פעמים רבות ובתוכניות רבות. בעבר, בעקבות תלונה של הוועדה המייעצת לכנסת, נקרא מר הראל לחקירה במשטרה, ובה נקבע, לאחר שיחה קצרה עימו, כי פעילותו אינה מנוגדת לחוק וכי אין כל בסיס לתביעה כנגדו. יש לציין כי מר הראל אינו אמן האשליות הראשון אשר נקרא לחקירה במשטרה וכי אמנים אחרים אף נתבעו, תביעות אשר נגמרו כולן בזיכויו של האמן.

שאלה: מה זה בדיוק פסאודו-היפנוזה?

ד"ר אביב: "זה נסיון לעקוף את החוק. ממציאים מילים. זה כביכול שהוא לא עושה היפנוזה. יש לנו את הכלים לברר את זה".

שאלה: במידה שיתברר כי יש דברים בגו, מה תוכלו לעשות? יש לחוק ההיפנוזה שיניים?

ד"ר אביב: "יש לנו שיניים. בימים אלה מתבררות 4 תלונות במשטרה כנגד אנשים שעוסקים בתחום NLP בלי לקרוא לזה "היפנוזה"  ויש תביעה משפטית שמתבררת בבית משפט "השלום" בתל אביב, כנגד אישה שביצעה לכאורה היפנוזה. מדובר בעבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר".

NLP - למי שאינו בקיא במינוח - היא שיטה לטיפול, הנחייה, השפעה ותקשורת בין אישית ותוך אישית, המתבסס בין השאר על תיאוריות מתחומי מדעי המוח, ההתנהגות והשפה ועושה שימוש גם בסוגסטיות, דמיון מודרך והיפנוזה עצמית.

יכול להיגרם נזק נפשי

שורשיו של חוק ההיפנוזה באירוע חריג שהתרחש בשנות ה-80, במופע בידורי: בדרן בשם אבשלום דרורי היפנט נערה על הבמה, אך לא הצליח להעיר אותה. הנערה התעורר לבסוף, לאחר כיממה, לאחר התערבות של פסיכיאטר בכיר.

שאלה: מה שהראל עושה, לכאורה, ומה שנעשה לכאורה בחדרי הטיפול ב-NLP מסוכן? אותו נער שהחזיק בכדור היה חשוף לסכנה?

"בהחלט יכול להיגרם נזק נפשי. אי אפשר לבצע פעולה מוטורית קיצונית, לכן יש כאן חשד לביצוע היפנוזה בנער על ידי אדם שאינו מורשה להיפנוט, ולצורך מטרה בידורית. הסיבה שחוק ההיפנוזה נחקק החוק היא, שלמעשה ביצוע היפנוזה שלא על ידי איש מקצוע מיומן טומנת סכנות. כי עלולה לעורר מצבים רגשיים, עירור של טראומות, שבמידה ומתרחשים ללא נוכחות איש מקצוע שיודע איך להתמודד איתם עלול לגרום לפגיעה נפשית ממשית".

אמנם היפנוט על ידי איש מקצוע אינו מסוכן, טוענים פסיכיאטרים איתם דיברנו, ואולם על אף שמדובר במצב נדיר יחסית, עלולות להתרחש גם תקלות, כמו למשל  מצב שנקרא בשפה הרפואית "עירור של טראומות". זה קרה גם בסדנה מקצועית בה השתתף ד"ר מאיר נעמן, פסיכולוג קליני בכיר, מומחה מורשה להיפנוט ובעבר יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה.

הסתברות גבוהה להיפנוזה

"ראיתי את הקטע עם הכדור, ולדעתי סביר שהיה שם אלמנט היפנוטי", אומר ד"ר נעמן. "יש הסתברות גבוהה שהיתה שם היפנוזה".

שאלה: וזה יכול להיות מסוכן? איך בדיוק?

ד"ר נעמן: "אדם שאינו מיומן ומכניס אדם אחר למצב היפנוטי, יכול לגרום לעוררות מחדש של חומר טראומטי מודחק. זה קרה גם לי, כפסיכולוג, במסגרת סדנא מקצועית לפסיכיאטרים, רופאים ופסיכולוגים. התחלנו לעשות היפנוזה הדדית, ואחר הרופאים התחיל להתפתל ולהזיע, תוך כדי השיחה ההיפנוטית. התברר שעלתה בו עוררות של טראומה מימי מלחמת לבנון. הערתי אותו ושמעתי ממנו על החוויה שעבר, מפגש קשה עם פצועים והרוגים. באותו רגע התמודדנו עם הבעיה שהתעוררה, אני כפסיכולוג והוא כפסיכיאטר, אבל לו זה היה קורה לאדם לא מיומן – הצפה מהירה ולא מבוקרת של חומר טראומטי – זה היה יכול להיות מסוכן. לפתוח שסעים ובקיעים במערכת הריגשית הפנימית".

במכתב שכתב לחברי אגודת ההיפנוזה, כותב הראל כי מדובר ב"מסע הצלב שעורכת הוועדה נגדנו הקוסמים ואמני הבידור". עוד טוען הראל הטיעון שהיפנוזה יכולה להיות מסוכנת "בידיים הלא נכונות" מטרתו היחידה היא "הפחדה". הראל מתאר מצבים יומיומיים כגון אם המרדימה את ילדיה בשיר ערש, מאמן ספורט שמבקש משחקניו לדמיין שהם "אריות על המגרש" וכדומה וטוען כי "כל אלו משתמשים בסוגסטיות, מי מורכבות יותר ומי מורכבות פחות, על מנת ליצור תחושות פיזיות או נפשיות אצל שומעיהם".

שאלה: סוגסטיה זה גם תהליך הפנוטי?

ד"ר נעמן: "במצב תודעתי מיוחד, כמו בהיפנוזה, כשהאדם הוא יותר סוגסטבילי – 5% מהאוכלוסיה הם מלכתחילה יותר סוגסטביליים, כלומר קלים מאוד להשפעה – ויש מולו אדם כריזמטי, בעל השפעה, סמכותי, הוא עלול לאמץ סוגסטיות או השפעות. זה לדעתי מה שקרה עם הנער. גיל ההתבגרות מוערך כגיל יותר סוגסטבילי.

"אני מסכים שההיפנוזה במהותה אינה מסוכנת, ואף מתרחשת ספונטנית ולעיתים קרובות, בחיי מרביתינו, ואולם החשש אינו מכך שאנשים יתקשו לצאת מה"טראנס" אלא מפני נזקים נפשיים וריגשיים קשים שעלולים להתרחש בשימוש שאינו מקצועי ומיומן. אלה "נזקים מתפתחים", שנקראים גם "תגובה דחויה". בין הסיכונים האפשריים למשתתפים במופעים בידוריים, או ב"טיפולים אלטרנטיביים" ניתן להזכיר: עוררות מחודשת, לא מבוקרת ו"מתפרצת", של טראומות מודחקות. החמרת מצבם הנפשי של אנשים רגישים ופגיעים במיוחד, העמקת דכאונות אצל בעלי נטיות דכאוניות. וכמובן, אלו הסובלים מהפרעות נפשיות מבלי שהם מודעים או מכירים בכך ומצבם הנפשי עלול להידרדר עד כדי אשפוז. לפעמים ואולי בשל כך הם ה"מתנדבים" או ה"סוגסטיביליים" שבחבורה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה