ללא דיכאון וחרדה: טיפול נפשי לפי מידה

המטפל של יאיר "עטף לו את הלב", ועזר לו להיפטר מתחושות של איום ובדידות. רינת השתמשה בטיפול בצבעים ותנועות כדי להתמודד עם הקשיים שחוותה. כך מטפלים בביוסינתזה

27/08/2012
גלית סביליה קבלו עדכונים מגלית סביליה
  • RSS
» כל הדרכים מובילות לבריאות. צילום: Thinkstock

דמיינו את עצמכם פונים למטפל כדי לקבל עזרה והמטפל מוציא סרט מידה ותופר לכם טיפול בדיוק על פי מידותיכם. זהו העיקרון המונח בבסיס הטיפול בביוסינתזה: לכל אדם יש צרכים שונים ולכן הטיפול יקבל צורות שונות מאדם לאדם.

לעבור דרך הקרע

רינת הגיעה לפגישה עם המטפל שלה נסערת כולה, ומיד החלה לספר סיפרה שכל היום התנהל עקום, איך אחרה לכל הפגישות שנקבעו לה באותו יום. הסיפור כולו לווה בתנועות ידיים גדולות, מהירות, שניסו להעביר למטפל את התחושות שלה, שבהמשך תיארה כחוסר שליטה, כאוס ובלבול.

המטפל הציע לרינת לצייר את מה שהיא מרגישה, והגיש לה דפים גדולים וקופסה מלאה בצבעים. רינת החלה לצייר מערבולת כחולה גדולה על כל הדף, בתנועות עגולות ומהירות. לאחר מספר דקות הציע לה המטפל להאט את קצב התנועה. רינת המשיכה לצייר, לאט, תוך שהיא מתחילה להפעיל כח, עד שנבקע קרע קטן בדף. המטפל בדק עם רינת מה תרצה לעשות עם הקרע, והיא בחרה להגדיל אותו בהדרגה ובעדינות, ולראות מה נמצא מעברו השני. המטפל הרים את הדף והחזיק אותו באוויר, ובתשובה לשאלתו אמרה רינת שהיא מדמיינת את עצמה מתחילה לעבור דרך הקרע, אבל לא מצליחה להגיע לצד השני. מכאן המשיכו בשיחה שבה בדקו מהו המעבר הזה בחייה של רינת, שהיא רוצה לעשות ולא מצליחה.

הדרך היא שחשובה

מהי ביוסינתזה? ברוב שיטות הטיפול האדם מתאים את עצמו לצורת הטיפול: בשיאצו המטופל ישכב על המזרון ויטופל בלחיצות, רוטציות ומתיחות, ברפואה סינית ידקרו אותו במחטים, אצל הפסיכולוג יישב וידבר. בביוסינתזה המטפל יתאים את הטיפול לצרכים של המטופל: הטיפול יכול להיות בעמידה, בישיבה, בשכיבה או לעבור ביניהן, הוא יכול להתנהל בדיבור או בשתיקה, בעבודה עם תנועה, נשימה, דמיון, מגע. כל הדרכים מתאימות כדי לאפשר למטופל לחוות את עצמו באופן שונה או חדש ובהמשך – להבין את התהליך שעשה.

לפי ד"ר דיוויד בואדלה, מייסד הביוסינתזה, המטרה לאורך הטיפול חשובה, אבל חשובה ממנה היא הדרך: זו צריכה להתאים למטופל ולצרכיו, שאם לא כן - במקום העצמה של המשאבים הפנימיים עלול להיווצר מתח שמחליש את כוחות הנפש והגוף. האיזון המתמיד בין הנפש לגוף הוא שמאפשר חיים הרמוניים אצל המטופל, ומכיוון שהאדם אף פעם לא נשאר באותו מצב חשוב שגם הטיפול יהיה דינאמי. לכן, לכל אורך הטיפול, הדרך וסגנון הטיפול יכולים להשתנות. המטופל הוא שקובע את הקצב ואת האופי של הטיפול: מתוך הדברים שהוא אומר, מתוך המילים והאינטונציות, מחוות הגוף או תנועות הידיים שמלוות את הסיפור, המטפל ינסה להבין ולהרגיש את מה שנמצא מעבר למילים, יציע דרכים לעזור למטופל להעלות למוּדעוּת שלו את תחושות הגוף ואת הרגשות שעולים בתוכו ויאפשר לו לחוות את עצמו באופן שונה בתוך סיטואציות מוכרות.

הנחת היסוד של הביוסינתזה היא שבכל אדם, גם במצבים הקשים ביותר, יש חלק של בריאות שהוא מהותי, ובטיפול יחפשו המטפל והמטופל ביחד את הדרך להעצים אותו ולתת לו מקום גדול יותר בחייו של האדם, כך שיוכל להרגיש טוב יותר עם עצמו ועם העולם שסביבו.

החום עוטף את הלב

יאיר מעיד על עצמו שהוא עייף ומתוח, וכל צורת הישיבה שלו אומרת כיווץ ומתח. המטפל מציע לו להתרווח ואפילו לשכב על המזרן, ויאיר נרתע. זה נראה לו בלתי הולם ולא מכובד. המטפל שואל אותו "מה היה קורה אילו היית מרשה לעצמך פעם אחת לשחרר?" יאיר מרגיש בתוכו את הכמיהה של הגוף לנוח. הוא ידע שבתוך הקליניקה הוא מוגן, האמון שלו במטפל מאפשר לו להוריד לרגע את המגננות, ולאחר כמה דקות של היסוס, הוא מתחיל להתרווח: הוא מיישר את רגליו, מארגן לעצמו כריות שיתמכו בגבו ואט אט מתארגן כדי לשכב על המזרן בנוחיות ולעצום את עיניו. המטפל מסדר סביבו כריות תומכות מכל הכיוונים ומכסה אותו בשמיכה. יאיר מרגיש את גופו נרגע ושוקע אל תוך הרווחה הזו.

לכל אורך הדרך המטפל מתעניין לדעת איך יאיר מרגיש, ויאיר משתף בתחושת הגוף, שמתמסר בהדרגה להרגשת הרווחה, אבל יש בתוכו חלק שעומד על המשמר, שאינו יכול להרפות ולנוח. המטפל מציע להחזיק את ידו של יאיר. יאיר מרגיש שהוא רוצה והמטפל עטף את כף ידו. הוא מרגיש את החום שעובר אליו וידו מבקשת להתכרבל בתוך זו של המטפל, להיות מוחזקת ועטופה, לא להחזיק. כך הוא יכול לנוח ולשחרר גם את החלק שעומד על המשמר.

לאחר כמה דקות המטפל שואל את יאיר איך היה מרגיש אילו הלב שלו היה מרגיש את מה שמרגישה היד העטופה, ואילו היד היתה יכולה להראות מה מרגיש הלב. בעוד הוא שואל, יאיר מרגיש את החום שעוטף את ידו מתפשט בתוכו ועוטף גם את הלב שלו. עולה בו תחושה חדשה ולא מוכרת: בדמיונו הוא רואה תמונה של שתי ידיים חמות אוחזות בעדינות בלב שלו, עוטפות אותו ומגינות עליו, והדימוי הזה מזרים בו תחושות חדשות של ביטחון ויציבות.

כל הדרכים מובילות לבריאות

כשילד נופל ונחבל, אנחנו מחבקים ומנשקים אותו, ואומרים לו שהכל בסדר ושזה יעבור. יש כאן מגע מנחם ומילים שמבטאות את הנחמה. הביוסינתזה עושה שימוש באותם הכלים, גם בבגרותנו. אצל יאיר חיזק המטפל את תחושת הביטחון באמצעות המגע שהציע, שאיפשר לו לוותר לרגע על הבדידות ועל העמידה התמידית על המשמר, להסכים להרפות וכך להכיר ולחוות בגופו תחושות ביטחון ורווחה חדשות.

במקרה של רינת השתמש המטפל במגוון כלים שהביאה רינת אל הטיפול: הם התחילו בשיחה, ומעבר למילים שנאמרו היו גם תנועות הידיים הסוערות, תנוחת הגוף המתוחה וחוסר השקט בגוף. השימוש בצבעים איפשר לגוף של רינת להביע את החוויה בדרך שונה - בדרך של תנועה. השינוי של איכות התנועה – ממהירה וחלשה לאיטית וחזקה, פתח לרינת ולמטפל דרך לחקור את החוויה לעומק ולהגיע למה שנמצא עמוק יותר, מעבר למילים. עולם הדימויים של רינת איפשר לה לבטא בדרך שונה את התחושות שלה, ולמטפל – לתת להן הקשר ליומיום שלה. בסוף התהליך חזרו שוב למילים, שאיפשרו לרינת להבין את התהליך שהיא עוברת – המעבר שקשה לה, ואת התחושות שהיא חווה – חוסר השליטה, הכאוס והבלבול שתיארה.

למי מתאימה השיטה?

הביוסינתזה מציעה כלים מגוונים לאנשים שסובלים מתופעות גופניות לא מוסברות או כרוניות שלא נמצא להן פתרון רפואי ברור, אותן נוהגים לכלול תחת השם "תופעות פסיכוסומאטיות". וגם לאנשים במשבר או בתקופת מעבר משמעותית שיום אחד מבינים שהם לא מרוצים מחייהם אבל לא יודעים איך אפשר לשנות, ולאנשים שמתקשים בקשרים או במערכות יחסים או לאנשים שסובלים מדיכאון, חרדה או התפרצויות זעם.

הביוסינתזה מוכרת מאז 1998 על ידי הארגון האירופאי לפסיכותרפיה בבריסל כשיטה בתחום הפסיכותרפיה. היא חברה במועצה העולמית לפסיכותרפיה, והיא מוסד מסמיך לעיסוק בפסיכותרפיה במקומות שונים בעולם.

המרכז לביוסינתזה בישראל הוא שלוחה של המכון הבינלאומי לביוסינתזה, ובין שאר פעילויותיו מקיים שני מסלולים של הכשרה: האחד לעוסקים במקצועות טיפוליים שמחפשים כלים נוספים, והשני, בשיתוף עם קמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב, לאנשים ללא רקע טיפולי קודם.

ולסיום, הזמנה (כמעט) אישית: בספטמבר ייערך בקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב ארוע חגיגי של מפגש עם ביוסינתזה. יהיו שם סדנאות שמחברות את ביוסינתזה עם עולמות שונים ויומיומיים מוכרים. זהו ארוע פתוח לכולם והזדמנות לכל אחד לחוות את עצמו קצת אחרת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך