הריח של אבא

אבא כבר לא איתנו, אבל ניחוח בושם פאקו ראבאן, תמיד יזכיר לי את הכריכים שהיה מכין לי לבית הספר ואת ידיו המבושמות. מה מזכירה לכם גבינה צהובה?

23/08/2012
עדי זליכוב רלוי קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

עד גיל אחת עשרה בערך, הייתי בטוחה שלגבינה צהובה יש ריח של פאקו ראבאן. אבא היה מכין לי את הכריך לבית הספר, במהלך בקרים ישראליים קדחתניים, שעה שמעליות עמוסות ילקוטים ועגלות עולות ויורדות, דלתות נטרקות במהירות ומכוניות מתניעות בדרכן לעוד יום דחוס ושגרתי.

ידיו המבושמות מהתארגנות הבוקר המזורזת, שכללה גילוח מהיר לקראת עוד יום עבודה, עמלו על הכנת שלושה כריכים לילדיו. בשעה עשר, בכיתה, עם טקס הוצאת הארוחה מהתיק, נדף מהשקית ריח אבהי של בושם גברי.

מאז, כל אימת שעולה באפי הריח הזה, או שאני רואה את בן הזוג עמל באהבה על הכנת הסנדוויץ' המושלם לילדים – עולות דמעות בעיני.

אבא איננו עוד, אבל הזיכרון צרוב היטב. התופעה של זיכרון רגשי בעקבות ריח נקראת "תופעת פרוסט" על שמו של הסופר הצרפתי מרסל פרוסט, שביצירתו "בעקבות הזמן האבוד" מתאר גבר המוצף בזיכרונות ילדות כשניחוח עוגיית מדלן עולה באפו.

..

בושם פאקו ראבאן לגבר

ריח וזכרונות
..

את הבושם הראשון שלי קניתי באירופה, בטיול קיצי שטוף אור. מוקפת בפיאצות ויונים הומות. הייתי בת שלוש עשרה. זה היה בושם אסקדה לצעירות בבקבוק ירקרק, זהוב מכסה. היה לו ריח של אבטיח קר, ים ועלומים.

שנים אחר כך, בגיל 31, במהלך טיסה לפריז, עלעול במגזין מבהיק וריחני הוביל אותי לעמוד פרסומת שהציף את כרטיס הזיכרון הפרטי שלי, במזכרת מדויקת מהעבר. שולי עמודי הפרסומת התקפלו וחיכוך בהם הציף ניחוח קל, דומה להפליא לאותו ריח ראשוני של הבטחת רוח נעורים. בוסר מזוקק בבקבוק. מיותר לציין שרכשתי לעצמי את הבושם שוב. מאז, כל התזה ממנו, שולחת אותי למי שהייתי ומזכירה לי לומר לנערה הזו, הנסערת והחולמת בהקיץ, שיהיה בסדר.
.

והנה עוד ניחוחות שמזכירים לי דברים טובים:

ריח של בית – קומבינציה של בצל מטוגן, ניחוח שניצלים טריים, ספרים ועננת כביסה נקייה.

ריח של ילדות - אוסף מחקים, ארון התחפושות, מחברות וספרים חדשים, חביתה עם נקניקיות ותפו"א.

ריח של ילדים – שאיפת ניחוחו המתוק של תינוק טרי - היישר מהרחם, זיעת ילדיי הנמים, שמפו רוזמרין וסבון תינוקות.

ריח של רחוב אירופאי בחורף - שילוב של ערמונים קלויים, קפה טרי והבל פתחי האיוורור במדרכות.

ריח של  שבת – ניחוח גילוח גברי, כבדי עוף צלויים במחבת, אפקט הגפרורים הכבים רגע לפני הדלקת נרות וריחה של ערימת עיתונים מתגבהת.
..

כל מבצעי הבישום בסופר-פארם

///

צילום אילוסטרציה: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה