למה כולם אוהבים את מדמואזל שאנל

קוקו שאנל, המעצבת הכי שנונה ומעיזה בהיסטוריה, יצרה בושם על-זמני שפיתה את מרילין מונרו וגדודי נשים אחריה. הגרסה העכשווית לקלאסיקה היא הבושם: קוקו שאנל מדמוזאל

20/08/2012
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
» מרלין מונרו לובשת שאנל 5

"התבשמי בכל מקום בו את חפצה לקבל נשיקות" (קוקו שאנל)
?/

כשמתיזים מהבקבוק האלגנטי עם הקווים הישרים והקלאסיים, שאופייניים כל כך לעיצוב השאנלי, מתפשט באוויר ניחוח עצי, אוריינטלי, קליל, רענן ומאוד מאוד חושני.

הניחוח של הבושם "מדמואזל" של קוקו שאנל, הוא ממכר ומכיל שילוב מהמם של ניחוחות תפוז סיציליאני, ברגמוט, שושני בוקר, ופרח היסמין, מהולים בפטצ'ולי מאינדונזיה, טיבר מהאיטי, וניל בורבון ומושק לבן.

לא פלא שמאז השקתו הפך "מדמואזל" לאייקון נחשק בה"א הידיעה. עוד בשנות החמישים של המאה הקודמת, ליחששה מרילין מונרו בחושניות כי הבגד היחיד שהיא לובשת בלכתה לישון הוא "שאנל 5". בסופר-פארם מספרים כי למרות שישראל היא מדינה בה מושקים בשמים רבים ולמרות המבצעים וירידת המחירים התמידית, שאנל, שלעולם לא נמכר במבצע כחלק מאסטרטגיית בית האופנה, שומר על מעמדו כאחד מעשרת הבשמים המובילים ברשת.

"נשים לא נשארות נאמנות לבושם שלהן והישראליות מוכנות להתנסות ומחליפות בשמים לעתים קרובות, אך שאנל שומר על מיקום גבוה ומכובד תמיד, ובשנה האחרונה אף ניכרת התחזקות שלו", אומרת הרצליה אשכנזי, מנהלת שיווק סחר קוסמטיקה בסופר-פארם ומייחסת זאת בין השאר הודות לדור החדש של הבושם ולפרזנטוריות שמלוות אותו.

את הדור החדש של השאנל - את הבושם "מדמואזל" של קוקו שאנל - מייצגות שחקניות ונערות אופנה עכשוויות בינהן קיירה נייטלי ולייב בלייקלי הפרזנטריות, ואמה ווטסון שהצהירה שזה הבושם האהוב עליה.

..

כשחושבים על השם שאנל חושבים על יוקרה, קלאסיקה, הוט קוטור, וסגנון בלתי מתפשר. מעבר לכל זה, כשמדברים על בישום, גבריאל קוקו שאנל, הגברת הראשונה של האופנה העילית בפאריז, היא גם האישה שיצרה ב-1921 את הקשר הראשון בין עולם הבישום לעולם האופנה והפכה את הבושם ל"לבוש" לכל דבר.

..
קוקו שאנל. חולשה לגברים ותכשיטים
..

לשחרר את הנשים

היא זו שגרמה לנשים בנות תקופתה לוותר על כובעי הענק לטובת כובעים מסוגננים, ושיחררה את הנשים מאימת המחוכים החונקים. קוקו גזזה את צמתה בשנת העשרים המוקדמות שלה, על מנת לשוות לעצמה לוק נערי בתספורת קצרה ונועזת, שאימצו בעקבותיה כל נשות החברה הגבוהה הפריזאית. היא הנחילה את אופנת השיזוף, את חליפת הטוויד בת שלושת החלקים הידועה שקיבלה את שמה (אותה חליפה שלבשה ג'קי קנדי בוורוד ביום בו נרצח בעלה). יחד עם אופנת היוניסקס וזוג המכנסים הראשון והמהפכני שהנחילה לנשים, שאנל הביאה גם קו חשיבה עצמאי, שלא לומר פמיניסטי (גם אם ספק אם הייתה מצהירה על עצמה ככזו).

..

ישבן או פנים

גם כאדם פרטי היא הייתה טיפוס בלתי נשכח. קוקו שאנל הייתה נערצת, נרגנת ועוקצנית וחדה כתער והעניקה לעולם ציטוטים אלמותיים בינהם - "בגיל שלושים אישה צריכה לבחור בין אחוריה לבין פניה. היא שנאה כל מעצב אחר בסביבתה וסירבה לפתח דור המשך של מעצבים בטענה שאיש לא מגיע לקרסוליה. מאידך טיפחה קשר הדוק עם עולם האמנות והאדריכלות. הייתה לה חולשה לגברים ותכשיטים - היא תחזקה מאז נעוריה אהובים ומאהבים אינספור אך סירבה להינשא ולא הביאה ילדים לעולם. היא הייתה מוזה שעד היום מונפקים אינספור  ספרים, דוקומנטים ותערוכות בהשראתה. היו לה אינסטינקטים חדים לחבר בין המתוחכם והקלאסי למה שנוח ונכון ללבוש.
..

קיירה נייטלי. פרזנטורית של הבושם קוקו שאנל מדמוזאל

פריז בתל אביב

את החיבור הראשון בין אופנה לבישום עשתה שאנל ב-1921 כשפנתה לבשם הנודע ארנסט בו והזמינה ממנו  ניחוח מיוחד, שיריח כמו "כוחם של פרחים מופשטים" כשהיא מושפעת לא מעט מציורי האבסטרקט של פיקאסו, מונדריאן וקנדינסקי שכבשו אותה עת את פריז, ארנסט בו הכין עבורה חמישה בקבוקים עם ניחוחות שונים, ואחרי שקוקו שאנל הריחה אותם היא פסקה מיד: "זה מספר חמש".

הניחוח עצמו היה חדיש, עשיר ומהמם באופן יוצא דופן. ריח היוקרה בכבודה ובעצמה. קוקו שאנל לא מיהרה להשיק את הבושם, קודם כל היא התיזה אותו על עצמה ופיזרה את הניחוח בנדיבות בכל בית האופנה שלה, כדי לבחון את תגובות לקוחותיה, אלה מצידן מיהרו לברר מהו הניחוח הנדיר. כך יצרה אווירה של סקרנות וייחודיות סביב שאנל 5 עד כי כל פריז התאוותה להריח אותו.

קארל לאגרפלד, מי שמחזיק זה שנים את המפתחות לבית שאנל, מתעקש, ובהצלחה מרובה,  לשמר את ההומאז' לשאנל, ומרכיב ברוב גאונותו הפרוסית, הומאז' שמצליח ליצור תמהיל שאנלי עדכני עם טוויסט עכשווי וקריצה. הוא גם משמר את הקשר בין בית שאנל לאמנות ואדריכלות, ממש כמו הזקנה.  ואכן כשמריחים את "מדמואזל" הקרוי גם הוא על שם המדמואזל קוקו כמובן, הניחוח עדכני ורענן אבל מספיק עמוק וארומטי כך שאפשר לדמיין שיטוט בסמטאות פריז, ביקור בסנט אטיין, ניחוח קפה וקרואסון טרי, נשים חטובות בגרבי ניילון וחליפות מתוקתקות. הכי קלאסי אך עם זאת מעודכן. קוקו שאנחל מדמוזאל הוא כנראה הדרך הכי ישרה להריח פריז בתל אביב..

צילומים: GettyImages

בואי להתעדכן על מבצעי הבישום בסופר-פארם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה