לא למלחמת ברירה

" זאת הממשלה הכי ימנית, הכי קיצונית והכי מחרחרת מלחמה ועימות שהיתה לישראל אי פעם - ואפילו בה לא השיגו רה"מ ושר הבטחון רוב לתקיפה באיראן". יו"ר מרצ זהבה גלאון לא סומכת על ברק ונתניהו, ואתן?

12/08/2012
ח''כ זהבה גלאון קבלו עדכונים מח''כ זהבה
  • RSS
» מי שנכווה עם ביבי, נזהר בצוננים. גלאון (צילום: דור גלביש)

בואו נתחיל בשורה התחתונה: על פי הערכות הגורמים הביטחוניים המקצועיים בצבא אין לישראל אפשרות למנוע את התגרענות אירן. לכל היותר - וגם זה רק על פי הערכות הגורמים הביטחוניים היותר אופטימיים - בידי ישראל לדחות לזמן מה את השלמת ההתגרענות. מבחינה צבאית אין הצדקה לפעולה נגד איראן. אין הצדקה לפעולה שלא ניתן להשיג את יעדה.

ממשלת ישראל הנוכחית לא מורכבת מיונים צחורות. זאת הממשלה הכי ימנית, הכי קיצונית והכי מחרחרת מלחמה ועימות שהיתה לישראל אי פעם. ואפילו בממשלה הזאת, על הרכבה הימני הקיצוני, לא הצליחו ראש הממשלה ושר הביטחון לגייס רוב לתקיפה ישראלית. כשהשמאל הישראלי מתנגד לתקיפה ישראלית באיראן, אומרים – נו, זאת זהבה גלאון ממרצ, ברור שהיא נגד. אבל זאת לא רק אני. גם אנשים שתפיסת העולם שלהם מנוגדת לחלוטין משלי מבינים שמדובר ברעיון מגלומני, שנובע מתפיסה שגוייה ומתבסס על הנחות והשערות לא מציאותיות.

מכיוון שאת הממשלה לא הצליחו שר הביטחון וראש הממשלה לשכנע הם עכשיו פנו לערוך מסע הפחדה שנועד להכשיר את לב הציבור להתקפה במחיר מבצע של "חמש מאות הרוגים בלבד". שר הביטחון, אהוד ברק, ביצע מניפולציה תקשורתית גם שקופה וגם נפסדת. הוא התראיין לארי שביט מחופש ל"גורם ביטחוני בכיר". חבר ממשלה הוא נבחר ציבור. אם יש לו משהו לומר לציבור בארץ או בעולם – שיעשה זה בלי דמות מפוקסלת, לא מאחורי מסכות או קול מטושטש. שיתייצב ויאמר את דברו.

מי יהיו 500 ההרוגים?

אני מתנגדת להתקפה באירן לא רק מהנימוקים הביטחוניים או מתפיסה עקרונית מוסרית שעל ישראל להמנע ממלחמת ברירה יזומות שמנסיון העבר רק מסבכות אותנו, אלא גם מתפיסה אזרחית. ראוי לשאול מי יהיו אותם "חמש מאות הרוגים", מי יהיו קורבנות השווא במבצע שכישלונו ידוע מראש?

אפשר כבר עכשיו לקבוע בוודאות שההרוגים -כרגיל - יגיעו מהאוכלוסיות המוחלשות בישראל, בדיוק כפי שקרה במלחמת לבנון השניה. מי שיהרגו יהיו אלו הגרים בבניינים בלי חדרים מוגנים, בשכונות בלי מקלטים, באזורים שאליהם כוחות מד"א לא מגיעים בזמן מהיר ובערים ששירותי הרפואה בהם סובלים מתת-תקצוב. מי שיהרגו הם אלה שהרשויות המקומיות שאחראיות על הישובים שלהם יקרסו כשתתחיל תקיפה ושאין להם איך להתנייד. בשביל ברק חיי אדם זולים בהגדרה, אבל הם עוד יותר זולים בעיניו כשהוא יודע שמדובר באזרחים העניים בישראל ולא בתושבי מגדלי היוקרה בתל אביב.

"הכנות לתקיפה באיראן" זה לא רק אימונים של חיל האויר. האם אפשר לסמוך על נתניהו שהוא באמת מכין את ישראל לתקיפה כשהוא מקצץ ללא רחמים במערכת הבריאות, בתקציבי הרשויות המקומיות ומזניח שירותי החירום בעורף? מדובר בחלקים לא פחות חשובים ביכולת של ישראל להתמודד עם התקיפה. איך מערכת הבריאות אמורה להתמודד עם אירוע חירום לאומי רב נפגעים כשכבר היום אנשים נמצאים במסדרונות והמתמחים קורסים? איך שירותי הכבאות יתמודדו עם בניינים מתמוטטים כשרק לפני שנה וחצי הם כשלו בכיבוי השריפה בכרמל? אחריות זה לא רק לדעת להגיד "אש" אלא גם להכין את המערכת ליום שאחרי, ובזה נתניהו כושל קולוסאלית.

מי שנכווה ברותחין כדאי לו להזהר גם בצונני והציבור הישראלי שנושא את צלקות הכוויות מהשריפה בכרמל (ראו בדו”ח מבקר המדינה) וסובל מפצעי מלחמת לבנון השנייה (ראו דו"ח וינוגרד על אופן קבלת ההחלטות של הדרג המדיני) יעשה בחוכמה אם יפקפק בשיקול הדעת של מנהיגיו. ברק ונתניהו מנסים להפחיד אותנו במה שאנחנו לא יודעים (אבל מתפרסם כל הזמן בעיתונים). אני סבורה שצריך להתנגד בתוקף לתקיפה באירן דווקא בשל המידע שגלוי לכולנו: היעדר הסיכוי להצלחה והיעדר המוכנות.

>> לא למלחמה עם איראן! הפגנה הערב (12.8) מול ביתו של שר הבטחון, אבן גבירול פינת שאול המלך, תל אביב, בשעה 20:00
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה