מי צריכה ביטוח מיוחד לנשים?

כדי לחפות על אישה שהפסיקה לתפקד בגלל מחלה חלילה או מסיבה אחרת, צריך כ-10,000 ש' בחודש. איזה ביטוח יממן את זה? ביטוח חדש ומיוחד לנשים

09/08/2012
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
 • RSS
» ד"ר איילון, מנהלת תחום ביטוחי בריאות בפניקס

אישית, תמיד העדפתי אסטרטגיה של בת-יענה. תוקעת את הראש באדמה עד כמה שאפשר – כלומר, עד שהמציאות כל כך מזוויעה שטיפול-מונע כבר לא אפקטיבי, ומה שנדרש הוא מינימום סופרטנקר לכיבוי השריפה: לא הולכת עם הילדים לרופא (עד שהחום מטפס ל-40); לא משלמת דו"חות חניה (עד שמגיעה ההוצאה לפועל); מתעלמת מהרעש של המנוע (עד שנתקעת קצת אחרי חצות על גשר, בדרך צפונה, מחכה שעתיים לגרר עם שני ילדים ישנים באוטו. סיפור אמיתי)...

אבל בשנה האחרונה, כשליוויתי את נ', אם חד הורית בת 42 לתאומים בני חמש, לטיפולים הכימותרפיים אחרי שהתגלה אצלה סרטן השד, הבנתי שאולי הגיע הזמן לחשוב מחדש. לא אלאה אתכם בלוגיסטיקה שהתערבבה בחרדות, במשמעת שחדרה את הכאבים – אבל ברור שהחזקת כל הכדורים באוויר לא היתה אפשרית לולא התגייסו למשימה חברות, חברים, אמא קשישה, אחים, אחות וגיסים. לכן, כל כך שמחתי לגלות שבחברת הביטוח פניקס היה מישהו שחשב בדיוק על נשים והמשימות שהן מחויבות להן, כשהגה את תוכנית הביטוח החדשה פמיניקס. לא שבעת צרה אפשר לוותר על הכפר השלם שמתמרן בין ים הטיפולים, החיזוקים, התמיכה בילדים ותשלומי החשבונות – אבל האפשרות שיש מישהו מקצועי שלוקח את המושכות לידיים היתה בהחלט מקלה על כולם...

ביטוח לא רק לקטסטרופות
..

ד"ר שרון איילון, רופאה בהכשרתה ומנהלת תחום ביטוחי בריאות פרט בחברת הפניקס, מזכירה שביטוח הוא המצרך היחיד שאנחנו רוכשים במטרה שלא להשתמש בו. "עם זאת", היא אומרת, "תוכנית פמיניקס נועדה לתת פיתרון אחר, מכיוון חדש – לא רק למקרים של קטסטרופות". התוכנית, היא מסבירה, מורכבת מארבעה רכיבים שונים, והחידוש שלה הוא גם בפנייה אל קהל יעד מוגדר, שעל פי רוב מצוי ב"תת-ביטוח", וגם בעובדה שיש לה מרכיבים שימושיים, שאפשר ליישם ביומיום.

"ברוב המשפחות", אומרת איילון, "העניינים הפיננסיים המשפחתיים נשארים בידי הגברים. הם מי שממלאים את הטפסים, רוכשים את הפוליסות – וגם סוכני הביטוח הם לרוב גברים. מצאנו שבדרך כלל, נשים נמצאות בתת ביטוח בכל המובנים – כלומר, סכום הביטוח עליהן הרבה יותר נמוך מערכן הכלכלי בפועל. קחי למשל אישה שעובדת מחוץ לבית, אבל גם ממשיכה – כמו רוב הנשים – לתחזק את הפעילות הדומסטית היומיומית: כביסה ובישולים והסעות לחוגים ושיעורי בית עם הילדים וניקיונות. אם את פורטת את כל הפעילות הזאת לפרטים, זה יכול להגיע בקלות ל-10,000 שקל בחודש. כשאישה כזאת חולה ולא מתפקדת, או חלילה הולכת לעולמה, נוצר בור כלכלי בתקציב שצריך לכסות אותו".

צילום אילוסטרציה: Thinkstock
//

//

אז פמיניקס מציעה לממן מטפלת בזמן הטיפולים?

"כן, אבל גם יותר מזה. פמיניקס מציעה פיצוי התחלתי שעוזר להתארגן בחודשים הראשונים שבהם האישה מטופלת, אבל גם ליווי ועזרה כללית – בהחלטות, בהתייעצויות, בניהול המחלה ובהתמודדות מולה. וכאמור, היא פונה לאו דווקא לנשים חולות".

וככה זה עובד: שירותי רפואת מומחים וטכנולוגיות מתקדמות – "נורא בון טון לרדת על ביטוחי הבריאות ולומר שיש כפל ביטוח", אומרת איילון, "או שהחברות דואגות רק לרווח שלהן – אבל העובדה היא שביטוח הבריאות הבסיסי לא מספיק. רוב הביטוחים הפרטיים מציעים סל בסיסי שכולל את 'חבילת הקסטרופות' – השתלות, ניתוחים בחו"ל ותרופות מחוץ לסל – שאין בו כפילויות ובעיני הוא חובה לכל אחד. "אבל אנחנו בפמיניקס הלכנו על כיוון מחשבה אחר, יותר שימושי, שיתאים גם לנשים שאינן חולות:

 • למשל, כל מה שקשור להריון ולידה: רפואה פרטית והתייעצות עם מומחים, אולטרה סאונד וסקירות ובדיקות מי שפיר אצל רופא שאת בוחרת.
 • אבחון גנטי ובדיקות ייעודיות לגילוי מוקדם של מחלות
 • הקפאת ביציות
 • ניתוחים מונעים
 • ייעוץ גיל המעבר וייעוץ תזונתי
 • פיצוי כספי בעת גילוי המחלה – "במקרים של סרטן", אומרת איילון, "אבל גם טרשת נפוצה, מחלת לב כרונית ועוד, פמיניקס מציעה פיצוי התחלתי של 50,000 שקל (ומעלה, תלוי במחיר הפוליסה) מיד עם האבחון. הסכום ההתחלתי הזה עוזר להתארגן ולכסות על הבור הכלכלי, לפחות בחודשים הראשונים – שבהם האישה מושבתת כליל מפעילות".
  ....
 • "לא לבד" - במסגרת התוכנית ישנו רכיב נוסף, שנועד לתת מענה רפואי מיידי כולל, תחת גג אחד, לכל ההתלבטויות שעולות אחרי האבחון. "נניח שאצל מישהי מתגלה גוש בשד", אומרת איילון, "והיא עוברת הכל – ממוגרפיה, ביופסיה, פגישה גורלית עם הרופא. ואחרי שנחת לה הפטיש 100 קילו על הראש, מה עכשיו? מאיפה מתחילים? סרטן בא בלי הוראות הפעלה, ועל זה באה התוכנית לענות: איך את יודעת מי הרופא הכי טוב ומה הטיפול הכי מתקדם, האם יש צורך בבדיקות משלימות וכמה זמן תצטרכי לחכות כדי שתקבלי בדיקת MRI.
  //
  ביטוח פמיניקס, בשיתוף ביה"ח אסותא, נותנים לך ליווי אישי מרגע הגילוי ועד סוף הטיפול, כולל עובדת סוציאלית ותמיכה פסיכולוגית לך ולמשפחה, בלי בירוקרטיה. את גם לא חייבת לעשות את הטיפולים באסותא, אבל הם מי שילוו אותך".

  ביטוח חיים (למקרי מוות)  – "ברור שאין פיצוי הולם במקרים כאלה", אומרת איילון, אבל כשאת אם צעירה, והילדים שלך עוד צעירים, האובדן הרגשי הוא לא כל הסיפור. אם לוקחים בחשבון את כל מרכיבי התפקוד של האם בחיי ילדיה, ומכפילים במספר השנים שנותרו עד להפיכתם לבוגרים, אפשר להגיע למאות אלפי שקלים ויותר. לכן, בביטוח פמיניקס המוטבים מקבלים החל מ-500 אלף שקל כסכום חד פעמי, שדואג לשמור על הביטחון הכלכלי שלהם ועל רמת החיים שהורגלו אליה".

  אז נכון שאני מבוגרת רק בטיפה מנ', אבל העובדה שסרטן עוד לא הופיעה בגנטיקה המשפחתית לא אומר שאני חסינה ממנו; מה גם שאני סובלת מזמן פציעות משל עצמי – מענייני ברכיים ועד ענייני שחלות. כשבפניקס מציגים את הגישה הפמיניסטית, אני תוהה אם  69 שקל בחודש (מחיר הפוליסה הבסיסית) משתלמים יותר מסופרטנקר.

  ..

  ביטוח חיים ובריאות לנשים - לעוד פרטים
  מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  בחזרה למעלה