הפארק המדעי שיפעיל את הילדים

איפה יש מתקני שעשועים כמו נדנדת קסם, שיוציאו את הילד גם נהנה וגם מבין חוקי בסיס במדע? המלצה על בילוי משפחתי במוזיאון המדעטק בחיפה

08/08/2012
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS
» פארק נובל אנרג'י במדעטק

את הים מיציתם, ארטיקים בכל הטעמים כבר אכלתם, קניון אחד לפחות חרשתם, ובעיצומו של היולי-אוגוסט הבאמת די מאתגר הזה, כמעט שכחתם שהילדים שלכם הם אנשים סקרנים, קטנים אבל אינטליגנטים, שנהנים ללמוד דברים חדשים ולהרחיב את האופקים שלהם בדרכים חווייתיות, אם רק אורזים להם אותן באריזה הנכונה.
..
במדעטק, המוזיאון למדע בחיפה, נפתח בנובמבר האחרון פארק נובל אנרג'י למדע. החצר רחבת הידיים שבין בנייני המוזיאון זכתה לטיפול אדריכלי מקיף והפכה לשטח תצוגה דינמי בן ארבעה דונמים, שבו מוצגי ענק שמזמינים את המבקרים להכיר מקרוב את המדענים והממציאים הגדולים בהיסטוריה ואת התגליות שלהם. שימו לרגע בצד את כל מה שאתם יודעים על מוזיאונים. כאן לא עוברים ממוצג למוצג, מתבוננים, מהנהנים ועוברים הלאה. המוצגים תוכננו לפעול ולהפעיל את מבקרים בני כל הגילים וזה קורה בחמש חצרות, שכל אחת מהן מוקדשת למדען אחר.

//

צילומים מפארק נובל אנרג'י במוזיאון המדעטק למדע
..
הראשון הוא ארכימדס, מתמטיקאי, פיזיקאי ומהנדס, גדול מדעני יוון העתיקה. המוצגים שמדגימים את פרי מוחו הם "קרן המוות" – מערכת מראות, שעל פי הסיפורים, גרמה להצתתן ולטביעתן בים של ספינות צי פולש; וגם "בורג ארכימדס" – מתקן להעלאת נוזלים ממקום נמוך לגבוה. מוצג נוסף המייצג אותו הוא "תנו לי מנוף ואניף את העולם" – גלובוס שבתוכו יושבים ההורים בזמן שהילדים מושכים בחבלים ומרימים אותם לשמים. תוכלו גם לבקר את פסל ארכימדס היושב באמבטיה עם הכתר של המלך היירון, רגע לפני שהבין איך לחשב את הנפח של הכתר. על פי האגדה זה קרה ממש לפני שפרץ משם עירום וצעק את קריאת "אאוריקה!" ("מצאתי") המפורסמת.
..
הבא בתור הוא ליאונרדו דה-וינצ'י. יצירות האמנות של הגאון האיטלקי מימי הרנסנס אינן נוכחות כאן כי תשומת הלב מוקדשת להישגיו כמדען. בפארק תוכלו להכיר את "העיר האידיאלית" - תכנון הנדסי מורכב של דה-וינצ'י שעוסק כולו בהולכת מים: סכרים, מנעולי מים, משאבות וגלגלי כפות. כל המוצגים בחצר פותחו על פי השרטוטים של ליאונרדו דה-וינצ'י עצמו. בחצר הוצב גם פסל של האדם הווינטרובי, חלק מהמחקר שערך דה-וינצ'י על גוף האדם.
..
.לאייזיק ניוטון, האנגלי בן המאה ה-17 שגילה שהתפוח אינו נופל רחוק מהעץ, מוקדשת החצר השלישית. בחצר הותקן ה"בויו" - מעין יויו אנושי, שעליו אפשר להיתלות ולהימשך למעלה בעוצמה. מתקן נוסף שמדגים את כוח המשיכה היא נדנדת הקסם - נדנדה מיוחדת המחוברת למטוטלת, שמקבלת את האנרגיה של הנדנוד ומחזירה אותה. כך אתם יושבים על נדנדה ופתאום כח מסתורי דוחף אתכם קדימה.
..
החצר הרביעית שייכת לדניאל ברנולי. הוא זה שגילה את עיקרון העילוי, שעל פיו מתוכננים ופועלים מטוסים. בחצר ברנולי ניתן להטיס הליקופטר, לראות את מטוס הכפיר הישראלי ולשוחח מרחוק באמצעות צלחות היפרבוליות. האחרון הוא פיתגורס, הפילוסוף והמתמטיקאי היווני שהביא לעולם את החוק הקרוי על שמו. בחצר שלו אפשר להבין בכוח הרגליים את מה שהמורים למתמטיקה אולי לא הצליחו להסביר: ש-a בריבוע ועוד b בריבוע שווים ל-c בריבוע.

בנוסף למוצגי המדענים יש בפארק מספר מוצגים מתחום איכות הסביבה ואמפיתיאטרון רחב ידיים שבו אפשר לנוח ולבהות בהנאה במזרקה שבמרכזו. זוהי מזרקה בצורת שושנת הרוחות, הנשלטת על ידי מחשב ומאפשרת מופעי מים. מעבר להתנסויות הכיפיות לילדים, הביקור הוא גם חוויה אסתטית להורים. החצרות והמוצגים עוצבו בהרמוניה חומרית וצורנית ובאופן נגיש לכולם.
..
לאתר המדעטק- ליחצו כאן.

..
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה