ההריון והלידה הם שלך

אירית אבני- אלטר: "ההריון והלידה מופקעים מהאם במעקבים, בדיקות, סיפורי אימה, התערבויות, ואז-מבקשים ממנה לסמוך על גופה"

07/08/2012
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» אירית אבני-אלטר וביתה

לידת ילד הוא הארוע המשמעותי ביותר בחיינו. זה כמובן משהו שמבינים רק בדיעבד, מהסתכלות אחורנית. אני מלמדת הכנה ללידה משנת 1981 ושמחה לראות השינויים הכבירים החלים בארצנו בתחום ההריון הלידה וההורות, אבל הם לא מספיקים.

את בתי הבכורה ילדתי בשנת 1970, כן, הייתה שנה כזאת. הייתי בת 20, בעלי (עלי מוהר ז"ל) היה עדיין חייל בשרות סדיר, ילדים שהחליטו להקים משפחה. זה היה חשוב לעלי, שאביו נפטר זמן לא רב קודם.

הלכתי לקורס להכנה ללידה, כמובן שהקורס היה לנשים בלבד, הייתה גברת שדיברה מעל דוכן, עם מיקרופון, לא הבנתי דבר מדבריה, חשבתי שבעצם נוכחותי שם מובטח לי הדבר שנקרא אז "לידה ללא כאבים", ספרות ידידותית לקוראת לא הייתה בנמצא, והגעתי ללידה בורה לחלוטין.

שמונה נשים באולם, כולן שוכבות על הגב, רגליהן מפושקות ומורמות בתנוחת הג'וק ההפוך, מחיצות נמוכות מפרידות ביניהן, כולן (!) מחוברות לפיטוצין (זרוז) ולפטידין (טשטוש) ועכשיו-לכי וחווי את "חווית הלידה"....

לאחר הלידה חיבקתי את בתי אליי אך מיד נאמר לי ש"אין לך חלב ותני תוספת", אז נתתי. על "חופש הבחירה" אפילו לא חלמנו אז.

ילדתי עוד שני ילדים. רק בלידה האחרונה הבנתי שיש לי האפשרות לנהל אותה ולהכתיב מהלכים והשוני היה כה גדול שהחלטתי ללכת וללמוד להדריך זוגות, כדי שתהיה בידיהם האפשרות להפוך ארוע מורכב וכביר זה לחוויה חיובית ובונה, באמצעות מתן ידע וכלים לשניהם,לקראת הלידה ולתקופה שאחריה.

די מהר התבקשתי על ידי נשים ובני זוגן ללוות אותם גם בלידה, ועשיתי זאת בשמחה. המילה "דולה" - עוד לא היתה מוכרת כאן.

התחום ריגש והסעיר אותי

הרגשתי צורך להתמקצע יותר, למדתי הנחיית קבוצות, התעמלות בריאותית,חינוך מיני למבוגרים ועוד. התחום ריגש והסעיר אותי, לקחתי פחות ופחות עבודות בתחום המשחק, בו עסקתי עד אז, והתפניתי להתמקצעות נוספת ולעשייה בעולם המופלא הזה של הריון, לידה והורות. ערכתי כנסים בנושאים שהרגשתי שבוערים בציבור של הורים בדרך - על מהות הכאב, על הורות הומו -לסבית, לידות בית ועוד.

לאחר זמן קצר, הוזמנתי להכשיר מדריכות בתחום ועשיתי זאת במשך שנים. במקביל ,פתחתי את הקורס הראשון בארץ שהכשיר מדריכות קבוצות לאמהות ותינוקות לאחר הלידה, זאת לאור הצורך הגדול שראיתי, של נשים לאחר הלידה העומדות מול בעיות רבות שאין להן מענה, חלקן קשורות לשינוי הגדול שעברו עם הלידה, חלקן קשורות לטיפול בתינוק ולהנקה.

חשבתי שיש צורך במדריכה רב-תחומית, שתכיר את התהליכים הרגשיים והגופניים שעוברים על האם, על בן הזוג, ותדע להדריך אותה בהנקה, כמו גם הכרות מעמיקה במה שהתינוק עובר בשנת החיים הראשונה והמכרעת.

כי בארץ, ברגע שלאשה נודע שהיא בהריון-גופה מופקע ממנה. היא עוברת ל"מעקב הריון".

"מעקב"-זו מילה שלילית, למה לא "ליווי הריון"?

אבל לא, עוד רגע הרי משהו עומד להשתבש, לכן יש לעקוב, להשגיח, להיכנס למערך רפואי מבהיל (למרות שהגדרת משרד הבריאות היא ש"הריון הוא תהליך פיזיולוגי בריא ונורמלי,לא רפואי"). לכן אין פלא שאני פוגשת נשים מפוחדות, מבולבלות ובני זוג התולים בי עיניים של "באמא שלך,תורידי ממני את הלחץ הזה".

אז ההריון והלידה מופקעים מהאם במערכת מעקבים, בדיקות,סיפורי אימה, אפשרויות התערבויות, ואז-מבקשים ממנה לסמוך על גופה ושהיא תלד לידה "טבעית?" או שתדע ללדת בכלל? ואיך היא תדע להיניק? הרי הפקיעו ממנה את הבטחון בגופה?

איך תוכלי לעזור לנשים לפני לידה?

נשים מבולבלות בימים הראשונים שלאחר הלידה לגבי ההנקה. מופעל עליהן לחץ,הן פגיעות במיוחד וחסרות בטחון. יש לעזור להן להבין שגופן מייצר בדיוק את מה שתינוקן צריך-קולסטרום ולאחריו יגיע גם ייצור החלב, כמו כל היונקים בטבע, גוף האם מייצר בדיוק מה שהתינוק זקוק לו.

והמצב היום הוא טוב בהרבה,אין ספק.

יש עידוד להנקה, סופסוף גם מכיוון משרד הבריאות עם הנחיות חדשות ומעודדות לגבי תרכובות מזון ומשך תקופת ההנקה. ישנה מודעות ליתרונות ההנקה, אבל הרבה מיתוסים עדיין לא נופצו, אין מספיק נשות מקצוע בתחום כמו גם אפשרויות של המשך ההנקה עם החזרה לעבודה.

אין לי ספק, שהכנה טובה ללידה, תמיכה בלידה ובתקופה הלא קלה שאחריה,יהפכו אותה לחוויה חיובית ומעצימה לשני בני הזוג.

בשיתוף פעולה חדש שלי עם המסלול למשפחה והורות בסמינר הקיבוצים יש  חיבור טבעי בין הידע רב השנים של חברותי למקצוע ושלי עם הגישה ההומניסטית של סמינר הקיבוצים.

בנינו שתי תכניות הכשרה המבוססות על הידע שלנו, הכרת האתגרים והצרכים של אמהות בימינו ומאמץ מתמיד לאיזון בין כוחות מסורתיים לבין קדמה וחדשנות.

התכנית מתאימה לכל אישה בכל גיל, היא מוזמנת להתחבר לעולמות הלידה וההורות ולקבל ידע או להתמקצע בתחום עיסוקה.מטרתנו היא לשפר משמעותית את איכות התמיכה והליווי באמהות בתקופת ההריון הלידה ושנת החיים הראשונה, ובכך להפוך לדמויות משמעותיות ומשפיעות במשפחה ובקהילה.

אירית אלטר אבני היא שחקנית ומהדולות הראשונות בישראל, מדריכת הכנה ללידה ומלוות לידה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה