האם אתן מאושרות?

האם אתן מרוצות מהחיים שלכן? זו בעצם השאלה שצריכה להישאל, ובכלל, מהו בעצם אושר ולמה באמת צריך לשאוף? יש גם שאלון שיעזור למצוא את התשובות לשאלות

06/08/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» האושר הוא רק רגעים. צילום: Thinkstock

מה הפנטזיה שלכן: אהבה סוערת עם גבר גבוה ומסתורי (ועשיר), בית  המשתרע על שלושה מפלסים פלוס בריכה בשכונת יוקרה פלוס ג'יפ (פלוס מישהי/ו שינקה את כל זה), או אולי קריירה בינלאומית?

האם גם אתן, כמרבית בנות דורכם, נגועות בדימויים ההוליוודיים והרומנטיים, מחכות ומייחלות לו, שכבר יגיע?

האושר, כמובן.

מהו בעצם אושר?

המשוררים והפילוסופים גורסים שאושר, שמחה, שביעות רצון ונחת מתקיימים רק ברגעים בודדים, חולפים. המדענים מסכימים: על פי המחקרים שמנסים למדוד ולכמת, אושר הוא למעשה מצבור של זיכרונות מחוויות טובות. זה, בעצם, הנכס החשוב ביותר שאדם רוכש בימי חייו. ואילו על פי תצפיות ומחקרים מדעיים, האושר הוא שביעות רצון שהיא תוצאה של עבודה עצמית, של תפיסת עולם, של תרבות, ושל אופטימיות בסיסית, מולדת.

במילים אחרות, צריך להתחיל לחשוב על אושר במונחים פשוטים יותר, של הנאה ושביעות רצון מארוחת ערב עם ידידים, בזכות טיול עם הילדים, צעידה בפארק למול השקיעה עם אהוב/ת לבכם ו/או סקס מתוך אהבה. למשל. ואילו השאיפה לצבירת רכוש ולממון, להשגת קריירה מפוארת, או להגשמת פנטזיות ארוטיות; הצורך בתהילה דרמטית בסגנון עדות הטלנובלה? זו כנראה נוסחה שגויה.

האם אתן מאושרות?

תתפלאו, יכול להיות שלמרות שנדמה לכן שלא, למעשה אתן באמת-באמת מאושרות. נסו למלא את השאלון בלינק המצורף. השאלון הזה מנסה לכמת את האושר, את שביעות הרצון, והוא חובר על ידי פסיכולוג בשם פרופ' אד דיינר, מאוניברסיטת אילינוי, בארצות הברית,  ביחד עם מספר חוקרים נוספים, בשנת 1985. במחקריו ופרסומיו הרבים, פרופ' דיינר מתמקד בשאלת האושר, לכן זכה לכינוי "דוקטור האפינס", על שם ספר שכתב ביחד עם בנו.

שם השאלון הוא הוא מדד SWLS (Satisfaction With Life Scale), והוא פורסם לראשונה במגזין  Journal of Personality Assessment. מילוי השאלון אורך כדקה. יש בו 5 משפטים שצריך לדרג על פי מידת התאמת המשפט לתחושותיכם, במספרים 1 עד 7 (1 – לא נכון בכלל, 7 – נכון לגמרי).

הרהור פולני נוקב

אבל לפני כן, וידוי אישי קטן: מלאתי את שאלון האושר לפחות 3 פעמים, ובכל פעם שיכולתי לציין 6-7 נקודות, העדפתי לציין רק 4-5, כי הרי פולניות (זה מה שבן זוגי טוען שאני) לא אוהבות ל"התגרות בגורל".

כל זה מעלה הרהור עצמי נוקב,  שמא דווקא  החינוך ה"מוסרי" וה"ערכי" הזה, שמטיף לכאורה לצניעות אבל למעשה גובל בסגפנות והמעטת ערך עצמך, הוא ה-מחסום בדרך אל האושר?!  ושבעצם קצת פרגון עצמי לא יהרוג אף אחת, אלא דווקא יעלה חיוך של סיפוק על השפתיים!? לא, אל תענו לי אפילו, אני אשב לי פה בחושך, לבד, ואחפש את התשובה.

למילוי השאלון, לחצו כאן.

זה תרגום השאלון לעברית:

  1. ברוב המובנים חיי  קרובים לאידיאל שלי
  2. תנאי חיי מצוינים
  3. אני מרוצה מהחיים שלי
  4. עד עתה השגתי  את הדברים החשובים שרציתי בחיי
  5. אילו יכולתי לחיות את חיי מחדש, כמעט ולא הייתי משנה דבר

כאמור, צריך לדרג כל אחד מהמשפטים  על פי מידת התאמת המשפט לתחושותיכם, במספרים 1 עד 7 (1 – לא נכון בכלל, 7 – נכון לגמרי).

סיכום הניקוד:

31-35: אני מרוצה באופן קיצוני מהחיים

26-30: אני מרוצה מאוד מהחיים

21-25: אני די מרוצה מהחיים

20: המצב הנייטרלי

15-19: אני מעט לא מרוצה מהחיים

10-14: אני לא מרוצה מהחיים

5-9: אני מאוד לא מרוצה מהחיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך