הבלוג של Tally Kagan Balson טלי בלסון כגן

מאמנת ומאבחנת רגשית מוסמכת ע"י לשכת המאמנים. יזמית ומקדמת אג'נדות חברתיות. מרצה בתחומי הורות לילדים עם צרכים מיוחדים ומדברת בשם עידן בני להעלאת המודעות. צלמת.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מינואר 2019

הפעם אני ה”זר” במקרה הזה, “גם אני אמא לילד מיוחד” אמרתי לה, אני מבינה בדיוק על מה את מדברת, אנחנו מדברות בדיוק את אותה השפה

24/01/2019

כשאמהות לילדים מיוחדים נפגשות, לא משנה אם הן מכירות או לא. אם הן בגילאים שונים, או ממקומות שונים, דת או לאום אחרים. דבר לא משנה. אמא זו אמא, והמכנה המשותף גדול מסך חלקיו – השיחה ביניהן קולחת כמו בין חברות ותיקות.
רק מי שחווה את הסיטואציה. כל סיטואציה, דבר “גדול” כ”קטן” יכול להבין באמת. הבנה בגובה העיניים ובגובה הלב והנשמה בשפתו של עידן.
מאחר ואינני יכולה לחשוף מה קורה בחדר האימונים שלי, בחרתי בארבעה מהנושאים הבולטים, המשותפים לרוב ההורים לילדים מיוחדים שגם אני חוויתי אותם, ואיך התמודדנו איתם. בהמשך אעלה נושאים נוספים.

עידן הקטן

עידן הקטן

איך מספרים לסביבה שפתאום הילד אובחן כאוטיסט, כילד חריג?

הילד גדל ומתפתח כרגיל. כולם מכירים אותו: המשפחה, החברים, השכנים, בגן ופתאום הילד שהיה פשוט “נעלם”, “נמחק”, נהיה ילד אחר. בגיל שנה וחצי כל מה שעידן השיג מבחינה שפתית נמחק. זה פשוט לא נתפס ולא ברור, איך ולמה וזהו. עברנו את כל שלבי האבל –לפי הספר. התמודדות לא פשוטה, שבמהלך התקופה הזו הסביבה התחילה להבין שמשהו קורה. לא ידענו איך להתמודד עם לספר לכולם. אתה הרי לא מרים טלפון ואומר “תשמע מה קרה לי”. זו היתה תקופה שהתכנסנו פנימה. פחדנו לדבר על זה, כדי שלא תהיה לעידן סטיגמה, אולי כמו שהדיבור נעלם הוא יחזור. הכל היה מבהיל וחדש.
לצערנו הדיבור נעלם ועד היום הוא לא חזר, ועידן שלנו עדיין לא מדבר. כשהבנו שזה מה שיש וככה זה יישאר החלטנו ביחד, לאט לאט, לבחור למי לספר, את מי לשתף. מתחילים במשפחה המורחבת, בחברים הקרובים, הטובים. ואז מגיע ההלם של השומעים. מצד אחד קיבלנו המון אהבה וחיבוקים, אבל היה גם הצד השני, שלמזלנו היה קטנטן, של אלה שהתרחקו. כן, גם עם זה מתמודדים.
כשעידן היה בן חמש היינו למטה בגינה, ואחת השכנות עברה לידנו. עידן הושיט לה את ידו והשכנה נבהלה, משכה את ידה והתרחקה מאיתנו במהירות, כשעידן מסתכל ולא מבין ואני בין הדמעות ממלמלת: “בחיי זה ממש לא מדבק!”

כל אחד והקצב שלו. צילום שלי.

כל אחד והקצב שלו. צילום שלי.

הילד לא ישן בלילה, איך שורדים?

והכוונה היא: לא ישן לילות. לילה אחרי לילה אחרי לילה. עידן בקושי ישן במשך כ-4 שנים. חיים ואני עשינו תורנויות כדי להחזיק מעמד, כל אחד היה אחראי על לילה. לילה אני ולילה הוא. כך שכל אחד מאיתנו ישן טוב אחת לשני לילות. ואם אחד מאיתנו נשבר, איבד את זה -החלפנו גם באמצע המשמרת, בלי חשבונות.
הענקנו חשיבות רבה להמשיך את שגרת החיים כפי שהייתה, למרות מה שקורה. כל הזמן חשבנו על דברים יצירתיים. זכינו בהורים משני הצדדים שהיו שם ועזרו, כל אחד לפי יכולתו.
מידי פעם בסופי שבוע החלפנו דירות עם ההורים שלנו, הם היו מגיעים אלינו הביתה ונשארים עם הילדים ואנחנו עברנו אליהם הביתה לסוף שבוע של שקט, לנשום, לשים ראש ולהיות זוג צעיר, כשבמוצ”ש חזרנו הביתה בכוחות מחודשים.

האחים של הילד המיוחד, מה עובר עליהם?

מהמפגשים והשיחות שאני מקיימת אני רואה שהאחים חווים את ההתמודדות של ההורים. כמה לא פשוט להם. והם לוקחים את תפקיד הילד הטוב, הילד השקט, זה שלא מפריע. הילד שמתבגר מהר, מאוד מהר…
חלקם גם הופכים למעין הורה נוסף, מטפלים באח המיוחד, דואגים לו ומגנים עליו. הם גם סופגים הצקות, הקנטות וצחוקים על האח החריג, השונה. עלינו להיות ערים לנושאים אלה ולשחרר אותם, שיהיו ילדים, שימצאו את המקום שלהם ויעזו לחלום, ובטח להגשים.
הורים של חברים לא תמיד מרשים להם לבוא לשחק עם האח אצלו בבית, כי הם חוששים מהילד המיוחד.
כמו שאנחנו יודעים מפחידים אותנו דברים שאנחנו לא מכירים. פעם הזמנו את האמהות עם הילדים שיכירו את עידן ויבינו שאין ממה לחשוש, וזה עבד והחברות הגיעו.
אני נזכרת בסיפור חמוד, כשעידן היה בן 10 ושיר הייתה בת 3. אז הגיעה לשיר חברה עם שקית במבה. עידן רצה את הבמבה ובשיא הטבעיות לקח בעדינות לילדה את השקית, האמא הרגיעה את בת ה-3 ואמרה לה “לא נורא, תוותרי לו, הוא ילד קטן”.

עידן עם אחיותיו עדי ושיר

עידן עם אחיותיו עדי ושיר

ולסיום:
“הקושי של החברה לקבל את השונה”. כך על פי עידן

אחד הקשיים שחוות המשפחות המיוחדות בחברה, נובע מהמבטים, הצקצוקים וחוסר הקבלה.
11% בלבד, לפי הסקר של ‘YNET מוכנים שהילדים שלהם ילכו לחוג עם ילדים מיוחדים.
וכאן אצטט כמה מהמשפטים שעידן הקליד וביקש:
- “אני לוחם למען חבריי, הם חכמים ושמחים להגיד לעולם מי הם”
- “מלמד שונים אנחנו זה מזה, חלום על למידה יחנך הציבור”
- “נלמד חברי נפחם להיות יותר משמעותיים”
- “אנחנו אחד בלב”

אלה חלומותיו של עידן, בבקשה תקשיבו לו .

עוד מהבלוג של Tally Kagan Balson טלי בלסון כגן

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

מאז המצלמה של סבא סשה

עוד כילדה קטנה התחיל הרומן שלי עם המצלמה. אהבתי כל מה שקשור לצילום. כשהייתי בת חמש, היינו בשליחות בניירובי. לאבי הייתה מסרטה מדהימה שהוא לא הרשה לי לצלם איתה. ערב אחד הורי יצאו והשאירו אותי עם בייביסיטר. כמובן שזו הייתה...

תגובות

פורסם לפני 1 month
תצוגה מקדימה

"ידעו כולם מוח בי עוצמתי, ידברו בגובה העיניים"

ב- 23 בספטמבר 2014, ראש השנה. עידן ,ילד יפה, בוגר, מקסים וחכם מקליד באייפד שתי מילים: "שנת אפשרויות". זו הפעם הראשונה שאנחנו מבינים שעידן ממש ממש מבין. זו הפעם הראשונה שאנחנו מבינים, שהוא יודע לכתוב. זאת הפעם הראשונה ב-26...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה